Szlaki turystyczne - jak tagować?

Zacząłem intensywnie uzupełniać drogi w lasach w Starej Kamienicy i mam małą zagwozdkę. Szlak pieszy niebieski oznaczyłem colour:blue i adekwatny osmc:symbol. Jednak problem polega na tym, że nie ma symbolu dla rowerowego szlaku. Jak więc na jednej drodze dać symbol np niebieskiego pieszego i żółtego rowerowego? Ponadto chciałem pododawać szlaki znajdujące się na rowerowakraina.com (które są niezależne od kolorowych szlaków rowerowych) i zastanawiam się czy oznaczenie tego jako lokalnego szlaku i podpięcie do grupy “Rowerowa Kraina” z odnośnikiem do strony www będzie ok?

Do tego służą relacje :slight_smile: tak jak tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Turystyka/G%C3%B3rska/Tatry

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route#Tags

Jeśli dana droga należy do dwóch różnych szlaków, należy utworzyć dwie relacje (pieszy i rowerowy szlak) i dodać ją do obydwu.
Dla szlaku pieszego tagujesz relację jako route=foot (lub hiking), dla rowerowego jako route=bicycle.

W linku, który dotevo zarzucił jest lista szlaków i ok, ale ja na tą chwilę nie wiem co to są za szlaki (nazwa, skąd i dokąd), ale chciałem tylko dać oznaczenia kolorów. Jak już pokompletuję większe odcinki, to wtedy może je jakoś uporządkuję - narazie zaczynam od zera w terenie, który teraz robię.

Często przy szlakach są tablice z mapką i nazwami szlaków. Rób zdjęcia :slight_smile:

Dla czego ten szlak rowerowy nie renderuje się:
http://www.openstreetmap.org/browse/relation/72623

Symbol powinien być pewnie po angielsku ale po za tym chyba powinien się renderować?

Ponieważ brakuje colour=green

Witam wszystkich,
to jest mój pierwszy post na forum stąd szersze powitanie dla wszystkich.

Mapuję mniej lub bardziej regularnie od jakiegoś czasu przede wszystkim okolice Radzymina k/W-wy oraz sporadycznie inne tereny. Z podstawowymi elementami nie mam większego problemu posiłkując się wiki i forum oraz podglądając to co inni zrobili. Poza tym trochę rodzinnie, hobbistycznie i “zawodowo” mam do czynienia z mapami i GIS.
Od dłuższego czasu w okolicy Radzymina denerwowały mnie fragmenty szlaków okazało się, że rowerowych - były to jakieś urywki oraz kawałek szlaku w jednej z relacji.
Postanowiłem uzupełnić dwa lokalne szlaki rowerowe. Ponieważ to jest moja pierwsza styczność z relacjami to mam pytanie “do fachowców” czy poniższe tagi w relacji są poprawne i czy nie trzeba jakiegoś tagu dodać:
colour=#ff0000
distance=25km
name=Szlak Drugiej Linii Polskiej Obrony Warszawy 1920r.
network=lcn
operator=Towarzystwo Przyjaciół Radzymina
route=bicycle
type=route
website=http://radzymin.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=190&menu=192&strona=1

Pomimo dłuższego czytania różnych źródeł chciałbym się także zapytać na jakich mapach na http://openstreetmap.org.pl/mapa/ oraz http://www.openstreetmap.org/ powinienem zobaczyć efekty swojej dłubaniny.

Pozdrawiam.

PS. Podłączam się do jednego z wątków najbardziej zbliżonego, żeby nie rozszerzać ilości tematów na forum.

Cześć,
Tagi są ok. Można dodać jeszcze np. description=“czerwony szlak rowerowy”, symbol=, ref=. Ale to są dodatkowe tagi, podane przez Ciebie są wystarczające do renderowania.

Na http://openstreetmap.org.pl/mapa/ zobaczysz w podstawowym stylu OSMapa “Mapa turystyczna”.
Na http://www.openstreetmap.org będzie widoczny w stylu “Mapa rowerowa” jako niebieski cień (ale tylko dlatego, że jest to szlak rowerowy).

Wielkie dzięki za odpowiedź.

To ja mam jeszcze “szlakowe pytanie” - dlaczego Kampinoski Szlak Rowerowy (http://www.openstreetmap.org/browse/relation/132356) nie renderuje się na osmapa.pl?

Podejrzewam, iż dlatego, że został użyty tag color= zamiast colour=
A dlaczego color= nie jest brane pod uwagę, nie wiem.

Bo chyba gdzies kiedys bylo ustalone, ze przyjmuje sie brytyjskie nazewnictwo. Mogę się mylic, ale nie ma sensu dublowac tagow.

Sprawdzilem i rzeczywiscie tylko colour bylo brane pod uwage w stylu mapy. Ale teraz dodalem color jako alias dla colour, wiec nowo dodane lub zmienione relacje sie juz pojawiac niezaleznie od pisowni.

PS wiki nie jest wyrocznia :wink:

Jak powinno się prawidłowo oznaczać szlaki turystyczne? Wiem już że relacją :wink: tylko jak praktycznie parametry podać:

  • czy typowe szlaki PTTK są lokalnymi czy regionalnymi? (lwn czy rwn?)
  • jak powinna wyglądać wartość osmc:symbol dla typowego oznaczania polskich szlaków - czyli kolor w białych marginesach?
  • co podać w osmc:symbol dla szlaków “papieskich” i innych lokalnych, np. Jurajski Szlak Nordic Walking nie pasujących do typowego schematu oznaczania?
  • jak rozróżnić poszczególne szlaki, bo przecież “czerwonych”, “zielonych” itd. jest z kilkadziesiąt w całej Polsce?

Czy szlak jest regionalny czy lokalny musisz sam zadecydować. Wiadomo, że regionalnym nie nazwiesz typowego podejściowego szlaku np. z Mucznego na Bukowe Berdo, czy z przełęczy na Wetlińską.
Typowy czerwony to będzie red:white:red_bar.
Na fantazję w zakresie oznaczeń nie poradzisz wiele. Według mnie należy “dopasować” najbardziej podobny.
Szlaki są rozróżniane numerami relacji, ale mają też nazwy i numery. Trzeba coś wymyślić czytelnego dla człowieka.

Dzięki za wyjaśnienia, póki co dorobiłem spory kawałek czerwonego Szlaku Orlich Gniazd (były już wcześniejsze fragmenty tej relacji, więc trzymałem się tych samych oznaczeń).
I jeszcze jedno pytanie, jak tworzyć relację dla szlaków które mają fragmenty z alternatywną trasą, np. niebieski wokół Kalatówek czy zielony przez Kopieniec?

Możesz jeszcze dołożyć kawałek w okolicy Smolenia, aż do jaskini Biśnik.

Na 100% nie jestem pewien, ale chyba po prostu trzeba dodać do relacji. Nie ma specjalnych tagów oznaczających alternatywny przebieg, a używanie forward/backward nie ma raczej sensu.

Dołożyłem. Może masz coś jeszcze z połudnowej części szlaku? Brakujące odcinki w Olsztynie, Złotym Potoku niedługo zweryfikuje w terenie http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1697841

No właśnie w tym problem jak to do relacji dodać. Nie znam innej opcji robienia “rozgałęzień” niż role backward/forward, może ktoś bardziej biegły w OSM podpowie jak to zrobić?

Może alternatywne (mniej istotne) przebiegi w osobnej relacji, którą się doda do tej głównej? Wtedy renderowane będzie ok (bo każda z relacji będzie normalnym ‘route’, ewentualnie z dodatkowym elementem w postaci relacji), a klienty nie rozumiejące zagnieżdżonych relacji będą w miarę sensownie pokazywać główną trasę.