Szlaki rowerowe Krainy Kanału Elbląskiego

Udało mi się uzyskać zgodę na wykorzystanie danych na stronie:
http://www.kanalelblaski.eu/mapa-rowerowa.html

Do wykorzystania przy rysowaniu szlaków w OSM. Gdy się wybierze z górnego menu konkretny szlak, to jest dostępny plik GPX z przebiegiem szlaku. Mamy w tej okolicy trochę braków co chodzi o przebieg szlaków, a samemu zbyt szybko GPX-ów z trasy zbyt szybko nie zbiorę :slight_smile:

I jeszcze link do statusu na Wiki:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki/Wojew%C3%B3dztwo_Warmi%C5%84sko-Mazurskie

Wszystko przeniesione na mapę. Na wiki oznaczyłem, które szlaki wymagają pilnie weryfikacji - bo albo nie byłem w stanie zgadnąć trasy przebiegu przez las, albo rysowałem na bazie cieni na drzewach.

Kawał dobrej roboty :slight_smile: pozmieniałbym tylko nazwy wg szablonu: jeśli szlak nie ma nazwy własnej to po prostu “<Miejscowość A> - <Miejscowość B>” (bez opisów typu “czarny szlak rowerowy”, “-czerwony” itp. bo informacje te są już w tagach “colour” i “route”) a w przypadku pętli “<Miejscowość A> - <Miejscowość B> - <Miejscowość A>” ,jeśli szlak ma swoją specjalną nazwę to “Szlak ”, np. “Szlak Kanału Elbląskiego”, “Szlak Pocztyliona” itd., i jeszcze jedno że jakiś czas temu było pisane na forum żeby w “ref” umieszczać tylko symbole z terenu typu “R-64” tak więc refy z kolorami bym usunął; a potem to już nic tylko cieszyć się wiosną i zwiedzać te szlaki w terenie :sunglasses:

Ok, nazwy szlaków poprawię tak jak opisałeś - dobra uwaga.

Co do ref-a to miałem chwilę zawahania - widziałem ileś szlaków z ref’ami kolorowymi, na Wiki nie ma na ten temat ani słowa, dużo szlaków, które widziałem do tej pory w Polsce tak jest oznaczona, dzięki temu na opencyclemap.org można rozróżnić szlaki, ale już na waymarkedtrails - gorzej (i szczerze mówiąc - to co robi waymarkedtrails mi się bardziej podoba :))

To proponuję by na stronce:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki

Dopisać adnotację o ref’ach.

A tak przy okazji - jest możliwość wyciągania do edycji relacji po jej ID-ku do JOSM-a?

Tak. Najwygodniej (chyba) w waymarkedtrail wybrać szlak i kliknąć ,relation ‘’ na górze (nad nazwą wybranego szlaku). A potem już tylko Edycja → edytuj w JOSM lub Markator (o ile obszar nie jest zbyt duży, jeśli jest powiększasz i wtedy wysyłasz do JOSM; potem w JOSM klikasz prawym relację na liście relacji i ,pobierz wszystkich członków’').

Przebieg, nazwy, kolory, ref (między ukośnikami) i dystans w OSM można przeglądać na mapie szlaków. Nie jest to może narzędzie interaktywne, ale przydaje się przy podstawowej weryfikacji.

W JOSM można otworzyć relację przez Plik->Pobierz obiekt

To teraz dodatkowe pytanie - ze źródła mam informację, że szlak jest ze względu na prace na wałach przeciwpowodziowych nieprzejezdny. Czy w związku z tym zmienić jego state=proposed ?

I tak samo mam z częścią innego szlaku - wtedy podzielić go na 3 części i jedną z nich ustawić na state=proposed? Czy renderery to obsługują?

Szlak jest relacją, co więcej, podejrzewam, że nawet w trakcie remontu oznakowanie szlaku istnieje (nie zostało zdjęte). Remont dotyczy natomiast ścieżek/dróg, którymi szlak biegnie - moim zdaniem to na nich należałoby ustawić tagi oznaczające, że są w remoncie/nieprzejezdne (a nie na relacji szlaku). Być może są odpowiednie tagi dla ,roli’’ odpowiednich odcinków w relacji szlaku (ale jeśli są to pewnie ktoś wkrótce to dopowie).
Ja zawsze w takim przypadku zastanawiam się, ile ten remont potrwa (jeśli relatywnie krótko to być może nie warto nawet się tym zajmować) oraz czy zamknięty jest jakiś odcinek na czas całego remontu, czy np. tydzień po tygodniu zamknięcie się przesuwa… Innymi słowy, czy przeciętny użytkownik mapy ma szanse uzyskać informację o remocie na czas i w sposób użyteczny (np. zakładając, że uaktualnia sobie mapy w urządzeniu mobilnym raz na miesiąc, co chyba i tak byłoby bardzo często).

Nie udało mi się znaleźć tematu ogólnego o szlakach - gdzieś był taki.

Panowie robiący szlaki turystyczne, mam prośbę aby weryfikować nieco przebieg dróg, a nie iść na łatwiznę i po prostu tworzyć relacje.
Prośba ma również “rozszerzenie”. Jeśli rysujecie drogi, po których przebiega ślad, to już zakrawa o niedbalstwo kiedy wygląda tak:

To jeziorko jest jeszcze lepsze. Proponuję pisać do autorów, tacy ludzie raczej forum nie czytają.

Dzisiaj po twórcy szlaków rowerowych musiałem dodać ponownie usunięte wszystkie highway=* na drogach! (od track do tertiary).

usuwał highway, a co dodawał?

Nic, droga za to pojawiała się w relacji

Przydałyby się nam skrypty sprawdzające ciągłość szlaków oraz poprawność danych w relacji.

ja sprawdzałem swoje dwie tym http://ra.osmsurround.org

Mam na myśli aby mieć zestawienie wszystkich szlaków w PL. Czasem ktoś cos zepsuje i nie jesteśmy w stanie tego wyłapać.

http://imgur.com/mBPRDxx

Co ciekawe, użytkownicy wrzucają to JOSMem, czyli o zgrozo ignorują swoje błędy i je uploadują

Kolejny szlak był tworzony:

Pocięta droga i przeklejone tagi - błędnie oczywiście, bo ten drobny kawałek nie jest rzecz jasna oneway…