Szlak Orlich Gniazd - okolice Olkusza - prośba o pomoc

Kochani, w wyniku budowy obwodnicy Olkusza całkowicie zmieniono przebieg turystycznego szlaku czerwonego oraz szlaku rowerowego w tej okolicy. OSM nie ma tych zmian naniesionych. To ważne, gdyż rowerowy i pieszy (różnią się trochę przebiegiem) szlak Orlich Gniazd jest prawdopodobnie najpopularniejszym szlakiem turystycznym w Polsce, a z pewnością pierwszym wytyczonym:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Orlich_Gniazd
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jurajski_Rowerowy_Szlak_Orlich_Gniazd

Dodatkowo niedawno gmina Olkusz wytyczyła całą sieć szlaków rowerowych, których również na OSM nie ma:
http://www.mosir.olkusz.pl/olkuskie_szlaki_rowerowe/index.htm

Obecnie na części trasy stary czerwony został zmieniony na zielony, w innych miejscach został zlikwidowany, polikwidowano przejścia przez tory kolejowe. Majówkę spędziłem idąc tym szlakiem z włączonym GPS, więc co mogłem - to poprawiłem. Ale bez pomocy kogoś z okolic kto systematycznie naniesie nowe szlaki i poprawi przebiegi starych ciągle będzie tam bałagan.

Czy ktoś może pomóc?

Ślady GPS do tych szlaków gdzieś są?

Nie mam pojęcia, niestety.

Na stronie MOSiRu jest dokładna mapa Compassu: http://www.mosir.olkusz.pl/olkuskie_szlaki_rowerowe/grafika/mapa_olkuskie_szlaki_rowerowe.jpg
Czy ona pokazuje stary przebieg szlaków, sprzed powstania obwodnicy?
Który szlak poprawiałeś?
Ja nawet chętnie objechałbym te szlaki i naniósł do OSM ale pod warunkiem, że nowy przebieg został wyznakowany w terenie.

Więc wsadzamy cztery literki na siodełko i w teren :smiley:

W zeszłym roku objeździłem te szlaki od Ogrodzieńca po Olsztyn i naniosłem troszkę poprawek, ale niestety bez śladu ciężko jest mapować bo teren jest bardzo trudny.

Nie. Na tej mapie Olkuskie Szlaki Rowerowe sa zaznaczone CHYBA z grubsza poprawnie, ale szlaki piesze sa z pewnoscia ciagle w starym przebiegu. Np. ten odcinek czerwonego pomiedzy Rabsztynem a Jaroszowcem zostal w calosci przemalowany na zielony, i dodatkowo czesciowo zostal zmieniony przebieg w okolicy skrzyzowania z obwodnica (ktorej na tej mapie w ogole nie ma). Jaki jest nowy przebieg czerwonego nie mam pojecia, bo jechalem po OSM i go sila rzeczy nie znalazlem.

W terenie szlaki sa juz w calosci oznaczone, a farba na drzewach jest swieza, więc możesz śmiało jechać zbierać ślady.

Ja poprawilem m. in. okolice Januszkowej Góry po swoim śladzie GPS: na OSM zobaczycie jak najpierw pchałem się starym przebiegiem czerwonego pod górę, potem stara ścieżka się w lesie gubi, potem znalazłem idący dosłownie 50 metrów dalej nowy przebieg szlaku (zielonego) i dalej już oznaczyłem zgodnie z prawdziwym przebiegiem. Niestety, byliśmy wycieczką i musieliśmy dojechać na nocleg, więc nie było jak pokrążyć po okolicy żeby zebrać wszystkie potrzebne ślady…

Bardzo chętnie, ale niestety jestem z innego końca Polski, więc najwcześniej za rok :slight_smile:

Jeśli dobrze zrozumiałem to potrzeby są następujące:

  • Zidentyfikować nowy przebieg czerwonego pieszego SOG w rejonie pomiędzy Rabsztynem a Jaroszowcem.
  • Zidentyfikować nowy zielony pieszy w rejonie pomiędzy Rabsztynem a Jaroszowcem.
  • Zebrać szlaki rowerowe w rejonie Olkusza, których nie mamy w OSM.
    Mam mapę Compassu z 2013 i pomiędzy Rabsztynem a Jaroszowcem biegnie tylko czerwony pieszy czyli wsparcia brak. Chętnie wybiorę się w teren i objadę. Myślę, że uda mi się w ciągu najbliższych 2 tygodni rozwiązać przynajmniej kwestię czerwonego i zielonego pieszego.

Pomiędzy Rabsztynem a Janoszowcem pieszego czerwonego moim zdaniem po prostu nie ma. On idzie jakoś kompletnie inaczej, ale którędy - nie wiem. Poza tym się zgadza :slight_smile:

Widzę że kawał roboty już zrobiony, dzięki, dzięki, dzięki :slight_smile:

Strasznie męczy mnie zagadka przebiegu zielonego szlaku na Januszkowej Górze, będę z niecierpliwością czekał na dalsze “wyniki badań terenowych”.

Mission accomplished :sunglasses: Poprawiony czerwony Szlak Orlich Gniazd, dodany nowo utworzony zielony, dorysowane szlaki rowerowe. Część rowerowych objechałem osobiście a część przerysowałem z trail.pl bo były dostępne. Brakuje tylko dwóch krótkich odcinków łącznikowych.
Byłeś na Januszkowej Górze? Tam była jedyna w regionie tablica informacyjna z aktualnym przebiegiem szlaków.

Byłem i ją widziałem, ale… uznałem że to może być zaszłość i pokazywać stare przebiegi :slight_smile: DZIĘKI! Czy na OSM jest jakaś możliwość wręczania mediali czy innych symbolicznych wyrazów uznania?

Nie ma. Takie rzeczy tylko na wikipedii :wink:
(ale uważam, że też powinniśmy takie coś wprowadzić)

Może o jakimś konkursie pomyśleć? Ta firma od Garminów by nie wsparła takiego konkursu?

Tereny wokół Olkusza są świetne na rower. Ja już swoją nagrodę odebrałem :slight_smile:

Tu nie chodzi o kolejny konkurs, tylko żeby każdy użytkownik mógł od innych dostawać plusy.
W ten sposób będzie wiadomo czyj wkład jest najbardziej doceniany przez społeczność, a nie tylko kto jest tutaj dłužej lub kto jest seniorem.
Tomek

Raczej miałem na myśli to, o czym mówił PMG na ostatniej konferencji, czyli

No to przy okazji: w okolicy Pieskowej Skały popsuł się routing żółtego szlaku na odcinku Poręba-Sąspów-Podkalinowie-Kalinów. Oznaczylem na zrzucie OSmapy gdzie są problemy czarnym mazakiem:

Mnie to przerasta, może ktoś pomóc?

Wygląda na to, że ten żółty gruz bez nazwy to fragmenty szlaku Dolinek Jurajskich Pieskowa Skała - Krzeszowice. Duże fragmenty szlaku są na trail.pl więc pospinam te kawałki i nadam nazwę ale chwilkę na to zejdzie.

Poprawione na całym odcinku od Pieskowej Skały do Ojcowa. Był w dwóch relacjach i z przerwami.
Powinno być dobrze jeśli nie daj znać.
http://www.openstreetmap.org/relation/1695760

ndmystko - nie wiedziałem że już coś tam składasz przy tym szlaku :slight_smile:
Całość tego szlaku to:
żółty „Dolinek Jurajskich” Chrzanów PKP - Zagórze 7,5 - rez. Bukowica 9,7 - Wygiełzów, skansen 14,0 - Lipowiec 14,8 - Regulice 22,6 - Alwernia 25,0 - Zamek Tęczyn 33,5 - Krzeszowice PKP 38,6 - Czerna 42,7 - Dol. Racławki 50,1 - Szklary 55,5 - Dol. Będkowska 58,3 - Będkowice 60,2 - Dol. Kobylańska 63,2 - Karniowice 64,8 - Dol. Bolechowicka 65,5 - Zelków (szlak zielony) 69,3 - Wierzchowie 69,4 - Murownia 71,0 - Brama Krakowska 74,9 - Ojców [Dol. Sąspowska] 75,9 - Sąspów 81,1 - Pieskowa Skała 85,3 km