Style mapy OSM w QGIS

Witam,
mam pytanie czy są może dostępne gotowe style warstw do QGIS aby można było zobaczyć dane z OSM już odpowiednio ostylowane? Zależy mi na stylach dla danych wektorowych “ekstraktów”, a nie import rastrowych kafelków. Dla moich potrzeb najlepszy byłby styl nastawiony na prezentację danych topograficznych i turystycznych - np. osmapa.pl lub wersję mapy OSM na Garmina itp.
Jeśli jest to pytanie bardziej na forum poświęcone stricte QGIS to przepraszam za zamieszanie.

Pozdrawiam

Cześć

Jak to napisała Anita, jedna z Guru świata Gis:

Żródło: http://anitagraser.com/2014/05/31/a-guide-to-googlemaps-like-maps-with-osm-in-qgis/

Teoretycznie da się w QGIS otworzyć plik .osm, nie mniej zestylowanie go odpowiednio może być dość karkołomnym zajęciem mając na uwadze, że wszystkie obiekty tego samego typu (obszary, linie, punkty) masz w jednej warstwie. Większość stylowania np. mapnika da się w ten sposób odtworzyć choć jest to dość zawiłe, ale niestety nie wszystko… Do tego w przypadku dużej ilości danych wydajność może być dość kiepska.

W źródle powyżej Underdark podaje jedno z możliwych rozwiązań, są tam również linki do stylowania. Z innych możliwych rozwiązań możesz:

  1. Zaimportować dane do bazy postgis używając osm2pgsql i utworzyć własne widoki po czym je zestylować… proces złożony, ale masz wpływ na wszystko począwszy od treści danych a skończywszy na ich wyglądzie
  2. Zaimportować dane do bazy postgis używając imposm - tutaj już schemat danych będzie wstępnie przygotowany pod rendering (nie musisz tworzyć widoków)
  3. Zamiast ekstraktu pobrać pliki shp z geofabrik i użyć gotowego stylowania dostępnego tutaj lub tutaj ale musisz pamiętać, że pliki shp z geofabrik nie zawierają wszystkich danych OSM jedynie wybrane…

Tutaj masz wątek na GIS-SE z podobnym pytaniem - może Ci w czymś pomoże :slight_smile:

Pozdrawiam