Strefa zakazu sprzedaży alkoholu - tagowanie

Cześć.
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 2018r. wprowadziła możliwość wyznaczania przez samorządy stref z zakazem sprzedaży alkoholu w sklepach po godz. 22:00.

Screenshot at 22-30-58

W tej chwili 162 samorządy skorzystały z tych uprawnień i wyznaczyły takie strefy na części miasta lub w całej gminie/mieście. Wydaje mi się, że póki co nie ma ani jednej z nich oznaczonej na mapie, a jest to coś co można by mapować. Wypis sytuacji w dużych miastachzone`

Proponuję ustalić schemat tagowania dla takich stref w następujący sposób:

  • Typ: relacja
  • Wymagane tagi:
    • type=boundary
    • boundary=prohibition_zone - czy lepiej np. boundary=zone + zone=prohibition_zone?
    • opening_hours - mam tutaj wątpliwości, nie znam tagu który lepiej by pasował.
  • Dodatkowe tagi:
    • source
    • i coś jeszcze pewnie się znajdzie.

Nie wiem czy nie powinno być jeszcze informacji czy strefa dotyczy sklepów czy również lokali (w Polsce prawnie są możliwe tylko sklepy).

Co myślicie o tej propozycji?

Tagowanie wygląda sensownie. boundary=prohibition_zone wydaje się prostsze, ale nie mam dużego doświadczenia z tagowaniem stref.

W zalinkowanej niemieckiej dyskusji Feuerwerksverbotszone - #7 by Mammi71 pojawia się wątpliwość czy warto strefy tagować. Często są ciężkie do zweryfikowania w terenie (brak oznaczeń), tylko ustawa. Aczkolwiek jeżeli dobrze rozumiem głównie dotyczy to stref picia alkoholu w przestrzeni publicznej/fajerwerków vs sprzedaż alkoholu w sklepach w nocy w tym wątku.
Nie mam wątpliwości, że SPPN są przydatne w OpenStreetMap. Tutaj trudniej mi jest to określić

Temat jest ciekawy i mogę pomóc w mapowaniu.
Skąd informacja o 162 samorządach? Czy da się łatwo uzyskać ich listę?

Też się zastanawiam, czy to jest użyteczne i weryfikowalne w terenie. Takich stref z granicami w jakimś dzienniku urzędowym mogę jeszcze parę innych z głowy wymyślić: obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska, obszar strefy śródmiejskiej, o której mowa w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dla budynków itd.

Informacja z tej prezentacji Urzędu Miasta w Krakowie, z tego co gdzieś w niej wyczytałem to są dane z PARPA. Na dole tej strony jest zestawienie statystyczne 2021.pdf ale tylko z podziałem na województwa. Na dane.gov.pl mają jeszcze starszą wersję tego samego. Ale wydaje się że nie powinno być problemu z udostępnieniem, o ile prowadzą dokładną statystykę.

Z tym oznaczaniem to prawda, gdzieś trzeba postawić granicę. Wciąż wydaje mi się, że taka informacja powinna być zawarta w jakiś sposób na mapie, ale może w innej formie. Po przeczytaniu dyskusji z niemieckiego forum i twoich uwag wydaje mi się, że nie przemyślałem tej propozycji. Dodawanie wirtualnych granic nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem, tak jak tutaj.

Taką informację można przedstawić też w inny sposób, wydaje mi się, że lepszy - dodając odpowiednie tagi do sklepów i stacji benzynowych otwartych w tym czasie. Niestety nie znam żadnego schematu tagowania.

sells:alcohol=* ma tylko 14 wystąpień na całym świecie.
sells:alcohol:source=* mógłby pozwolić szukać konkretnej uchwały - liczyć takie strefy, sprawdzać poprawność itp.
W Polsce różne strefy mają różne godziny obowiązywania, w tej chwili nie nikt tego nie stosuje w ten sposób w tym kluczu.