Temat za mną chodzi od długiego czasu i ciągle nie mam odpowiedzi na pytanie, jak otagować obszar, na którym obowiązuje płatne parkowanie?
Przykładowo, kiedyś zrobiłem dla Kielc: http://www.openstreetmap.org/browse/relation/1629113 jednakże w tym przykładzie brakuje definicji rodzaju granicy (boundary=?)…
Może jest jakiś proposal? Nie chodzi mi o tagowanie stosowane do dróg (highway=) tylko właśnie do obszaru/granicy.
Jak już napisałem w pierwszym poście, najbardziej właściwe wydaje mi się zaznaczenie tego za pomocą relacji type=boundary (pomijając schemat tagowania każdej drogi oddzielnie)
Jedyna rzecz do ustalenia to wartość dla klucza boundary=…
A ja mam pewne zastrzeżenie w ogóle do wykorzystywana tu tagu boundary, który by informował iż wszystkie ulice z takiego obszaru mają płatne parkowane, a tak nie jest. Bo zgodnie z ustawą płaci się jedynie za parkowanie na drogach publicznych, tak więc jak w takim obszarze mamy np osiedle z drogami wewnętrznymi to na nich nie płaci się na parkowanie.
Według mnie, to ulice w na których jest płatne parkowanie powinny być zbinę w jedną relację - strefa parkowania.
To, że został tu użyty tag boundary nic jeszcze nie znaczy. Nikt nie zabrania Ci otagować każdej uliczki w takiej strefie odpowiednimi tagami, bo jedno nie wyklucza drugiego.
Taka relacja boundary jest bardziej dla zaznaczenia obszaru (np. na renderze) i prawdopodobnie nigdy drogi/ulice nie będą dziedziczyć czegokolwiek z niej. To mniej więcej taka różnica jak między rysowaniem budynków mieszkalnych, a obszarów otagowanych jako landuse=residential.
Idąc dalej należałoby na drogach publicznych oznaczyć odcinki, na których parkowanie jest dozwolone, bo tylko tam jest płatne. Tam gdzie stoi zakaz parkowania, można stawać za darmo (ryzykując mandatem i odholowaniem).
Strefa ruchu pieszego A
Strefa ograniczonego ruchu B
Podstrefa P1
Podstrefa P2
Podstrefa P2
Jak to powinno omapowane aby było renderowane?
Sam wielobok nic nam nie mówi.
Może skrzyżowania wieloboków z ulicą w danej strefie?
Mówiąc szczerze, to jest całkowicie niezrozumiałe dla kierowców spoza Krakowa.
Myśle, że parkomaty tagujemy:
amenity=vending_machine
vending=parking_tickets
dodatkowo
operator=provider
payment:coins=yes (opłata tylko monetami)
payment:notes=yes (opłata banknotami)
payment:cash=yes (opłata monetami i banknotami)
currency:EUR=no