Strava Slide

Witajcie,

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić wyjątkowo ciekawe narzędzie od Stravy, służy ono do korekcji ścieżek w oparciu o ich dane GPS. A ich w bazie mają naprawdę sporo (120 milionów). Na razie jest chyba tylko dostępne w ID, i jeśli chcecie dodawać ścieżki, do OSM to naprawdę polecam! Ślady które mają w bazie są naprawdę dokładne, ludzie którzy używają Stravy zazwyczaj mają porządne Garminy i to nimi nagrywają trasy.

Na początek może przykład jak to działa, a działa zadziwiająco dobrze.

A tutaj prezentację tego cuda na tegorocznym SOTM.

Mam nadzieję, że się przyda. :slight_smile:

Fajne, tym bardziej że sam używam Stravy do tras rowerowych… ciekawe kiedy można się będzie spodziewać jakiegoś pluginu do JOSM-a

Można sobie dodać ręcznie podkład do Stravy, a wkrótce ma on być dodawany do JOSM-a w standardzie:

https://josm.openstreetmap.de/ticket/10008

O, jest już dodane (dalej trzeba dodać ręcznie ale wymaga to tylko wyklikania w ustawieniach podkładów). Bardzo fajne do zaznaczania leśnych ścieżek.

Ha, czy to znaczy, że przybędzie leśnych dróg, po których routing rowerowy będzie prowadził? :slight_smile: Już się cieszę.

G.

Z jakiegoś powodu podkład który dodali w JOSM nie pokazuje wszystkich ścieżek. Tu wyraźniejszy:

tms:http://gometry.strava.com/tiles/both/color4/{zoom}/{x}/{y}.png

A tutaj działające demo http://strava.github.io/iD/

Hehe, z tego wszystkiego nie podałem linka do iD

Podkład podkładem, ale ja chcę takie narzędzie jak w iD jest. :slight_smile:

Sądząc po konstrukcji URL-i jeden podkład jest do biegania, drugi do jazdy rowerem, a ten, który podajesz, jest złożony z obu. Być może jak się włączy obie to daje też taką sumę, a na pewno pomaga to oddzielić drogi rowerowe od pieszych.

Genialne. Po prostu genialne. Mam nowy ulubiony edytor :slight_smile:

http://strava.github.io/iD/
I dalej iD zamula niemiłosiernie.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Skąd bierze się podział na podkład do biegania i do jazdy na rowerze? Domyślam się, że w czasie wgrywania śladów to dany użytkownik klasyfikuję ślad do specyfiki odbytej wycieczki, ale jak to się ma do rzeczywistego charakteru drogi?

Tak. Strava to serwis pokroju endomondo czy sportstrackera, tylko ma jedną wielką zalete. Na własnym śladzie tworzysz tzw segment (np. fragment ze stromym podjazdem czy zjazdem) i strava porówna Ci czasy na tym fragmencie wszystkich osób, które tam jechały, masz też możliwość porównania wszystkich czasów swoich przejazdów. W ten sposób na fragmentach buduje się ranking, który fajnie motywuje :slight_smile: Wysyłając ślad lub nagrywając go za pomocą aplikacji Stravy podajesz czy biegniesz czy jedziesz na rowerze.

Nie rozumiem twojego pytania, bo niby jakim cudem ma to sie jakos miec do rzeczywistego charakteru drogi? Oczywiscie ma sie nijak.

Strava iD dziala takze z podkladem z geoportalu:
http://strava.github.io/iD/#background=custom:http://wms.misek.pl/geoportal.orto/tms/{zoom}/{x}/{y}&map=6.00/18.968/52.232

Dla mnie jest to hit, bo umozliwia rysowanie sciezek lesnych ktorych nie widac na zdjeciach satelitarnych. Rysowanie ich na bazie jednego sladu zawsze jest malo dokladne. Dodatkowo przelecialem sobie szybko przez puszcze Kampinoska, i dzieki danym ze Stravy widac mnostwo sciezek ktore w ogole nie sa oznaczone. Co oznacza, ze dzieki temu narzedziu wreszcie da sie sensownie naniesc wszystko to, czego mi do tej pory brakowalo. Hit, po prostu hit.

Dlatego pytam. Bo wydaje mi się, że w edycji to nie ma żadnego znaczenia z jakimi “podkładami” mamy do czynienia - rowerowymi czy też pieszymi.

W jaki sposób można uzyskać taki efekt w JOSM? Tak, aby jednocześnie na podkładzie czy to z Binga czy Geoportalu nakładały się te ślady ze Stravy?

Korzystam ze Sports - trackera i GPSies, ale jestem ciekaw jak działa ten serwis i przy najbliższej okazji to sprawdzę. Dzięki za “namiary”. :slight_smile:

Tak masz rację, ale z drugiej strony nie wiesz jaki jest rodzaj drogi, która tamtędy wiedzie…czy jest to track, path, service itp.

No, i w dodatku wreszcie iD ma wyraźną przewagę nad JOSM-em. :wink:

Te warstwy są w zestawie dostępnych warstw JOSM-a - po prostu dodajesz jak każdy kolejny podkład…

F12, WMS/TMS, w górnym okienku znajdujesz Strava runing czy cycling i guziczkiem przenosisz do dolnej tabelki. Pojawia się w menu podkładów.

Strave wypróbuj - polecam - ale uwaga bo uzależnia… wracasz z trasy i pierwsze co masz ochotę zrobić to wrzucić ślad żeby zobaczyć czy masz lepszy wynik od poprzednich i ile osób udało Ci się wyprzedzić… Mam w firmie dwóch zapalonych rowerzystów - oni znów jeżdżą po okolicy i jak tylko ktoś im zabierze pierwsze miejsce na segmencie to jeżdżą na niego puki się nie odkują :slight_smile:

Akurat nie jeżdżę na “wyniki czasowe”, ale bardziej interesują mnie, aby zamieszczać ślady dla osób, które planują jakąś wyprawę rowerową i szukają ciekawych tras. Dlatego każda moja wycieczka wiedzie po innych terenach :slight_smile:

Tak wiem, to już mam zrobione. Tylko chodzi mi o to, aby podkład ze śladami był jednocześnie widoczny, gdy mam włączony podkład z Geoportalu.

Chyba nie rozumiem pytania???

  1. Pobieram fragment danych
  2. podkładam geoportal
  3. podkładam stravę
  4. Układam w odpowiedniej kolejności
  5. Wyłączam warstwę danych

…i dostaję coś takiego

Rozumiem, że my jako społeczność mamy dostęp tylko do wizualizacji tych śladów?
Nie powiem, te podkłady mogą się przydać do wyrysowania brakujących ścieżek/dróg, ale większą praktyczność miałaby wizualizacja, która skonfrontowałaby ślady Stravy z tym co mamy w OSM i pokazała tylko to, czego nam w bazie brakuje.