De - meest juiste - tagging van een “verkeers”-weg wordt bepaald door de “verkeers”-bewegingen, wegkenmerken en functie.
De tagging wordt niet in de eerste plaats bepaald door de omgeving, al is er wel oorzaak en gevolg: véél woonhuizen (erfontsluiting) betekent óók veel residential verkeer.
Als je vindt dat de omgeving (woonhuizen) bepalend is voor de tagging van een way als residential:
- Mag je een weg door een bos taggen als: [highway=treesway].
- Het “Bergse Pad” dwars door de Ankeveense Plassen (één van de 10 mooiste fietspaden van Nederland) wordt dan: [highway=waterway].
- De A13 tussen Rotterdam en Delft ter hoogte van Overschie wordt [highway=residential]. Immers niet voor niets 80-km zone.
Andere vraag is (De Bréautélaan) wat méér bepalend is: de weg lijkt residential (survey) maar vanachter mijn bureau kijkend naar de wegenkaart zie ik een nauwelijks te vermijden noord-zuid verbinding (Martinilaan-De Bréautélaan-Loonsebaan).
Hierbij is óók relevant dat er geen verbinding bestaat tussen Van Rijckevorselstraat en Zonneweilaan. Want een weg kan alleen dan tot residential worden verheven als er alternatieven beschikbaar zijn of gecreëerd worden. Helaas een standaard discussie tussen Provincie en gemeenten die het niet echt hebben begrepen en denken dat je een “autoluwe zone” kunt creëren uitsluitend door wegen af te sluiten voor doorgaand verkeer of door te hopen dat auto’s vrijwillig een andere route zullen kiezen.
Bedenk ook dat als een weg een verbindingsfunctie heeft (zie de kaart), maar je wilt daar als beheerder een residential (“autoluw”) van maken (gelet op de woonfunctie) dan zul je als beheerder inrichtingsmaatregelen moeten treffen om doorgaand verkeer te ontmoedigen. Ultieme oplossing is om de weg aan één zijde af te sluiten. (Doodlopende wegen met woonhuizen zijn hoogst waarschijnlijk residential).
Wat is hier juist?
Wat naar mijn mening in ieder geval onjuist is: “Onjuiste highway=unclassified vervangen door residential (Source: knowledge)” op De Bréautélaan.
Zie bijvoorbeeld ook deze: http://www.openstreetmap.org/note/174742
Let hier ook op het ontbreken van verbindingen naar de Stationsweg West vanuit de woonwijken en vanaf de N224.
Residential is lastig te bepalen. Op basis van uitsluitend survey of uitsluitend bureauwerk ontstaat een onvolledig beeld. “Verkeers”-bewegingen vereisen zelfs meerdere surveys op verschillende momenten, verschillende dagen van de week.
Gelukkig is de discussie nauwelijks relevant want slechts weinig renderers tonen het verschil tussen unclassified en residential en bij de routering wordt er vrijwel nergens rekening mee gehouden.
Mijn GPS ondersteunt het niet. OFM gebruikt het voor een ander doel: Te vermijden “wegen in woonwijken”, schakel deze optie in als de route teveel over voet- en bospaden loopt.
En behalve “relevantie” zou ik, als gebruiker van OSM (klant dus), aan sommige discussies ook het begrip “prioriteit” willen toevoegen.
Afgelopen weekend rondje Woerden-Wageningen-Woerden.
Vier keer over een voetpad gestuurd. Bijvoorbeeld: [highway=footway] + [bicycle=designated]! Maar wel met een duidelijk, expliciet, maar inderdaad klein, bordje C14 (gesloten voor fietsers) onder het, eveneens kleine, bordje G7 (voetpad).
Een trap met 40 treden zonder “ramp” bij de overgang van unclassified naar track (Sluis Noord) staat niet op de kaart. Track is uiteraard ook onjuist.
Een track grade1, [surface=paving_stones] (Kanaaldijk Noord) heb ik uit puur eigenbelang toch maar veranderd in grade3, [surface=concrete;grass], [smoothness=horrible], [mtb_scale=0].
De bewoners van het “Groenedijkje, 't Goy” gaven aan het toch wel op prijs te stellen als ik “eindelijk die kaart eens zou aanpassen” om de hordes fietsers te weren die hier iedere keer weer ontdekken dat “die kaart” niet klopt en de weg op twee punten gewoon doodloopt op privé terrein.
Het feit dat we in Wageningen door een paar duidelijke residentials hebben gefietst die als unclassified op de kaart staan, ik heb er geen last van gehad.