Stowarzyszenie OSM Polska

Hej!

To jest wątek, w którym można dyskutować o sprawach związanych ze stowarzyszeniem OpenStreetMap Polska.

Stowarzyszenie OSM Polska - http://openstreetmap.org.pl/

Przypominam, że w tym roku również można przeznaczyć 1% podatku na Stowarzyszenie OSM Polska.

W tym celu na deklaracji PIT należy podać nr KRS organizacji 0000169865 (jest to nr KRS Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych) i jako cel szczegółowy (to ważne) podać nazwę naszego Stowarzyszenia.

Poniżej przykład z fragmentem deklaracji PIT:

Z racji tego, iż nie posiadamy statusu OPP, działanie to jest realizowane przez pośrednika, którym jest ww. ZLOP. Za pośrednictwo bierze on dla siebie 10%, środki pozyskać możemy poprzez składanie wniosku do nich na konkretne działanie, wymagają sprawozdania z tegoż działania.
http://zlop.org.pl/?p=dla_organizacji

Taka idea pośrednictwa z marżą w pożytku publicznym wygląda dość dziwnie :confused:

OSM Polska chyba nie obraca żadnymi pieniędzmi, ale czy w powyższym kontekście nie wypadałoby już dawno mieć opublikowane sprawozdanie finansowe za 2012? Tzn. nie ma takiego obowiązku i to jest właśnie dziwny aspekt pośrednictwa.

W 2012 nie mieliśmy żadnych pieniędzy z 1%. 2013 był pierwszym rokiem, kiedy pozyskaliśmy środki z OPP.
A sprawozdanie za 2012 mogłoby być podpięte, nie wiem czemu nie ma go na stronie stowarzyszenia.

Może i wygląda dziwnie, że OPP bierze 10%, ale i tak w naszej sytuacji bardziej się opłaca oddać 10% niż prowadzić księgowość (czytaj: opłacać księgowego) stowarzyszenia mającego status OPP.

Edit: sprawozdanie finansowe za 2012 jest tutaj (z jakiegoś powodu nie pokazuje się w menu)

A ile wpłynęło od pośrednika z 1% za 2012 ?

Do wykorzystania mamy 1293 zł. Celowo piszę “do wykorzystania” zamiast “wpłynęło”, ponieważ pieniądze te leżą na razie w ZLOP i czekają na nasz wniosek. Jak do tej pory nie mieliśmy potrzeby po nie sięgać.

Pierwsza deklaracja wysłana :smiley:

Zibi: jeszcze nie dziękuj, bo to dopiero początek :wink:

Dziękujemy :slight_smile:

Deklaracja wysłana!

Dlaczego nie staracie się o statut organizacji pożytku publicznego? Z powodu za wieli spraw biurokracyjnych czy innej problematyki? Wiele jest OPP z du%^% a się o to ubiegają choć sami nic nie robią a OSM pl działa i to widze że preżnie.

Sam prowadziłem dawniej organizację turystyczną i nie było tak źle a kasy leży więcej na ulicy niż się wydaje - ot choćby robienie wycieczek o ile są w statucie z poborem biletowym.

W 2015 też można tak zrobić?

Tak, wszystko jest bez zmian.

W zasadzie to powinno być upublikowane w BIP ZlOP-u.

Wszystkie przekazy ZLOP na rzecz członków są w ich sprawozdaniach ujęte w jednej nic nie mówiącej pozycji, więc prośba kolegi do zarządu OSM Polska wydaje mi się uzasadniona.

A ile jest za 2013 ?

Czy wszystkie wpłacone do tej pory pieniądze z 1% dla OSM nadal leżą na koncie ZLOP ?
W obliczu nowelizacji ustawy o OOP (m.in. zakaz pośrednictwa z zbieraniu OPP), która na dniach będzie w sejmie, to dość ważne pytanie …

Są na stronie http://openstreetmap.org.pl

Cytat z maila od ZLOP:

Jako stowarzyszenie, z tych środków wykorzystaliśmy do tej pory 550 zł - kwota ta została wykorzystana na nagrodę dla I miejsca w konkursie bocianim.

Publikują tutaj:

http://zlop.org.pl/?p=mmmmmmm

Rozumiem, że to jest pytanie?
Pozostała kwota czeka na osoby chętne do zrealizowania jakiegoś fajnego projektu. I nie chodzi tu o same pomysły (bo tych to wszyscy mamy mnóstwo), tylko o chętnych do działania.

Myślę, że jakbyś miał konkretny plan jakiegoś konkursu wokół mrówek czy czegoś innego + zaproponował, że ogarniesz organizacyjne ten konkurs (zapewne z pomocą innych osób, którym się pomysł spodoba) - to zarząd OSM Polska by ci tylko przyklasnął.

Szanowny Kolego dammat.

Widzę, że urządziłeś sobie prywatną wendettę przeciwko stowarzyszeniu i jego zarządowi…

Z tego co kojarzę jedynym działaniem na rzecz społeczności z Twojej strony było przekazanie 1%…

Będę pisał w swoim imieniu i przez mój własny pryzmat… Nie zrozum mnie źle - doceniam gest, ale ja wydaje rocznie przynajmniej kilkaset złotych tylko na dojazdy na różne spotkania na których promujemy społeczność, projekt i stowarzyszenie - widziałeś gdzieś taką pozycję w sprawozdaniu? Używam własnego telefonu, żeby załatwiać sprawy związane ze stowarzyszeniem - to również mój własny wydatek… Odpowiedz sobie jak się mają Twoje wydatki na stowarzyszenie w stosunku do moich? Podkreślam, że mało, że nikt mi za to nie płaci to jeszcze inwestuję w to swój własny prywatny czas i pieniądze.

Zauważyłem ostatnio pewną prawidłowość, mianowicie, że najwięcej krytykują Ci, którzy niewiele zrobili… Chyba że się mylę i czegoś nie zauważyłem - jeśli tak to napisz…

Widzę również że masz wiele pomysłów na to jak OSM Polska powinno wyglądać i co powinno robić - ale Tobie osobiście nie chciało się nawet pojawić na walnym… Gdzie byłeś wtedy, kiedy miałeś szanse je wdrożyć??? Skoro wiesz lepiej niż cały zarząd jak należy kierować stowarzyszeniem zapraszamy do Zarządu - brakuje nam takich ludzi… Obawiam się tylko że wyglądasz mi na osobę, która z założenia jest w opozycji… pierwsi do krytyki, zawsze niezadowoleni, ale jak przyjdzie coś zrobić to znikają…

Nie podoba Ci się to co robimy - OK, masz do tego prawo… ale My przynajmniej w przeciwieństwie do Ciebie robimy coś… Masz ochotę coś zrobić?? Zapraszamy… Może konkurs (skoro tak krytykujesz zorganizowane przez nas)?

  1. wymyśl jakiś konkurs,
  2. napisz takie zasady, żeby nikt Ci niczego nie zarzucił po jego zakończeniu
  3. napisz jakiś soft, który policzy punkty
  4. wyłoń zwycięzców
  5. zweryfikuj ich edycje, żeby nie było wątpliwości że zwycięstwo się im należy
  6. Zdobądź sponsorów i rozdaj nagrody.

Jeśli nie chcesz tego robić pod sztandarem stowarzyszenia to zrób to jako dammat - gwarantuję Ci, że jeśli dojdziesz do piątego punktu to osobiście zawnioskuje do reszty zarządu o przyznanie Ci środków na nagrody, a jeśli wniosek nie przejdzie w głosowaniu sam jakąś nagrodę ufunduję…

Tym czasem jednak mam prośbę - wykaż na tyle przyzwoitości, żeby nie krytykować tych, którzy cokolwiek robią podczas gdy Ty sam nie robisz nic.

Pozdrawiam

Czyli tak jak pisałem… do krytykowania pierwszy, do zrobienia czegoś ostatni… co moim zdaniem wyczerpuje temat :slight_smile:

I tu się mylisz… Ja na przykład jak patrzę na Twoje teksty zastanawiam się czy wogóle jest sens poświęcać swój czas i pieniądze, żeby przyszedł ktoś kto nic nie zrobił i narzeka jak to wszystko jest źle…

Pomysł przekazania pieniedzy stow. OSM najwiekszemu konkurentowi OSM uwazam za idiotyczny :slight_smile: