Wrzucam kolejną aktualizację reguł, zmiany są pogrubione. Punkty 2.1.1 oraz 2.2 są w dwóch wersjach: A - z progiem 50 %, B - z progiem 75 %. Dla tej drugiej wersji powinno wystarczyć co najmniej 75 %, już bez “+ 1 głos”.
- Głos mogą oddać tylko aktywnie mapujący, posiadający minimum 50 edycji (zestawów zmian) na terenie Polski w ciągu 2025 i tylko z głównego konta.
- Głosowanie odbywa w dwóch turach:
2.1. W pierwszej turze wybieramy między trzema opcjami (ważność, jakość, bez zmian). Każdy może oddać tylko jeden głos ZA (approve) pod opcją, którą popiera. Dwie opcje z największą liczbą głosów ZA przechodzą do następnej rundy.
Wersja A:
2.1.1. Jeśli jedna z opcji już w pierwszej turze uzyska ponad 50 % głosów (50 % + 1 głos), to zostaje od razu przyjęta, bez konieczności przeprowadzania drugiej tury.
2.2. W drugiej turze wybieramy sposób dwóch opcji, które w pierwszej uzyskały najwięcej głosów. Nie ma możliwości zmiany propozycji między pierwszą a drugą turą głosowania. Każdy może oddać tylko jeden głos ZA (approve) pod opcją, którą popiera. Wygrywa opcja która zdobędzie minimum 50 % + 1 głos.
Wersja B:
2.1.1. Jeśli jedna z opcji już w pierwszej turze uzyska co najmniej 75 % głosów, to zostaje od razu przyjęta, bez konieczności przeprowadzania drugiej tury.
2.2. W drugiej turze wybieramy sposób dwóch opcji, które w pierwszej uzyskały najwięcej głosów. Nie ma możliwości zmiany propozycji między pierwszą a drugą turą głosowania. Każdy może oddać tylko jeden głos ZA (approve) pod opcją, którą popiera. Wygrywa opcja która zdobędzie co najmniej 75 % głosów. Jeśli żadna z opcji nie uzyska 75 % poparcia, głosowanie zostaje powtórzone; przed nowym głosowaniem dopuszczalna jest wówczas zmiana propozycji dla poszczególnych opcji po uprzedniej dyskusji na forum. Głosowanie jest powtarzane aż do uzyskania 75 % przez jedną z opcji.
- Każda tura głosowania trwa 2 tygodnie.
- Data rozpoczęcia głosowania powinna zostać ogłoszona przynajmniej 1 tydzień przed jego rozpoczęciem w osobnym wątku na polskim forum OpenStreetMap, a także w innych stosownych kanałach (np. Discord).
Co Wy na to? Wersja A, czy B? Możemy nawet zrobić małą ankietę.
- Wersja A - próg 50% (1/2 tury głosowania)
- Wersja B - próg 75% (1/2 głosowania + powtórzenia aż do uzyskania 75%