Statystyki

Zakładam temat o szeroko rozumianych statystykach.

Nie wiem czy widzieliście tekst o niezmapowanych wioskach w Europie. Metodologia polegała na sprawdzeniu, czy w odległości od 600m od tagu place=village jest droga z tagiem residential, service, living_street, cycleway, footway, pedestrian, steps lub platform.

Wyniki: http://neis-one.org/wp-content/uploads/2010/12/20101205_UnmappedPlacesEU_stats.png

Oczywiście wiadomo, że wyniki u nas są podrasowane przez wgranie całej bazy TERYTu. Dzięki temu widać bez przekłamań ile jeszcze przed nami :). Fajnie będzie porównać dane np. za rok, kiedy powinny pojawić się efekty uwolnienia zdjęć Binga, a może nawet, kto wie, nawet i Geoportalu :wink:

Albo o czymś nie wiem, albo nie było czegoś takiego jak “wgranie całej bazy TERYTu”. Był import place=* z UMP, otagowany informacjami z TERYT. Balrog go robił.

Wooo, wygrywamy :stuck_out_tongue:

Rzeczywiscie chodzi chyba o import UMP ale w tym kontekscie bez roznicy.

Mam dwie uwagi to tej statystyki:

  • Takie statystyki robia duzo wieksze wrazenie jak sa pokazane na mapie a nie w tabelce. Umieszczanie nazw panstw w kolejnych rzedach w kolejnosci alfabetycznej zamiast wedlug wspolrzednych geograficznych w takim projekcie jak ten jest wrecz dziwne.

  • Moze liczby powinny byc podzielone przez gestosc wezlow place=* i pomnozone przez gestosc zaludnienia, wtedy mialoby to jakis sens. Po imporcie z GNIS i potem jeszcze imporcie z UMP w Polsce trudo o miejsce gdzie w promieniu 1000m nie ma jakiejs miejscowosci :stuck_out_tongue: To prawda, ze sa zle otagowane, to znaczy duzo miejsc, ktore nie sa wioskami ma tag place=village, a powinno miec place=hamlet.

EDIT: w temacie statystyk, tu jest obrazek pokazujacy akceptacje warunkow nowej licencji (wieksze prostakty to uzytkownicy o wiekszej ilosci wykonanych edycji). Nie nowy, ale aktualizowany co godzine. Dla odmiany to jest kompatybilnosc licencji w potencjalnym przyszlym forku OSM na licencji CC-By-SA (tej ktora mielismy dotychczas).

Czyli w sytuacji w której jest typowa polska wieś ulicówka z jedną drogą to też się taki obiekt wliczył, a często takie wsie są wzdłuż ulic o klasie: unclassified, tertriary, secendary

Fajnie by było wygenerować statystyki z np. POI. W sensie:
Miasto - #liczba

SUMA - #liczba

No i np. kilometry dróg podzielone typami. Ale z tymi kilometrami to chyba nie jest zbyt łatwe, bo to będzie dużo obliczeń :stuck_out_tongue:
Nie mniej fajnie by było, zrobić jakieś statystyki :slight_smile: wtedy widać jak mapa się szybko rozwija. Jeśli ma odpowiedni sprzęt to mógłby takie coś wygenerować.

No na to wychodzi. Na stronce jest podany link do mapki z overlayem tych punktów, wystarczy załączyć Poland. Tylko uwaga, to się trochę ładuje.