Status tagu highway=unsurfaced

Jak podaje wiki tag highway=unsurfaced jest deprecated już od 19.03.2008. Moim zdaniem słusznie. Jednakże biorąc pod uwagę, że surface=* nie jest obecnie renderowany, mam tendencję używać unsurfaced (który renderowany jest) w przypadku uliczek gruntowych, gdyż z jednej strony sądzę, że niesie istotną informację, z drugiej strony, nie sądzę, żeby nadawał się do tego highway=track, który służy raczej do mapowania dróg gruntowych poza terenem zabudowanym.

Co sądzicie na ten temat?

Zgłoszenie (request) ciągle leży: http://trac.openstreetmap.org/ticket/1447 , więc można mieć nadzieję, że kiedyś Mapnik doczeka się poprawnego renderowania tych spraw.
Ja nie stosuję highway=unsurfaced tylko highway=* i surface=unpaved licząc na to, że kiedyś Mapnik zacznie to renderować.

Zresztą surface=unpaved stosuję właściwe tylko pod kątem routingu, jeśli do danego miejsca prowadzą np. dwie drogi (utwardzona i nieutwardzona) to żeby algorytm routujący wybrał tę lepszą - chociaż gdyby było to odwzorowywane na mapie to pewnie bardziej bym się starał :slight_smile:

Ja jestem zawsze za tym aby mapować prawdę jak najdokładniej :wink: i nie przejmować się renderingiem.
Czyli na pewno highway= zgodnie z “naszym kanonem”: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Klasyfikacja_dróg
A unpaved jak już to do surface= , a jeszcze lepiej skonkretyzować:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Surface

Mi w tej konkretyzacji tylko brakuje nawierzchni “ułożona z dużych płyt betonowych” …

Ja je oznaczam jako surface=concrete.

No conrete to dla mnie równa wylana powierzchnia która nadaje się do b. szybkiej jazdy (np jako powierzchnia autostard), natomiast miałem na myśli takie osobno produkowane płyty, układane dzwigiem, które powinny być używane do układania jakichś tymczasowych dróg, a niestety pozostają potem na stałe. Jazda po nich powyżej 40km/h jest raczej ryzykowna dla zawieszenia w przypadku zwykłego samochodu.

Ja uzylem gdzies surface=concrete_plates ale nie wiem jak to sie ma do statystyk, a pod oknem mam surface=trylinka i do tego smoothness=poor. Oczywiscie zaden automat tego nie zrozumie…

Statystyki @ http://osmdoc.com/en/tag/surface/#values

Z mojego powodu w bazie jest kilka surface=concrete_blocks.
Skoro 3 osoby wpadły na ten sam problem, to chyba warto ustandaryzować rozwiązanie :slight_smile: Z mojej strony odpada tylko surface=concrete z powodu wymienionego przez Mateusza.

Nie udało mi się znaleźć znaczenia “conrete plate” na wikipedii ale jest “concrete block” - http://en.wikipedia.org/wiki/Concrete_masonry_unit co oznacza bardziej pustak/ czy betonowa cegłę. Tylko z tego powodu byłbym za “concrete plate” chyba ze jakiś mistrz angielskiego poda lepsze tłumaczenie.
Dopisujemy to tylko do polskich wytycznych czy tez robimy to jakoś formalnie co by może weszło do http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface ? ZTCP to proces ten jest raczej b. skomplikowany i trudny ?
I od razy dodałbym surface=trylinka :wink: skoro to taki polski wynalazek :wink: Chyba słabo pasuje do paving_stones: bo to ani kamień ani nie kwadratowe …

Jak dla mnie trylinka pasuje do surface=concrete_blocks; chcąc być dokładnym to dodałbym jeszcze concrete_blocks=trylinka. Co do płyt betonowych to raczej concrete_slabs, bo z tego co widzę, slab oznacza bardziej taką płytę betonową budowlaną, i to określenie można spotkać właśnie w kontekście budowlanym. Poza tym “plate” jest bardziej wieloznaczne (co? betonowy talerz? :wink:

Popieram!

Ja uzylem tego a nie concrete_blocks glownie dlatego ze jest wsrod pierwszej 20stki w statystykach
(http://osmdoc.com/en/tag/surface/#values). A propos standaryzowania tagow to ten skomplikowany proces za pomoca wiki ma wiele wad i wielu przeciwnikow, (np wszyscy z Category:Users_against_wikifiddling oraz Category:Users_against_tag_voting). Zeby cos stalo sie standardem trzeba po prostu spowodowac zeby bylo czesto uzywane, najlepiej zrobic to uzywajac go samemu. Niestety obydwa procesy maja wady…

@Mateusz Korniak - wygląda więc na to, że masz odpowiedź jak tagować drogę z płyt betonowych :slight_smile:

surface=concrete_plates trochę nie pasuje do trylinki, już bardziej paving_stones… z drugiej strony, życie jest za krótkie aby się rozdrabniać i specjalnie dla trylinki forsować concrete_blocks, tym bardziej że jest raczej nawierzchnia będąca w regresie (nowych nawierzchni tego typu już się chyba nie układa, a stare są przykrywane asfaltem)

OK, slab jest doskonałym słowem na określenie płyt betonowych1.
Czy dobrze zrozumiałem dyskusję i używanie
surface=concrete_blocks:trylinka
i
surface=concrete_blocks:slabs

i uogólnienie obu to:
surface=concrete_blocks
to consensus ?

Czy tez wersja b z osobnym tagiem:
surface=concrete_blocks
concrete_blocks=trylinka/slabs
?

A broad flat square or rectangular piece of wood, stone or other solid material used to construct buildings, pavements, patios, paths, etc: see Paver (flooring) and flagstone.

Aby nie zakładać nowego wątku zapytam w tym. Mam dwie drogi: wojewódzką i powiatową (na obszarze poza granicami miasta). Oznaczenie kolor i numer sugeruje, że droga wojewódzka jest główniejsza. W rzeczywistości główna jest droga powiatowa, jest szersza z lepszą nawierzchnią i jest na niej większy ruch. Przy wjeździe z drogi wojewódzkiej na powiatową ustawione są znaki stopu. Jak sobie radzić z tym nieżyciowym oznakowaniem dróg? W mapniku i na każdej innej mapie wygląda jakby droga wojewódzka była o kilka metrów szersza od powiatowej.
Inny problem drogi powiatowe o nawierzchni nieutwardzonej - gruntowej. Jak taką oznaczyć?

Lepiej zaczynać nowy wątek.
Z drogami jedziemy wg
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Klasyfikacja_dróg
W Twoim przypadku wojewódzka to secondary, powiatowa tertiary
Jeśli budzi to Twoja wątpliwość z punktu widzenia ewentualnego routingu to zobacz czy nie ma np ograniczeń prędkości i wtedy ustaw max_speed ? Warto też sprawdzić czy nie ma zdefiniowanych innych tagów dla routingu. Dla mnie na razie problem w routingu z OSM w Polsce jest brak dróg i poprawności połączeń.

Nawierzchnię określamy tagiem surface:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Surface

Ja mysle ze to budzi kazdego watpliwosc, po prostu powiatowa droga jest w tym momencie wazniejsza i powinna miec wyzsza klase niz ta mniej wazna. W przeciwnym wypadku nie widze sposobu na zapisanie na przyklad pierwszenstwa na skrzyzowaniu itd.

Mojej nie budzi. Jednolite zasady są proste i wygodne w używaniu.
W każdym razie irytuje mnie nadmierne podwyższanie kategorii, szczególnie w danych importowanych z UMP (np. Trójmiasto).

Założę się że ustalanie pierwszeństwa i realnej prędkości na podstawie typów dróg, o ile będzie w ogóle możliwe, da enigmatyczny efekt mozaiki dróg zmieniających typ. Jeśli chcemy oznaczać pierwszeństwa można użyć highway=stop lub pochodnej, jeśli chcemy obniżyć praktyczną prędkość to można użyć którejś z propozycji
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:maxspeed
takich jak:
maxspeed:practical=90;rushhour:20 or maxspeed:practical=90;nighttime:120
albo poczekać / ustalić swoją (najlepiej z autorami oprogramowania do routingu).
Trzeba mieć na uwadze że prędkość praktyczna jest funkcją typu pojazdu, stanu nawierzchni, natężenia ruchu(w funkcji czasu), świateł znaków, pogody itp.

To tutaj mam propozycje jeszcze prostszej i wygodniejszej i jednolitej zasady: niech wszystkie drogi beda primary. Jest rownie bezuzyteczna jak aktualna oparta o administracyjny typ drogi.

Nie popadajmy w skrajności. Status administracyjny poza miastami w większości przypadków nadaje się do routingu i jest prosty w użyciu. Poza tym OSM to nie tylko routing.