Standardy tagowania w Polsce

Zainspirował mnie wpis benka, który w wątku dla początkujących zaproponował FAQ (https://etherpad.wikimedia.org/p/LmDwYnRkE7) i indeks typowych tagów (http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=342725#p342725). Mimo, że nie czuję się początkujący, taka ściąga wydaje mi się bardzo praktyczna, zwłaszcza, że w Polsce mamy różne lokalne specyficzności nieujęte w standardowych tagach OSM.

Szukałem na przykład tagu na trylinkę (https://pl.wikipedia.org/wiki/Trylinka), która jest polskim wynalazkiem w dziedzinie brukowania i nie znalazłem na wiki (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface) - podejrzewałem “paving_stones”, ale bez fotki z odpowiednim przykładem pewności nie miałem. Być może po prostu trzeba zgłosić nowy rodzaj nawierzchni, ale tak czy owak byłbym wdzięczny, gdyby w liście typowych schematów tagowania było to zwięźle opisane.

W tymże samym wątku dla początkujących wyczytałem, że podobnym problemem jest oznaczenia przysiółków itp., bo tagi są z innej rzeczywistości (nawet znając angielski muszę żmudnie identyfikować co to jest np. “hamlet”). Warto byłoby spisać standard radzenia sobie z tym w Polsce.

Czy przychodzą wam do głowy inne nasze specyficzne “patenty”, które warto opisać?

Trylinka to specjalny rodzaj paving_stones. Do renderingu bierzesz np. to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:MarekFootway0003.jpg
Przysiólek to hamlet.

Jestem jak najbardziej za stworzeniem takiej sciagi, walcze jednak obecine na innym obszarze OSM i osobiscie trudno bi mi bylo ja zrobic.
Najlepiej gdybys stworzyl na poczatek tabele elementów opisujacych rzeczywistosc ktore wydaja Ci sie najbardziej istotne i wtedy moglibysmy ja uzupelniac.
Po prostu trzeba z czyms zaczac…

O, już wiem - zieleń.

W mieście mam wiele przykładów zieleni i przy obecnych rozdzielczościach podkładów da się zaznaczać w ramach mikromapowania nawet małe trawniczki, bo ulice i budynki (nawet z numeracją) często już są. Ale tagów do zieleni jest kilka. Pytanie jak zaznaczać trawniki np. między torami tramwajowymi albo pasmami drogi, a jak oznaczyć zwykłe trawniki i co robić z trawnikami porosłymi drzewami. Bo są osiedla w Warszawie, że patrząc na oko można by całość oznaczyć jako park, bo drzew na trawnikach jest tyle, że trudno je oznaczać detalicznie, ale formalnie nie jest to żaden park. Zdarzają się jeszcze gdzieniegdzie chaszcze i wtedy daję “natural=scrub” (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dscrub), ale to rzadkość.

Jak proponujecie tagować teren (jakim landuse), gdzie jest skupisko budynków użyteczności publicznej: ratusz,urząd skarbowy, starostwo powatowe, sąd, biblioteka, policja itp? Nie chodzi mi o tagowanie samych budynków, tylko ogólnie terenu, gdy nie chce mi się rysować szczegółowo obrysów. W małych miasteczkach w centrum zdarza się takie skupienie.

koszatek: landuse=residential będzie ok.

Kocio,
trawniki i kawalki miedzy pasmami dróg (jesli nie sa np., dzungla) zaznaczaja ludzie najczesciej sie jako landuse=grass.
Trawa na lace w lesie czy na terenie niezabudowanym to zazwyczyj natural=scrub

scrub to już krzaczory, natural=grassland ewentualnie landuse=meadow (ale landuse oznacza, że w jakimś celu ten teren jest wykorzystywany, a nie leży odłogiem).

Sorki przemas75, masz racje ze scrub, napisalem oczywista glupote!

Ok, a co z tą zielenią na osiedlach (trawa+drzewa prawie jak park)?

Co ciekawe, jest taki tag jak “landuse=village_green” (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dvillage_green), który z opisu wygląda na obcy nam kulturowo (zieleń w środku wsi), ale w JOSM-ie jest przetłumaczony jako “zieleń miejska” - może to zwykły błąd (wiejska->miejska), ale w sumie jest też zieleń miejska (klomby itp.) to nie to samo co trawniki, bo to nie trawa (a w każdym razie nie sama), tylko inne rośliny.

Przyznam, że mi to czasem sprawia trudność też :slight_smile:
Jest leisure=recreation_ground oprócz park. Myślę, że na taki typowy trawnik, z krzaczkami, drzewkami, chodnikami czasem pomnikiem lub fontanną może się nadać? Taki Skwer Żeromskiego w Gdyni: http://www.openstreetmap.org/browse/way/205121762
Ten area=yes jest trochę nadmiarowe, ale…
Również widziałem w Polsce w użyciu leisure=common jednak ma swoje korzenie w Anglii i raczej w Polsce nie ma bytu - ja tak nie taguję.
Jest też village_green. Jednak to też ma pochodzenie z Anglii…Choć może…

landuse=village_green odpowiada temu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nawsie_(urbanistyka) (warto w polskiej wiki to uzupelnic). NIE JEST TO ZIELEN MIEJSKA I NALEZY TO W JOSM ZMIENIC.
Nasz klomb to angielskie flower garden i trzeba do tego uzywac czegos innego z obszaru garden, jakkolwiek masz racje: trzeba tu odpowiedniego tagu do micromappingu…

Kolejna sprawa “osiedlowa”: często spotykam wewnątrz osiedli takie różne asfaltowe “placyki”, których funkcja nie jest do końca jasna - może mają służyć do spacerów, a może jako boiska. Na razie zaznaczam je jako obszary dla pieszych (tzn. “pedestrian street” z tagiem “area=yes”), ale ciekaw jestem czy dałoby się to zrobić dokładniej?

Jak mozna po pysku tam dostac, to mozna dodac hazard=yes. :wink:
A tak powazniej: skoro nie maja zadnej innej funkcji to zostawiamy w ten sposób jak opisales.
Jesli chcesz byc szczególowy mozesz dodac surface=
Ciekawa byly by próba zebrania na jakims osiedlu drzew i oswietlenia.

Osobiscie lubie ten fragment: http://www.openstreetmap.org/#map=18/53.45328/14.49448
W czasie pracy nad nim i narysowaniu po prostu trawników wyszlo, jak wiele sciezek nie jest jeszcze zmapowanych. Poza tym narysowanie dwóch brzegów trawnika po lewej i prawej powoduje, ze jak jeszcze bardziej zwiekszyc zoom, to widac, czy droga piesza jest narysowana odpowiednio precyzyjnie. Czesto nie jest i mozna ja wtedy poprawic.

Sprawdziłem - tam jest po prostu “grass” i oczywiście drzewa. Ech, czyli trzeba sadzić trawniki i czekać, aż ktoś zasadzi tam drzewka…

Mnie się to też bardzo podoba, bo dopiero dzięki temu widać, że teren nie jest np. betonową pustynią. Bo na razie optycznie największe powierzchnie zajmują głównie drogi, budynki, lasy/parki i woda, z czego w miastach głównie dwa pierwsze plus parkingi, a więc jest szaro, biało, buro i żółto.

Podejrzewam, że jest to highway=pedestrian, proponuję highway=footway, area=yes. W wikipedii to pierwsze jest bardziej opisane jako obszary dużych ulic dla pieszych lub wręcz placów. Poza tym josm pluje błędę, że nie ma nazwy też (co potwierdza pierwsze). Tak to zapamiętałem.

Zamiast parkingów, które bardzo często ludzie sadzą jako prostopadłe parkowanie (czy równoległe) do jezdni. Sam też tak robilem, teraz uważam, że to błąd. Potem się dzieje to, o czym piszesz, same literki P na mapie. A zysk niewielki, bo kto będzie szukał parkingu z nawigacją na 3-5 aut!
Do tego najlepiej sprawdza się szablon ‘parking:lanes’ oraz mapa: http://parking.openstreetmap.de/?layers=B00FT&zoom=15&lat=54.51644&lon=18.53975 (dość rzadko aktualizowana, raz na tydzień?)
wiki info: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:parking:lane

O, chyba na tej stronie należy pozbierać te przykłady: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:How_to_map_a (angielskiego tłumaczenia nie ma)

Chyba benek o czymś takim kiedyś pisał…

Tak, w wątku dla początkujących. Stwierdziłem, że chyba warto to wydzielić do osobnego wątku, ale w pierwszym wpisie podałem link do jego propozycji.

Wg mnie coś takiego byłoby bardzo przydatne, taka szybka ściąga do konkretnych rzeczy.
A jest coś takiego jak “miasto wzorcowe”? :slight_smile: Takie coś też by mi się bardzo podobało - miejsce gdzie poprawnie byłby skrzyżowania zrobione, drogi, oznaczone różne rzeczy… Czasem zastanawiam się “jak inni to zrobili” i dochodzę do wniosku, że nie wiem gdzie szukać takiego dobrze zrobionego mapowania, bo skoro ja robię błędy to skąd mam pewność że ktoś obok robi dobrze i nie będę powielał jego niedociągnięć albo nawet błędów.

[ EDIT: Przeniesione z wątku http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18611 ]

Też dostrzegam nieraz te dwa problemy - jeden to taki, że szczegółowość wymaga znajomości bardziej tematu niż OSM (dlatego np. sport jest niedokończony w JOSM-ie, bo się na nim słabo znam), co z kolei oznacza, że zwykli mapowicze też będą mieli problemy (każdy pewnie widział silos bunkrowy, ale mało kto zna tę nazwę i pewnie raczej narysuje murek), a drugi to brak miejsca na rozszerzanie modelu o lokalizmy. Sztandarowy przykład dla mnie to bar mleczny - dla mnie (i pewnie dla Polaków i może innych Słowian) to coś zupełnie innego niż fast food, ale nie wiem jak należałoby to mapować: amenity=milky_bar (nikt tak nawet raz nie otagował)? A jak się to wprowadzi, to nagle może być problem z regułą rozróżniania restauracji od fast foodów - tzn. trzeba będzie ją przeformułować.