Standardowe nazwy województw

Dyskusja zaczęła się tu:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=673961#p673961

bieżący wątek jest kontynuacją od tego momentu:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=674367#p674367


Możesz oczywiście założyć bilecik. Tylko to jest mapa całego świata, więc nie możemy tak sobie zamienić tego pola dla “states”.

Myślę za to, że możemy się umówić, że jako name przyjmiemy krótkie wersje, a długie będą w official_name.

Nie zamienić tylko wprowadzić fallback do short_name gdy name się nie mieści. Bilecika nie ma co zakładać, skoro mechanizm ten nie jest dostępny.

Oficjalne nazwy województw, wymienione w ustawie, to są właśnie te bez “województwo”. Z punktu widzenia OSM to słowo to jest name:prefix. Inne podobne kategorie to gmina, powiat, miasto, wieś, osada, kolonia, przysiółek.

Możesz założyć, żeby był dostępny, tylko ten mechanizm by działał na cały świat. Ale wątpię, żeby to zostało zaakceptowane jako wyjątek, bo nawet z nazwą marki (np. Statoil) był duży opór.

Z samym przymiotnikiem jako oficjalną nazwą mam duże wątpliwości.

Natomiast ponieważ “name” to ma być nazwa powszechna, a powszechnie się mówi i pisze np. “pogoda w łódzkiem” (vide WP.pl), to nie mam problemu z zaakceptowaniem tego skrótowca jako nazwy powszechnej (czyli name i short_name takie same). Chociaż formę “woj. łódzkie” też bym zaakceptował jako formę powszechną (pisaną, nie mówioną) i może to nawet ma większy sens.

Ja jestem za nazwą bez wyrazu “województwo” w name. Szybko przeleciałem mapę na zachód, południe od Polski nie rzucił mi się w oczy wyraz w nazwie w stylu “województwo” w widocznej nawie a w krajach na wschód jest widoczny. Jakieś pomysły z jakiego powodu?

Skorzystałem z tej mapy http://www.flosm.de/en/adminmap.html?lat=52.0791778&lon=20.2182649&r=800000.00&st=0&sw=admina,adminc,admine nie jest idealna, ale innej nie znam.

Być może to są tradycyjne nazwy regionów - u nas np. Mazowsze czy Śląsk, ale u nas to nie jest to samo co obszar administracyjny, a może tam jest. Słowacja też już ma “kraje”.

U Czechów widze “Kraj” u Słowaków “Region” Białoruś, Rosja, Ukraina ma nazmianę “Oblast” “Republika” “Kraj” “Region” kraje na wschód(w/g mnie) stosują dłuższą nazwę ponieważ nazwy regionów mają u nich różne przedrostki, które wcześniej wymieniłem. Zauważyłem, że niektóre regiony w Rosji nie mają przedrostków na mapie np: https://en.wikipedia.org/wiki/Mari_El . W naszym przypadku moim zdaniem wyświetlanie “województwo” jest zbędne, ale moje zdanie może odbiegać od ogółu.

Tutaj chyba masz rację. To może być konkretny argument za stosowanie przedrostka województwo.

To jest rzeczownik odprzymiotnikowy. Przymiotnikiem to słowo jest w połączeniu z “województwo”.

Zaleca się w OSM nie stosować skrótów w nazwach i my się do tego akurat stosujemy w nazwach obszarów administracyjnych, miejscowości oraz ulic/placów itp. Wolałbym tu nie robić wyłomu.

Jest zbędne, ew. można je dać w name:prefix, ale problemem jest to, że taka notacja jest od lat i zmiana tego wymagała by jednak jakiejś osobnej dyskusji i wcześniejszego powiadomienia ewentualnych zainteresowanych.

Wracając do wątku - dyskusja jest tu, a kogo jeszcze mamy niby powiadamiać?

Wygląda na to, że masz rację:

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/w-Poznanskiem;9971.html