Spotkanie OSM Polska - 9 maja 2015

Zarząd Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska informuje, iż 9 maja 2015 (sobota) w Sosnowcu odbędzie się spotkanie polskich sympatyków OSM połączone z walnym zebraniem członków Stowarzyszenia. Pierwszym terminem zebrania jest godzina 9.30.

W tym roku korzystamy z gościnności Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Zebranie odbędzie się w budynku przy ul. Będzińskiej 60 w sali 120.

Zapraszamy do udziału!

Hej, macie jakiś sensownz hotelik w pobliżu?
Na jakiej stronce można zameldować swój udział i obejrzeć program lub zasugerować jakiś temat?
Dobrze by było to nieco zorganizowane…

Zrobiłem notatnik, do boju :wink:
http://etherpad.wikimedia.org/p/walne-osm-2015

Tym razem nie dam rady bo młody ma urodziny. Trzymam kciuki za następne walne blisko Krakowa i w innym dniu roku.

A egzotyczna wycieczka do Sosnowca to zły pomysł na urodziny?.. :wink:

Żeby się jeszcze zaraził czymś, np. mapowaniem? :wink:

Jeśli ktoś chciałby bardzo przyjechać, a powstrzymują go np. względy finansowe, informuję że można starać się o dofinansowanie/zwrot kosztów podróży. Osoby zainteresowane taką formą pomocy proszone są o napisanie wiadomości na zarzad@openstreetmap.pl do końca kwietnia.

Jest już agenda spotkania?

I po spotkaniu.
Było fajnie i jest kilka pomysłów na dalszy rozwój OSM w Polsce.

Odwiedzili nas przedstawiciele nawigacji Yanosik i Vordon.
Niestety, o nowej apce nawigacyjnej, którą zachwala Marek nie było nic, bo chyba nie dotarła osoba, która miała o tym opowiadać.

PS. Ktoś zostawił kabelek micro-USB z napisem Nokia. Jakby co, jest u mnie…

Kabelek mikroUSB zostawiłem ja - ktoś na początku spotkania mi go pożyczył, ale jak wychodziłem to nikt nie chciał się do niego przyznać, dlatego zostawiłem w razie gdyby się pojawił

Fajnie było się zobaczyć, w dodatku wracaliśmy sobie nieoczekiwanie jedną ekipą do Warszawy (dzięki za podwózkę i towarzystwo, chłopaki! =} ). Zdziwiłem się tylko, że jakoś tak mało osób wpadło - w zeszłym roku Łodzi tez tłumu nie było, ale przecież było nas więcej.

Dzięki za obecność. Mimo iż byliśmy w mniejszej grupie niż zwykle mam wrażenie, że wychodzimy z lepszymi konkretami niż po poprzednich walnych. Wrzuciłem fotki na nasz FB, jeśli ktoś nie życzy sobie upubliczniania swojego wizerunku - piszcie na maila.

Gdyby znalazł się chętny do napisania kilku słów przemyśleń - byłoby super.

Podsumuję troszkę ostatnie walne. Skład nowego zarządu to:
Prezes Paweł Marynowski (Yarl)
**Wiceprezes **Zbigniew Czernik (Zibi)
Skarbnik Michał Mackiewicz (pbabik)
Andrzej Kępys (jendrusk)
Andrzej Jaros (geobral)
Adam Jordanek (dotevo)
Andrzej Zaborowski (balrog-kun)

Mieliśmy okazję porozmawiać z osobami z firm
Profit Plus Sp. z o.o. (Dignity, Vordon)
Neptis S.A. (Yanosik)

Wolne wnioski na ten rok, które zarząd ma zamiast przemyśleć i realizować to:
-porządek z listą członków stowarzyszenia (wykluczenie martwych dusz)
-organizacja mapping party
-rozwój współpracy z firmami
-pozyskanie serwera
-konkursy / hero of the month
-dofinansowanie do szkoleń

Rozumiem, że wolne wnioski wszystkie są na etapie propozycji i w ogóle nic bardziej konkretnego nie wiadomo? Najbardziej mnie interesuje pozyskanie serwera i mapping party - ponieważ nie było mnie na porannej, bardziej roboczej części, to jestem ciekaw.


Natomiast co do współpracy z firmami - po przerwie obiadowej temat był poruszany przez przedstawiciela Profit Plus (jak rozumiem) i wynikło z tego, że ich urządzenia mogą jakoś promować OSM - w zasadzie niemal dowolnie jak tylko nam się zamarzy (na tylnej ściance, QR kod i opis na pudełku, kolorowa ulotka/książeczka…). =} Mnie zainteresował zwłaszcza nie tyle wątek umieszczenia logo itp., co raczej pozyskiwania w ten sposób nowych użytkowników.

Wydaje mi się, że powinna to być osobna strona - wcale niekoniecznie związana z tymi urządzeniami, za to adresowana do szerokich mas. W związku z tym musi być uproszczona, graficznie fajna, bez ambicji :slight_smile: i z prostym adresem typu “mapyosm.pl” albo wręcz metodą Przyjaznego Boba :stuck_out_tongue_winking_eye: “witajwosm.pl” (swoją drogą co się stało z domeną openstreetmap.pl? Czy w ogóle mamy do niej jakieś prawa? Bo znalazłem tylko tyle: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=181015).

Zasadniczo mogłoby to być coś tak prostego i sympatycznego jak “switch2osm.org”, tylko nie dla webmasterów, a dla odbiorców naprawdę końcowych. Dlatego bym nawet nie eksponował jak mają edytować (choć stronka dla ciekawych “co dalej?” z adresem forum i zrzutami ekranu oraz filmową instrukcją użycia “iD/JOSM w 5 minut” na pewno nie zaszkodzi), a raczej, że mogą zgłaszać błędy i jak to robić dobrze, żeby nam się naprawdę przydawało, a nie śmieciło w bazie. Koniecznie należałoby tam też pokrótce pokazać przydatne serwisy rozsiane po sieci typu OSM24.eu, Hike&Bike, Brouter czy umap.osm.ch, a wręcz nawet jak zmieniać wygląd mapki na głównej stronie i jak tam skorzystać z trasowania (nie każdy pomyśli po co jest ta strzałka).

Moim zdaniem zadziała tu prawo wielkich liczb - większość tylko skojarzy nazwę/logo/markę na przyszłość, ale nigdy nawet nie wpisze tego w przeglądarkę, mniejszość zajrzy i tyle, jeszcze mniej doda uwagi, a mało kto w końcu zacznie sam edytować i się udzielać w społeczności, ale przy masowej skali to są wszystko korzystne efekty.

Jak już kocio wspomniał, firma sprzedająca nawigacje oparte na OSM chce dołączać treść (np. w formie ulotki) do każdego sprzedawanego urządzenia. W związku z tym musimy taką treść opracować - powinna być ona pisana pod kątem człowieka, który kupił swoją pierwszą nawigację w życiu :wink:

Jeśli ktoś chciałby pomóc, pracujemy nad tym tutaj: http://etherpad.wikimedia.org/p/osm-vordon