Sklep z różnymi typami towarów

dla mnie tag podkategorii to bardziej np.


shop=supermarket
supermarket:stock:*=.....

Jeśli na poczatku mamy shop to jednak jest to kategoria główna

Myślę, że ten wątek nie dotyczy problemu listowania asortymentu dla supermarketu, w którym z założenia można kupić prawie wszystko.

Problem raczej dotyczy małych sklepów osiedlowych, czy wiejskich, które łączą w sobie kilka asortymentów, których nie da się wcisnąć w istniejące kategorie. Dla mnie przykładem jest sklep spożywczo-monopolowy u mnie na osiedlu, który mogę opisać:

shop=covenience
shop:stock:alcohol=yes

lub

shop=convenience
convenience:stock:alcohol=yes

Drugie rozwiązanie niby lepiej pasuje do przykładu z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Semi-colon_value_separator#Lepsze_alternatywy ale chyba nie do końca oddaje to o co chodzi.

Właśnie o tym mówię. Dla mnie powinno być.

shop:stock:alcohol=yes

Dlaczego? Ponieważ sklep monopolowy opisujemy za pomocą

shop=alcohol

Na razie osm24 uwzglednia tag alcohol=yes, ale chętnie zmienię na shop:stock:alcohol

http://osm24.eu/index.php#!17/51.12317/17.04447/type=buy/mon=place_all/office=office_all/craft=craft_all/store=store_alcohol/theatre_genre=theatre_genre_all/tourism_type=tourism_all/

Poprisiłem jedenego z mapowiczów z RFN by wrzucił na stronkę wiki obecny stan dyskusji.
Zerknijcie:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Detailed_Shop_Features

Jeśli uważacie, że można coś zrobić lepiej, dodawajcie Wasze uwagi w dziale dyskusja.
Pozdrowienia,
Marek

No to teraz będzie można opisać nawet taki sklep . Na szczęście ten przypadek, mimo że autentyczny to po pierwsze już nieaktualny, a po drugie rzeczywistość była prostsza, ktoś nie zdążył zdjąć szyldu po poprzednim sklepie.

Czy w tej piekarni sprzedawano bagietki?

Niemcy pytają, czy moglibyście wrzucić na wiki parę przykładów. Tam się po prostu czegoś takiego jak zasadniczo różne funkcje w jednym sklepie już prawie nie spotyka.

Ja widuję dość sporo, np.:

  • mięsny+pieczywo (Wierzejki i Putka chyba mają jakiś deal większy)
  • kiosk typu pomieszczenie+punkt Lotto (newsagent+lottery)
  • cukiernia+kawiarnia

Czasem są to tagi z dwóch przestrzeni nazw i konfliktu nie ma, choć często jedynym sensownym opisem wydaje mi się “shop=mydło;powidło” - no ale średniki są powszechnie nielubiane…

To się chyba łatwo opisze shop=confectionery i amenity=cafe.

Do typowych przykładów może być jeszcze często spotykany sklep spożywczo-monopolowy, często opisywany dotychczasowym (nawet wspomnianym na wiki) zestawem shop=convenience i alcohol=yes.

Rozwiązanie z alcohol=yes jest tak naprawdę fatalne, bo jeśli będą sprzedawać również rowery to dam tag bicycle=yes, który nie wiadomo jak zinterpretować, sprzedają te rowery, czy można wjechać rowerem do sklepu?

Dlatego dość interesująca jest propozycja, która padła wcześniej w tym wątku, czyli:

shop:stock:alcohol=yes
shop:stock:bicycle=yes

  • i być może, idąc dalej, także:

shop:service:coffee=yes

(jeśli to jest sklepik z parzydłem do kawy, a nie tylko sprzedaje kawę w paczkach).

Pozostaje jednak pytanie co z tagami amenity=* - czy do nich należałoby dodawać nietypowe usługi i towary, np. dla herbaciarni ze sklepikiem:

amenity=cafe
amenity:service:tea=yes
amenity:stock:tea=yes

?

Zasugeruj to na proposalu wiki. Czemu nie?