Hei vaan kaikille,
Ollaan Forum Viriumilla Citylogistiikka-hankkeen puitteissa tekemässä sisäänkäyntien tietojen keräystä kesätyöläisten voimin jotta saadaan tarjolle logistiikka-alan käyttöön tarkkoja sisäänkäyntitietoja. Olemme tässä vaiheessa ohjeistaneet kerääjiä tallentamaan osoitetiedot sisäänkäynnin yhteyteen; päädyimme siihen ratkaisuun ensisijaisesti koska etenkin kantakaupungissa monella rakennuksella on useampi osoite (kortteleiden kulmat, läpikorttelin talot) jolloin sisäänkäynnin osoite jää muuten epämääräiseksi.
Päädyimme vuoropuheluun tästä linjasta Tolstoi21 kanssa hänen revertoitua joitain lisäämiämme osoitetietoja: https://www.openstreetmap.org/changeset/86363072 . Tuossa changesetissa löytyy joitain esimerkkejä ja keskustelua sisäänkäynneistä, joille mielestämme on selkeintä tallentaa osoitetiedot sisäänkäynnin tietoihin.
Projektimme puitteissa olemme kehittäneet Gatesolve-työkalun, joka näyttää sisäänkäyntien tiedot ja reitittää niihin näyttäen reitillä olevat esteet ja rappuset; työkalu ei hae tietoja muista objekteista vaan näyttää sisäänkäynnin tiedot sellaisina kuin ne ovat siihen tallennettuna. Toivotaan että voimme käyttää työkalua logistiikka-alan herättämiseen OSM:n mahdollisuuksiin joten sen kannalta on toivottavaa, että sillä saa mahdollisimman hyvät tiedot sisäänkäynneistä näytettyä.
Tolstoi21 esitti asiallisen pyynnön, että tätä asiaa puidaan tässä forumin puolella jotta OSM-yhteisö voi yhdessä päättää toimintatapaa. Tuolla changesetin puolella hän esittää ihan asiallisia argumentteja osoitetietojen poistamiseen sisäänkäynneistä; kutsun hänet myös kommentoimaan tähän jotta kumpikin osapuoli saa esittää omat argumenttinsa.
Meidän kannalta siis toiveena on, että voisimme käyttää OSM:ia logistiikan viimeisen 50m reitittämiseen, ja se onnistuu yksinkertaisimmin jos sisäänkäynnin tarkan osoitteen päätteleminen on mahdollisimman yksinkertaista. Toivomme siis että voimme tallentaa osoitetietoja suoraan sisäänkäynnin tietoihin ainakin kaikissa tapauksissa, missä samalla rakennuksella on useampi osoite; tällä hetkellä linjamme on että tallennetaan osoitetietoja kaikkiin sisäänkäynteihin, mutta tapauksissa joissa rakennuksen osoite on yksiselitteinen voi olla, että joudumme vielä joustamaan tuolta linjalta.
Kysymys OSM-yhteisölle siis: Missä tapauksissa on suotavaa/sallittua/ehdottoman väärin tallentaa addr:street ja addr:housenumber-tageja suoraan entrance-nodeen?
Linkkejä projektista:
https://forumvirium.fi/citylogistiikan-uudet-ratkaisut
https://forumvirium.fi/kesatyo-2020/
https://app.gatesolve.com
https://app.olmap.org