Siedlce - import adresów i budynków

Wgrałem większość budynków z tej mapy, w następnych dniach będę jeszcze robił różne poprawki bo informacji w tym pliku jest bardzo dużo ale nie wszystkie da się łatwo skonwertować na tagi osm. Brakuje też całkiem dużo ulic w osm, a niektóre wchodzą na budynki – te główne ulice poprzesuwałem (zdjęcia z geoportalu potwierdzają, że budynki są ok). Działek nie importowałem, chyba nie ma to sensu, chociaż w stanach gdzieś tam zaimportowano działki.

Szukając informacji o tym formacie naczytałem się jakie zasoby utrzymuje normalnie administracja i wydaje się, że to jest kawałek “mapy zasadniczej”. Kiedyś była prowadzona tylko analogowo, ale w większości miejsc została zeskanowana i zwektoryzowana w automatyczny sposób i teraz dużo jednostek utrzymuje takie mapy w programie Ewmapa, z którego można eksportować .dxf. Mimo, że jest wektorowa, to nadal to jest tylko obrazek, nie bazad danych obiektów jak w osm. Każdy napis jest oddzielnym elementem i każda odcinek prostej linii i łuk, skryptem połączyłem to w zamknięte kształty z odpowiednimi atrybutami wziętymi z najbliższych etykiet na mapie. W związku z tym, te budynki gdzie brakowało jakiejś ściany narazie nie są zaimprotowane, a w niektórych miejscach mogą być złe atrybuty.

Drugi problem to adresy, na obrazku mapy są tylko numery domów i trudno jakoś automatycznie przypisać im nazwy ulic. Narazie większość budynków nie ma tagu addr:street, z wyjątkiem tych które były dostatecznie blisko nazwy ulicy na mapie i etykieta numeru domu była pod tym samym kątem co etykieta nazwy ulicy (opisane w “instrukcji technicznej K-1”). Trzeba to ręcznie pouzupełniać, gdzieniegdzie może nawet być błędnie przypisana nazwa ulicy. W niektórych miejscach są węzły z adresem tuż obok budynku bez adresu, można wtedy przenieść tagi addr:* na budynek.

Wydaje mi się, że dobrze że jest chociaż podstawowy skrypt do konwersji tego formatu, bo skoro powiaty mają dane w takim formacie, to może jeszcze gdzieś uda się dostać taki plik. Do 2014 cały kraj ma mieć “Bazę Danych Topograficznych”, czyli taką zupełnie obiektową mapę jak osm, ale póki co chyba jeszcze w wielu miejscach jest tylko mapa zasadnicza. Np. w geoportalu nie ma budynków w Siedlcach ani okolicach.

Zaimportowane budynki mają podobny podział na funkcje jak w imporcie w Szczecinie, ale dodatkowo w tej mapie było kilka symboli które nie są w “instrukcji K-1” i zgadywalem co oznczają, są na przykład hotele, szklarnie, “ruiny”, transformatory, podział na świątynie katolickie i nie. Oprócz funkcji budynki mają też podział na ognioodporne, nieognioodporne, podziemne, zewnętrzne schody, podpory/słupy nośne, ściany oporowe. Dodatkowo jest podział na te, które są narysowane w Ewmapie na podstawie pomiarów w terenie (większość) i ze skanów starej mapy zasadniczej, dałem im dopowienio tag source=“Powiat siedlecki, survey” i “Powiat siedlecki, raster”. Mają wysokości w piętrach (building:levels=*), na latlon.org są już w 3d :slight_smile: (z jakimiś błędami).

“każda odcinek prostej linii i łuk, skryptem połączyłem to w zamknięte kształty z odpowiednimi atrybutami wziętymi z najbliższych etykiet na mapie”…
Zdarzaja sie nadal kiepsko narysowane urzedowe mapy gdzie zamkniete de facto obszary rysowane sa pojedynczymi liniami i lukami ktore nie sa polaczone ze soba. W zaleznosci od poziomu umiejetnosci pracownika który taka mape rysowal poszczególne odcinki maja punkty wspólne badz nie. Zdarzaja sie sytuacje gdzie linie nachodza na siebie badz przecinaja zamiast stykac.
Jakby ktos mial ochote napisac plug in pod JOSM laczacy ze soba takie pojedyncze linie i luki w zamkniete obszary, to moge udostepnic opis jak to zrobic: kilka lat temu powstala u mnie taka praca dyplomowa w c++ jako plug in pod ArchiCAD.

Podaj mi o jakie symbole chodzi to pozyskam informacje od głównego geodety z Siedlec.
Pozdrawiam.

Symbole, których nie dało się przypasować do tych z instrukcji k-1:

2h
2i
4kh
f
h3
hh
i2
i2z
i4z
ip
is
it
kc
kn
p2
waga

Według mnie:
hh to hotel/hostel/dom studencki
waga to waga samochodowa
it - budynek transformatora
kc - świątynia/kaplica katolicka
kn - świątynia/kaplica niekatolicka

pozostałe to prawdopodobnie błędy

Sprawa zaczyna się przeciągać.
Okazało się że ktoś odwalił partaninę i teraz siedzą nad mapą Siedlec i poprawiają symbole zgodnie z instrukcją k-1
Nadal czekam na informacje od nich.

Dostałem odpowiedź…

2h zmieniono na h2k
2i zmieniono na i2k
4kh zmieniono na h4k
f to fundamenty, zostają
h3 zmieniono na h3k
hh to hotele, zostają
i2 zmieniono na ik2
i2z zmieniono na z2k
i4z zmieniono na z4k
ip to budynek policji, zostaje
is brak jest iszk, zostaje to Straż Pożarna
it to stacja trafo, zostaje
kc budynek kultu chrześcijańskiego
kn brak jest kn2k, budynek kultu niechrześcijańskiego
p2 zmieniono na p2k
waga oznaczenie wagi transportowej, zostaje

Dzięki i dobra robota ze strony urzędu. Ciesze się też, że większość rzeczy odgadłem :slight_smile: (co do “is” nie byłem pewien bo zdaje się, że w tym samym budynku jest straż pożarna, policja, przychodnia, i jakieś urzędy – wyszukałem po adresie w google)

Jeden szczegół co do budynków kultu chrześcijańskiego/niechrześcijańskiego:
jedyny budynek oznaczony “kn” w Siedlcach to budynek Adwentystów Siódmego Dnia, którzy są chrześcijanami według WP.

Wysłałem zapytanie w sprawie budynku Adwentystów Dnia Siódmego i czekam na odpowiedź :slight_smile:

Coś poszło nie tak z importem…
W okolicach ulicy Terespolskiej brakuje ulic:
Mjr Henryka Sucharskiego i “odnogi”
Energetyczna

Dojazdu do Południowej Dzielnicy Przemysłowej. (od Brzeskiej, Równoległa do Starzyńskiego)

Jak tak patrzę to widzę że brakuje wielu ulic.

Radzyńskiej od strony ulicy Targowej

Ulicy bez nazwy przecinającej ul. Ganiewskiego

Tulipanowej
Różanej
kawałka Podsekulskiej
Wojsko Polskie
Taradajki
Armii Czerwonej itd…

Sprawdzałem i ulice są naniesione w pliku .dxf

Tak jak napisalem nie importowalem ulic a tylko budynki i adresy. Dodalem kilka ulic przy okazji importu, ale napisalem, ze i tak brakuje kolejnych.

Po pierwsze w .dfx sa obrysy a nie osie ulic (a konkretnie granice dzialek zarezerwowanych dla ulic a nie obrysy jezdni). Po drugie w OSM sa juz ulice wiec tak czy tak jest to reczna robota. Po trzecie zrozumialem z oryginalnego posta, ze Ty dodawales brakujace ulice :slight_smile:

No to wezmę się za rysowanie.

Zastanawiam się czy mogę jakoś w Merkatorze podłożyć podkład tego pliku dxf np po zamianie fragmentu na jpg?
Łatwiej będzie prowadzić ulice.

Ja sprawdzalem na geoportalu czy konkretna ulica rzeczywiscie istnieje (czy moze tylko jako chodnik, albo na potrzeby adresowania) i potem rysowalem jakos tak srodkiem odstepu pomiedzy budynkami / punktami adresowymi. Wprawdzie to malo wiarygodne ale dokladniejsze niz GPS, i kiedys zostanie poprawione jak beda lepsze zrodla.

Spojrzałem na import i mam dwie drobne uwagi.
Zauważyłem że budynki mają ustawione jedynie polskie atrybuty building:type:pl oraz building:use:pl. Wydaje mi się że dobrze gdyby miały również ustawione uniwersalne wartości dla tych atrybutów czyli building:type oraz building:use.
Wszystkie budynki jako typ maja ustawioną wartość “Przyziemie budynku ognioodpornego” czy to jest poprawne?

W sumie można by dodaś tag building:use, ale z tego co widziałem aktualnie w użyciu (oraz na wiki), to tag building= spełnia tą samą funkcję. Za to building:type:pl to informacja, dla ktorej chyba nie ma popularnych tagów. Dodałem tylko po to, żeby nie pominąć żadnej informacji z pliku dxf.

Typów jest kilka, ale “przyziemie budynku ognioodpornego” jest najczęstsze, niektóre typy linii nie tworzyły zamkniętych kształtów albo nie zaimportowałem (na razie)

Budowla podziemna, przejście podziemne, garaż podziemny: 14 sztuk
Podpora (słup nośny) podcienia, wiaty, galerii: 163 sztuki
Przyziemie budynku nieognioodpornego: 3532 sztuki
Przyziemie budynku ognioodpornego: 17746 sztuk
Schody zewnętrzne: 1
Ściana oporowa: 0
Krawężnik jezdni: 0
Granica działki ewidencyjnej: 0

Z ciekawosci zrobilem mapke budynkow nieognioodpornych i ognioodpornych na podstawie zaimportowanego atrybutu building:fireproof, przy okazji wyprobowalem nowy mechanizm renderowania w JOSMie:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Siedlce-fireproof-josm.gif

#1 Last edited by tomianek (2011-08-19 23:56:28)

jakiś tutorial by się przydał, ostanio balrog-kun zrobił skrypt i przeniósł dxf’a do OSM :slight_smile: zastanawiam się czy mogę udostępnić ten skrypt?

Informacyjnie, zostały poprawione dane adresowe w Siedlcach. Poprzednio było 10,5 k. adresów z czego mniej więcej połowa w poligonach budynków a reszta w punktach. Numery były poprawne stąd mapa wizualnie w przeglądarce wyglądała OK, ale w większej części numery albo nie miały nazwy ulicy albo też często nazwy ulic były nieprawidłowe. Stąd wykorzystywanie mapy Siedlec do nawigacji generowało błędy.

Popastwiliśmy się nad udostępnionym miejskim dxf i zostały wyciągnięte poprawne dane dla wszystkich adresów. W rezultacie obecnie wszystkie dane adresowe są punktowe (usunięto część w poligonach) i zarówno numer jak i ulica jest poprawna. Cześć adresów punktowych mieści się w obrysie budynku a część jest poza, bliżej ulicy (co wynika ze współrzędnych tych punktów w dxf). Docelowo można te adresy poprzesuwać do budynków aby lepiej prezentowały się na mapie.

Bardzo fajnie, że jest porządek, jednak lepiej, gdyby punkty adresowe były wpisany w budynek - taki mamy chyba przyjęty model. Dopiero gdy do jednego obrysu mamy więcej adresów zostają one jako punkty.

Moge sie tym zajac jesli nikomu sie nie chce, bo mamy do tego skrypt. Poczekam jeszcze pare dni na wypadek gdyby byl jakis argument przeciw.

Co ciekawe jakies dwa tygodnie temu tez user Madmaks postanowil naprawic tagi addr:street w Siedlcach i wykonal w tym kierunku troche skryptowania ale vinci4325 skonczyl pare dni wczesniej :wink: Zdarza sie.