Ostatnio zacząłem powoli ogarniać sytuację z przystankami na Śląsku (sieci KZK GOP i MZK Tychy). W trakcie tej zabawy natknąłem się na dość ciekawą sytuację, gdy jeden przystanek należy do dwóch sieci pod różnymi nazwami. Konsultowałem się w tej sprawie z Rolandem Olbrichtem (autorem pt_diagrams) i na razie przyjeliśmy, że następna wersja pt_diagrams będzie najpierw szukała ‘name’ z relacji ‘stop_area’, gdzie sieć będzie zgadzała się z żądaną, a w razie braku poleci jak dotychczas.
Reasumując, gdy spotkamy się z powyższą sytuacją, najlepiej jest stworzyć 2 relacje zawierające ten sam przystanek, różniące się tagami ‘network’ i ‘name’.
W razie gdybym przekręcił coś, zamieszczam fragment wypowiedzi Rolanda mówiący o zmianie:
Inna sprawa nie jestem pewien czy jeden przystanek może istnieć pod dwoma nazwami i czy to przypadkiem jest jest jakiś bubel którego organizatorzy nie powinni ponaprawiać.
Odnośnie subnazw - nie jestem pewien, czy soft sobie poradzi z takimi tagami… Nie słyszałem, żeby obecnie były tagi mające ’ ’ w nazwie.
Wprowadzanie 3 osobnych węzłów nie jest złe, ale obawiam się, że ktoś mógłby to potraktować jako śmieci na mapie i ‘uporządkować’…
Poza tym na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Public_Transport jest wzmianka, która mówi coś o tym (odnośnie station, ale to prawie to samo):
A nie po to została wymyślona relacja stop_area? Z jednego punktu możemy zrobić dowolną ilość przystanków. Może i nie będzie to bardzo czytelne na mapie, ale w sensie logicznym jak najbardziej tak.
Nawiasem, czy któraś mapa pokazuje stop_position, platform z tzw. nowego schematu?
Podejrzewam, że jest w tym pytaniu jakiś hak Musisz napisać bardziej wyraźnie, bo jestem w pracy i ciężko mi się skupić
Przykład: http://osm.org/go/0PNI68HRW–?layers=T
Jest public_transport=platform oraz public_transport=stop_position i są zawarte w relacji public_transport=stop_area
Pytanie było: czy któraś mapa pokazuje stop_position, platform z tzw. nowego schematu?
Bardzo ładnie widać (przynajmniej tak mi się wydaje) wszystkie te rzeczy. Co więcej, tam są dwie różne relacje ale z tą samą nazwą i soft mapy je “połączył”.
Raczej chyba dobrze, bo powinienem tam zrobić jedną relację. Trochę w ogóle poprawek muszę wprowadzić, więc póki co…
OK! Po uaktualnieniu się kafelków na opnv karte wydaje mi się, że wszystko jest poprawnie.
Napisałem też maila do autora stylu transport map czy zamierza zaktualizować go uwzględniając obowiązujący schemat tagowania, także może się coś zmieni.
Zastanawiam się też czy nie warto zostawić na jakiś czas podwójnego tagowania (bus_stop i tram_stop).