Serwis ze zdjęciami wnętrz budynków

Do zdjęć z ulicy mamy Mapillary i KartaView (OpenStreetCam), a od jakiegoś czasu działa nawet baza zdjęć lotniczych OpenAerialMap. Czy znacie taką usługę zbierającą zdjęcia wnętrz na wolnej licencji? Nie mam na myśli biblioteki do samodzielnego wstawienia ich na stronę.

Dwie pierwsze usługi chyba obecnie się nie nadają do tego celu przez brak wsparcia do nawigacji na piętrach.

Z wnętrzami jest ten problem, że do większości wnętrz musisz mieć zgodę właściciela, żeby móc fotografować. Druga sprawa to kwestia praw autorskich do projektów wnętrz. O ile na utwory wystawione w Polsce przy drogach publicznych, skwerach, placach i parkach działa tzw. prawo panoramy - to na wnętrza niestety nie - co rodzi problem ew. udostępniania takich zdjęć na wolnych licencjach.

Bez przesady ja udostępniam też zdjęcia robione w środku stosuję 2 metody albo Mapillary a gdy zdjęć jest naprawdę bardzo dużo i ciężko jest je pozycjonować wewnątrz budynku ze względu na utratę sygnału GPS to wstawiam link do mojego albumu w zdjęciach google.
Przykłady
Wieża ciśnień http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.60436&lon=15.31211&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Budynek uczelni
http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=59.9484&lon=10.76828&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Międzydzki rejom umocnień wejście do podziemi.

https://www.openstreetmap.org/node/1669022562 zdjęcia w opisie

Jak już pisałem - zależy co jest w tych wnętrzach i jaka będzie reakcja właściciela praw autorskich. Zdjęcie wnętrz obiektów czysto technicznych - jak wieże ciśnień - można uznać, ze nie są utworami - ale już wnętrza sklepów, centrów handlowych, nowych dworców itd, które mają swojego projektanta - jak najbardziej. Jak jeszcze trafisz sytuację, że w takich wnętrzach są wystawione rzeźby czy inne dzieła sztuki - możesz się w końcu naciąć na rafę pozwu o naruszenie praw autorskich. Mówię też o sytuacji w Polsce - prawo panoramy działa inaczej w każdy kraju. Np we Francji nie ma go całkiem, w Niemczech działa na wszystko - też na wnętrza - ale pod warunkiem, że wykonujesz zdjęcie stojąc na terenie publicznym (więc nie obejmuje zdjeć z dronów) - itd…

O biurwa czyli teoretycznie Żabojady mogą pozwać mnie za te 2 filmiki https://youtu.be/0gkvgysgta8. https://youtu.be/qi5hRZhzqk4