Secondary dla dróg alternatywnych do ekspresówkek

Co siądziecie o zmianach kategorii dróg (oczywiście zawyżenie kategorii) wykonanych przez szalona_entropia bez konsultacji ze społecznością prawdopodobnie pod rendering (rzekomym powodem było “analogicznie do innych dróg alternatywnych do ekspresówek”). https://www.openstreetmap.org/user/szalona_entropia/history#map=7/51.826/19.380

Chyba, ze tego typu zmiana kategorii dróg pozwala lepiej nawigacjom obliczać alternatywne drogi, w takim przypadku ok, ale raczej powinny być na to jakieś dowody, poparte badaniami?

Podobno to jakiś standard, który ktoś gdzieś wypracował i pewnie spisał, więc powinna być logiczna przesłanka do zawyżenia, a takiej tutaj nie dostrzegam. Dodam, ze na analogicznej zasadzie można w jeden dzień wszystkie ekspresowi przemianować na autostrady, albo systemowo zlikwidować tracki, bo niektóre nawigacje nie umieją ich obsługiwać.

"analogicznie do innych dróg alternatywnych do ekspresówek "

Gdzie indziej drogi są podniesione do secondary tylko dlatego bo to alternatywa dla ekspresówki?

To zły powód, to że jakaś nawigacja sobie nie radzi z tak prostym zadaniem to nie powód naginać klasyfikacje.

W sąsiednim wątku przy okazji innych zmian takich dróg wypowiadałem się, iż IMHO takie drogi zasadniczo powinny być secondary (tu dalsza argumentacja).
Podzielam również uwagi kolegi @maraf24, wyrażone w komentarzu do tego zestawu, iż należy przy tym być konsekwentnym (jak widać wspomniane drogi w Oleśnicy zostały zrównane do secondary).
Inna rzecz, że istotnie dobrym zwyczajem jest aby (szersze) zmiany kategorii dróg przynajmniej komunikować społeczności z wyprzedzeniem (wraz z uzasadnieniem).

Zgaduję. Nie jestem do końca w temacie. Szalona_entropia wprowadza regularnie swoje zmiany w ogóle nie wchodząc w dyskusję, zupełnie jakby temat był już ugadany, a nie przypominam sobie konsensusu w tej sprawie.

To jest podniesienie jak słusznie zauważyłeś na wypadek zatoru, na obwodnicy w miejscu, gdzie odległości między węzłami są niewielkie.

Dla ścisłości miejsca potencjalnych zatorów, które mogą wystąpić w określonych godzinach na autostradach, lub ekspresówkach generalnie z zasady się nie objeżdża (to w większości przypadków jest bez sensu, nieekonomiczne, niebezpieczne i podważa zaufanie). Drogi publiczne to nie jest tor wyścigowy.

I przy założeniu, że w tym przypadku dubluje się główną drogę, na wypadek wypadku na główniejszej z założeniem, a straż nie zdąży przygotować objazdu. To pojawia się faktycznie ryzyko, że może dojść do inflacji kategorii dróg, ponieważ dlaczego nie robić objazdów dla objazdów? W przypadku niższych kategorii dróg jest to trudniejsze i łatwiej o troling mapy, ale nie niemożliwe.

Ogólnie: jak nie odpowie tu lub w https://www.openstreetmap.org/changeset/118123877 to można śmiało wycofać jak ktoś ma wątpliwości