Schrony w Polsce

Znalazłem dzisiaj taki artykuł
https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/aplikacja-schrony-psp-udostepnia-mape-schronow-w-polsce

Może dałoby się wyciągnąć dane od straży i dodać brakujące schrony do osm.
Co o tym sądzicie?

Miejsca doraźnego schronienia z tego co widzę, to głównie piwnice i parkingi podziemne, więc można sobie chyba odpuścić, ale schrony, pewnie mogłyby być przydatne.

Przeglądając miejsca w mojej okolicy - średnie są te dane. Nie sposób na ich podstawie oznaczać parkingi podziemne, a na resztę chyba nie ma dobrych tagów.
Jeżeli jednym źródłem danych będzie ta mapka, to jest sens to importować?

Z danych, które na pewno mogą się przydać, to lokalizacje jednostek straży pożarnych. Można je porównać z zasobami w OSM i dodać brakujące. Jednak na tej mapie dostępne są JRG i OSP w systemie KRSG. Sporo OSP w Polsce nie jest w systemie KSRG, więc dane przekazywane w tym systemie nie są kompletne.

Na początek, jaka jest licencja tego zbioru danych?

Co do jakości: artykuł podaje “Niestety, żadne ze wskazanych przez mapę miejsc nie odsyła do konkretnej zabudowy, a komunikatu “Wyszukiwanie nie przyniosło żadnych rezultatów”.” więc na razie bym poczekał i tak.

1 Like

To, że dodanie jednostek straży, to jasne, ale tak jak wspomniałem, dodanie schronów myślę, że też byłoby przydatne. Z tego co pamiętam, na tej mapie pokazywane są trzy rodzaje schronów, czyli schrony (chyba szczelne jak rozumiem), schrony (nie zapewniające szczelności) i reszta, czyli głównie piwnice i parkingi podziemne.
Biorąc pod uwagę, że w tych schronach (podejrzewam, że chodzi o kategorie pierwsza i druga), ma się zmieścić raptem ponad 300 tyś osób, więc pewnie aż tak wiele tych schronów niema. Obstawiam, że to są głównie jakieś większe miasta.
Myślę, że w innych krajach europejskich podobne mapy(albo ogólnie dane) są udostępione, więc jakby społeczność osm się zebrała, to można by stworzyć mapę podobną do mapy z defibrylatorami, tyle, że dotyczącą schronów.

Nawet jeśli jakaś licencja nieprzychylna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć te dane i w terenie samemu zweryfikować. Wiem, że zajęłoby to znacznie więcej czasu, ale zawsze to jakieś dane byłyby dodane.

Co do tego braku rezulatatów, to sprawdzałeś tą drugą mapę, do której link jest z poziomu tej pierwszej mapy?
Na tamtej mapie jest mniej szczegółów, ale wydaje mi się, że nie wyskakuje z tekstem, że nie znaleziono danych.

O, jak najbardziej. Biorąc pod uwagę jakość danych spore szanse że trzeba będzie i tak to robić.

Dyskusja na Reddicie :laughing: Bunkier+, czyli jak zarobić i się nie narobić. : Polska

Na telegramie został udostępniony artykuł niebezpiecznika, a w nim mapa doraźnych schronień “udostępniona przez strażaków”.

Sama mapa https://strazpozarna.maps.arcgis.com/apps/instant/nearby/index.html?appid=ec00a2b879424296b6dcc400393c6c1e

Poszło pytanie:
Mamy to w osm?

A jeśli nie, to czy możemy?