Schody historycznych obiektów. Interpretacja rzutów.

Zabrałem się za modelowanie 3D Bazyliki w Licheniu Starym.
O architekturze co prawda nie będę się wypowiadał, ale mam jedno spostrzeżenie a rachej wątpliwość którą chciałbym się z Wami podzielić.

We wszystkich albumach, podręcznikach historii architektury czy sztuki schody są integralną częścią przestawianych rzutów budynków. No chyba że są to założenia pałacowe jak w Sansouci w Poczdamie gdzie schody tworzą jedno założenie z obiektem pałacowym wybudowane są jednak odrębnie.

Tak więc pytanie: czy nie powinniśmy rysować takich schodów, jak np. w Licheniu jako część budynku?

Tutaj jest mały przykład:
http://www.neumarkt-dresden.de/image1/johanneum/johanneum-1935.jpg

Ułatwiło by to znacznie modelowanie schodów w 3D. Obecnie trzeba rysować potworki typu building=steps.

Marku to jest to miejsce? http://demo.f4map.com/#lat=52.3233787&lon=18.3573513&zoom=18
Szkoda że tu wygląda to inaczej niż tu http://osmbuildings.org/?lat=52.32449&lon=18.35877&zoom=17.8&rotation=18&tilt=45

Drażni bo na demo.f4map.com to całe 3D prezentuje się fajniej. Jednak na osmbuildings.org dokładniej. Obecnie uczę się przebudowy budynków pod 3D ale starając się nie ingerować w wartości danych podstawowych tych budynków. Jedno co robię - i tu pytanie czy dobrze - likwiduje w takich układach building:lewels o ile budynek ma kilku miejscach inne parametry wysokości.

Co do meritum tematu - nie wiem ale myślę że to zależy od sytuacji. Myślę że w takim wypadku jaki przedstawiłeś na zdjęciach powinno to być jednością. Jak choćby ruiny wieży Quistroupa w Szczecinie:
http://3.bp.blogspot.com/-4ndWF9P9_Jw/VYbo45EWp3I/AAAAAAAAH4A/l3HyCXAKZHU/s800/IMG_20150621_130154d3molek.jpg

tak, to jest to miejsce. Modeluję i płaczę :slight_smile:
Jeszcze nie skończyłem modelowania, trochę to potrwa.

W tym przypadku schody potraktowałbym jako building:part=steps. Jeżeli dodasz do tego step_count=n (gdzie n jest liczbą stopni policzonych w “terenie” albo na zdjęciu) to F4demo wyrysuje to prawidłowo z uwzględnieniem ich liczby.

ja podchodzę do tego pytania bardziej od strony logicznej - schody prowadzą do budynku, a mówiąc “jestem w budynku” mamy raczej na myśli to że przekroczyliśmy jego próg, a nie stanie na schodach przed budynkiem, to że schody są przedstawiane na rzutach w obrysie budynku wynika raczej z tego że są jedną konstrukcją budowaną w tym samym czasie, myślę że w OSM powinniśmy jednak bardziej skupić się na funkcji danego obszaru, czyli w tym przypadku: schody, chodnik (taras przed drzwiami) i dopiero budynek, zaliczanie schodów do obrysu budynku (nawet jako building:part) może być mylące