Samotne adresy - http://v3.mrowka.org/adresy/

Kolejny temat dla osób lubiących dopieszczać swoje okolice do perfekcji :wink:

Antblant jakiś czas temu stworzył wizualizację pokazującą pewne braki w adresacji. Przykładowo - Łodź: http://v3.mrowka.org/adresy/#12/51.7683/19.4451

Żółte gwiazdki:
Chodzi o to, by nazwa ulicy zgadzała się z wartością tagu addr:street w adresie. Czasami trzeba poprawić nazwę ulicy, czasami narysować ją, a czasami wartość tagu addr:street.
Dlaczego to ważne? Ponieważ niektóre wyszukiwarki (np. Nominatim) nie potrafią znaleźć adresu, jeśli nie jest on powiązany z drogą w pobliżu o odpowiedniej nazwie.
Przy poprawianiu należy trzymać się wytycznych dotyczących skrótów i imion: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Nazewnictwo_ulic

Przydatną funkcją do tego jest “Wyszukaj klucz/wartość” w JOSM, pozwalająca szybko zaznaczyć np. wszystkie adresy do poprawienia.

Błękitne gwiazdki:
Brakuje tagu addr:street= lub addr:place=. Nie jest to jakiś poważny błąd w przypadku miast i ulic, bo adres nieposiadający tego tagu zostanie przypisany do najbliższej, niekoniecznie właściwej (tak robi Nominatim). Gorzej jest na wsiach bez nazwanych ulic - wtedy brak addr:place= sprawi, że adres w ogóle się nie zindeksuje.

Różowe gwiazki:
Adres, do którego nie ma drogi dojazdowej w promieniu 200 metrów. Trzeba doprowadzić drogę w pobliże takiego adresu.

Czerwone gwiazdki:
Adres, do którego nie ma drogi dojazdowej w promieniu 900 metrów. Trzeba doprowadzić drogę w pobliże takiego adresu, ponieważ jadąc do takiego adresu nawigacja powie, że dotarłeś do celu, podczas gdy do owego celu będzie jeszcze ponad 900 metrów, a tymczasem będziesz stał w polu, bo droga na mapie się skończyła. Nie polecam, szczególnie w zimową noc :wink:

Niebieskie gwiazdki:
Adres/adresy, które mają tag addr:place=, ale w promieniu kilku najbliższych kilometrów brakuje obiektu (węzła) otagowanego jako place=* name=, przez co takie adresy są zupełnie niewyszukiwalne. Sytuacja taka może zdarzyć się po zaimportowaniu adresów w danej gminie - nagle wychodzą braki. W takiej sytuacji najczęściej trzeba będzie dodać brakujący węzeł z place=village, ale uwaga! - czasami dane adresowe z importu też zawierają błędy i to właśnie je trzeba zmienić. Ogólnie tutaj trzeba być czujnym, mocno współpracować z TERYT i PRNG i analizować ciągłość numeracji. Jeśli nie ma się pewności - lepiej nie ruszać, a postawić tylko notkę na mapie dla jakiegoś lokalsa.

Mapa z “mrówkami” aktualizuje się co 4 godziny (lub częściej, w zależności od obciążenia serwera).

Dzięki! Do tej pory robiłem to na około :[

Da się jakoś podpiąć http://v3.mrowka.org/adresy/#12/51.7683/19.4451 pod JOSM jako warstwę tła?

Link do wpięcia warstwy samotnych adresów pod JOSM

tms:http://v3.mrowka.org/tiles/{zoom}/{x}/{y}.png

Obecnie stan samotnych adresów jest następujący:
Samotne adresy w OpenStreetMap
stan na: 2014-01-04 08:00 (adresów: 2779534)
żółte: 213747
różowe: 33806
czerwone: 2841
błękitne: 35578

Dzięki, Trochę mało widoczne te gwiazdki/nazwy w JOSM ;(

Przydatną warstwą, głównie do ustalenia “zasięgu” danej ulicy, jest podkład z EMUiA.

wms:https://emuia.gugik.gov.pl/wmsproxy/emuia/wms?SERVICE=WMS&FORMAT=image/gif&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&transparent=true&LAYERS=emuia:mapa_punktow_adresowych,emuia:layer_miejscowosci_granica&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64)}

Jednak proszę pamiętać, że ta warstwa nie pokazuje nazw zgodnie z kanonem OSM, czyli brakuje tam imion. Mało tego, nie pokazuje również takich przedrostków jak “Plac” “Osiedle”, “Aleja” itp.

Czasami da się jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z ulicą mającą któryś z tych przedrostków w nazwie, po charakterystycznym “wypełnieniu” i nierównoległym do osi ulicy ustawieniu nazwy, przykład:

W powyższym przykładzie “Dąbrowskiego” ma nazwę “Plac Henryka Dąbrowskiego”.

W gminach, które wdrożyły u siebie aplikację iMPA, warto weryfikować nazwy ulic z ich podkładem, jako bardziej wiarygodnym, bo pochodzącym wprost z urzędu gminy.

Adres WMS:

http://www.punktyadresowe.pl/cgi-bin/wms-impa

Czy ulica może przebiegać przez prywatną posesję?
Pytam, bo konfrontując ten podkład z katastrem geoportalu czasem tak się zdarza.

Czasem się zdarza. W Krakowie była ostatnia sytuacja gdzie właściciel terenu na którym gmina wybudowała droga zażądał od okolicznych mieszkańców opłat za kilka lat korzystania z jego prywatnego terenu.

Jest też miejsce gdzie ktoś dzierżawi kawałek drogi od miasta i blokuje puszczoną tamtędy ścieżkę rowerową ( http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.08501&mlon=19.97497#map=19/50.08501/19.97497 - dzierżawcą jest właściciel pobliskiego salonu Hondy - więcej na http://ibikekrakow.com/2013/09/03/najdluzszy-stojak-wspolczesnej-europy/ ).

Rzeczywiście trochę małe ale ja z tym radzę sobie następująco. Wyłączam całkowicie warstwę danych lokalizuję mróweczki przybliżam i potem włączam warstwę danych. Szkoda że nie ma możliwości zwiększenia czcionki.

Może i jest takich dróg sporo. Np. prawie wszystkie drogi osiedlowe są na terenie należącym do spółdzielni. A spółdzielnia to prywatna własność jej członków - choć dość specyficzna. Również na nowych osiedlach budowanych przez deweloperów drogi wewnętrzne - choć mają nazwy nadane przez Urząd Miasta - znajdują się na terenie prywatnym - należącym do dewelopera lub gdy osiedle jest już wykupione są na terenie wspólnym, który jest współwłasnością właścicieli poszczególnych nieruchomości. Ostatnio jak w Łodzi było robione głosowanie na wnioski społeczne - z mapki było widać jak stosunkowo mało dróg i terenów należy bezpośrednio do miasta.

Czy EMUiA do ustalenia nazwy ulicy jest legalny? Wg mnie tak, skoro to urzędowy spis ulic, ale wolę się upewnić.

Patrzeć na to możesz do woli, w końcu jest to usługa publiczna :slight_smile: Co zrobisz z wiedzą osiągniętą przez to patrzenie to już Twoja sprawa - możesz ją zachować dla siebie, albo wykorzystać w OSM.

Bardziej mi chodziło o to, czy przypisując nazwę do ulicy nie będzie naruszeniem prawa wpisane source:name=EMUiA. Przebieg np. wzięty z geoportalu:ortofoto.

Jak dla mnie warunki korzystania z emuia są takie same jak z ortofoto. Poza tym informacja (jest nią nazwa ulicy) nie podlega ograniczeniom.

W ramach tzw “mrówek” chciałbym zaproponować rozpoczęcie akcji “Usuwanie samotnych adresów”. Akcja miała by trwać np. 7 dni.
Wybralibyśmy jakiś konkretny obszar kraju i nad nim pracowali.
W celu usunięcia samotnych adresów głównie należy wykonać następujące czynności:

Proszę o informację czy pomysł akcji jest dobry i kto się dołącza do akcji. Termin rozpoczęcia i zamknięcia akcji do ustalenia.
Czy będzie można w jakiś sposób zrobić ranking kto ile adresów zwalidował.

w razie “konkursowania” to trzeba dobrze przemyśleć kryteria. Bo czase poprawienie nazwy ulicy “poprawia setki adresów” a czase trzeba żmudnie cykać po jednym bo kazdy przy innej ulicy

Jeśli już to tylko niezobowiązujący ranking poprawiaczy. Jeśli chodzi o region to tutaj nie ma co dzielić - trzeba brać całą PL.
Jeśli ktoś zechce przygotować działający ranking (antblant? jendrusk?) to możemy jechać :wink:

zgadzam się, że wyrysowanie czasem jednej ulicy koryguje setki adresów, ostatnio miejscowość Lubsza nie miała żadnego prawidłowego adresu, teraz już ma, a wystarczyło narysować kilka ulic, ale nie ma sensu chyba liczyć punktów adresowych :-). Może ktoś ma jakąś propozycję jak rozwiązać ten problem.

maly region nie ma chyba sensu. Ostatnio Andrychów robiłem, przy okazji bo z pracy w kilka godzin

Mnie żaden konkurs nie jest potrzebny, zacząłem od swojej wsi, potem miasta, teraz kończę gminę i powoli zabieram się za powiat :slight_smile: