Rysowanie idealnych okręgów w JOSM? Jakiś plugin?

Potrzebuję jakiegoś sposobu aby wyrysować w JOSM idealny okrąg o wskazanej średnicy po wskazaniu określonego węzła… Coś w stylu:

określić dokładnie promienia od punktu to się na dziś raczej nie da, ale stawiając punktu należące do linii po planowanym okręgu wystarczy nacisnąć “o” po wyrysowaniu poprawi okrąg na idealny aczkolwiek promień wyjdzie z uśrednienia wskazanych punktów.

PS Tak na marginesie kolega rysuje kręgi w zbożu? :wink:

Można rysować okręgi z promienia i ze średnicy oraz można sterować ich okrągłością poprzez dobór ilości nodów na obwodzie.
Najłatwiej jeśli nie zależy nam na dokładnej długości promienia , narysować średnicę z dwóch nodów i po zaznaczeniu linii kliknąć SHIFT + “o”.
Na bazie średnicy 20 m okrąg zostanie stworzony z 16 nodów.
Można taką średnicę złapać myszką i przesuwać tak aby środek czyli krzyżyk wypadł w miejscu gdzie jest środek okręgu.
Długość średnicy masz na dolnym pasku ale widzę, że nowa wersja JOSMa ten wymiar pozostawia bez zmian a wynik pamięta długość ostatniej linii. Zatem można wgrać wtyczkę measurement to możesz korygować średnicę przesuwając punkt z dokładnością do milimetrów.

Jeśli chcesz wrysować okrąg na bazie promienia to też na dole masz kątomierz i możesz przedłużyć promień dwukrotnie idąc po kącie 180 stopni.

Możesz dwukrotnie (parzyście) kliknąć klawisz A to josm będzie podpowiadał kąty proste (180 stopni).
Ten tryb jest widoczny przez zaznaczenie kątomierza na zielono.

Możesz zrobić okrąg z większej ilości nodów niż 8-16 jeśli tak rozumieć “idealny” .
Rysujesz okrąg o dużej średnicy a potem go zmniejszasz.Po zaznaczeniu okręgu wciskasz Ctrl+ Lewy Alt i myszką ciągniesz aż średnica się zmniejszy lub zwiększy.
Możesz w taki okrąg wrysować średnicę i zaznaczając okrąg i średnicę jednocześnie je zmniejszać.
Klikając w średnicę we wtyczce measurement zmierzysz jej długość.
Zaś po zaznaczeniu okręgu i średnicy możesz naciągnąć je na zamierzony środek okręgu celując w ten punkt krzyżykiem środka średnicy.

PlugIn CAD Tools robi doładnie to. Rysujesz środek koła, rysujesz punkt leżący na okręgu i klikasz w opcję multiplikuj po okręgu. W okienko dialogowe wpisujesz ile punktów na okręgu chcesz uzyskać. W razie problemów pisz do usera Cetusek, po polsku oczywiście. On to napisał.

CAD tools dało radę :slight_smile:
Dzięki.

Napisz do Cetuska. Odwalił dla nas kawał dobrej roboty sle parę rzeczy warto by było w tym plugInie, programistycznie chyba jednym z najbardziej złożonych ze wszystkich, dołożyć. Niech chłopak wie, że pomógł.