różnica między waterway=ditch a waterway=drain (rowy wodne)

Ja również staram się dodawać stronę www i choć jeden numer kontaktowy, jeśli mam okazję i chęci.

Numery telefonów przydają się w przypadku hoteli, hosteli, ośrodków wczasowych, agroturystyki i innych miejsc wypoczynku.
Czasami bywa tak, że człowiek jest daleko od domu, zasięg internetu jest katastrofalny lub żaden, obok siedzi rodzina i jest potrzeba poszukania szybko lokalnie jakiegoś noclegu. Wtedy w moim telefonie otwieram aplikację mapową, wyszukuję w danej okolicy, offline interesujące mnie POI i na nie po prostu klikam. Moim oczom ukazują się poza nazwą, danymi adresowymi, odnośnikiem do strony WWW (której i tak nie zamierzam otwierać), numer telefonu. Podczas rozmowy dowiaduję się wszystkich ważnych dla mnie informacji. W ten prosty dla mnie sposób w krótkim czasie jestem w stanie obdzwonić kilka potencjalnych miejsc.

O, czyli jednak się przydają :slight_smile:
Będę pamiętał, chociaż hotele/miejsca noclegowe rzadko dodałem. Głównie dodaję sklepy i bary.

Generalnie nikt nikogo do niczego nie zmusza ale łatwiej pojąć przydatność danych kontaktowych w OSM jeśli korzysta się z nawigacji jako wyszukiwarki i książki telefonicznej offline. Ja bardzo często numer telefonu po prostu klikam w aplikacji i natychmiastowo dzwonię. do sklepów , serwisów , pizzerii. Zapoznaj się jak działa OsmAnd albo Maps.me nawet nagrałem o tym film ale zapomniałem tam wspomnieć że to też książka telefoniczna offline o ile numery telefonów zostały do obiektów przypisane. Dopiszę tą informację w opisie pod filmem. https://www.youtube.com/watch?v=8O2OEGL6i3k Pozdrawim. Booking to drogi pośrednik hotelarze go nie lubią. Często nocuję w hotelach i wiem że lepiej jest rezerwować samemu a jeśli hotelarz będzie cwaniak i zrobi cenę wyższą niż na bookingu to zawsze można rezerwację klepnąć przez booking. Co praktycznie się nie zdarza. Obiekty które nie mają własnej strony www prawie zawsze mają stronę na Facebooku. i tam są podane numery telefonów Jeśli edytuję budynek w którym jest sklep , bar lub instytucja to zawsze staram się numer telefonu odnaleźć w necie i przypisać do punktu POI na ciężkie czasy gdy internetu braknie będzie jak znalazł. Po za tym nie lubię gdy przereklamowana aż do mdłości konkurencja jest w czymś lepsza niż OSM

Trochę off-topic się zrobił względem rowów wodnych :wink: ale dodam tylko od siebie, że numery telefonów się przydają zwłaszcza przy aptekach, które nie tak łatwo znaleźć w internecie.
Tak samo zresztą jak adres www czy informacja o godzinach otwarcia (to oprócz aptek też przydatne przy bankomatach i stacjach paliw).
Osobiście korzystam najczęściej z maps.me w komórce i tam po kliknięciu na POI wyświetla się komplet dostępnych informacji :slight_smile: