Rowery w parkach

Już kilkukrotnie spotykam się z różnym podejściem do tagowania ścieżek w parkach odnośnie rowerów.
Ostatnio wszedłem w dyskusje z innym użytkownikiem bo jego edycje wydały mi się dziwne.
https://www.openstreetmap.org/changeset/114668060
Sam nie wpadł bym na to że chodzi o rowery.
Innym podejściem jest dawanie tagu bicycle=yes highway=footway co też według mnie nie jest za dobrym rozwiązaniem przy założeniu że nie wiem nic na temat regulaminu parku a oznakowania brak.
https://www.openstreetmap.org/way/39886448

Pierwsze podejście jak dla mnie jest niejednoznaczne i na pierwszy rzut oka nie widać o co chodzi. Drugie też nie jest dobre bo nie ma oznakowania dopuszczającego rower, a takie tagowanie to sugeruje.

Myślę że wartało by coś dopisać do wiki odnośnie rowerów w parkach i pewnie nie tylko parkach, ustalić jakiś sposób tagowania który będzie jednoznaczny i czytelny.

Ja preferuję takie właśnie podejście, jeśli regulamin parku nie zabrania jazdy rowerem (albo nie ma regulaminu, a w praktyce się jeździ). Można jeszcze kombinować z permissive, gdy regulaminu nie ma albo nie mówi nic o rowerach, a w praktyce jazda jest tolerowana.

Zacząć trzeba od ustalenia, czy jest regulamin i oznakowanie w terenie. Jeśli nic nie ma, to nie obowiazują zakazy. Można jeździć rowerem, motocyklem, nawet samochodem.
Jeśli ktoś chce mieć takie możliwości zmapowane, to zamiast dodawać tagi z grupy access, wygodniej jest się skupić na mapowaniu tego, co jest tam fizycznie, czyli użyć highway=path + surface, bez tagów access.

A bicycle=yes nie wymaga istnienia oznakowania, tego się oczekuje od bicycle=designated.
highway=footway + bicycle=yes jest więc ok, może być nawet pożądane, bo wyklucza motocykle - tu wracamy jednak do kwestii oznakowania, ew. barier fizycznych eliminujących pewne grupy pojazdów.

Tylko że na pierwszy rzut oka między tymi dwoma drogami nie ma różnicy
https://www.openstreetmap.org/way/114550783
https://www.openstreetmap.org/way/1004795466
a są inaczej otagowane, chodzi mi o to że nie bardzo wiadomo o co chodzi, dlaczego akurat tak jest otagowane.
Dlatego piszę o jakimś wpisie na wiki który mówi o parkach. Fajnie by było żeby tagowanie takich miejsc było jasne i zrozumiałe dla wszystkich.

Na wjazdach do tego parku stoją znaki B-1+T-22 oraz C-16+T22, dlatego pewnie ktoś dodał “bicycle=yes”.

Nie wiem dlaczego w pierwszym przypadku jest tag segregated=yes (pewnie śmieć), ale między tymi drogami jest zasadnicza różnica.
Ta pierwsza jest chodnikiem w rozumieniu kodeksu drogowego - częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Tam nie wolno jeździć rowerem.

Jest jedno ale:
Jazda po chodniku jest dozwolona w przypadku gdy jest on w drodze o podwyższonej prędkości i jak dobrze pamiętam ma co najmniej 2m szerokości. Tu może właśnie być taki przypadek patrząc z mapy, ale trzeba by to zweryfikować w terenie oczywiście.

Cześć,
W pierwszym przypadku to jakiś śmieć; tą linię należy traktować jako chodnik (dopuszczalna prędkość na drodze to 50). Na pewno nie ma tam wyznaczonych pasów o ile nie pojawiły się w ostatnich dniach.

Przypadek drugi to błąd - jak napisał słusznie tsp15 - na teranie parku Zielona wg znaku wszystkie ścieżki to ścieżki rowerowo-piesze, więc wg zasad powinno być path + foot/bicycle=designated. Jest to więc do poprawy.

Oba przypadki nie mają nic wspólnego ze ścieżkami wewnątrz parku, gdzie nie ma oznakowania/regulaminu zabraniającego ruch rowerem. Nie widzę uzasadnienia dla mapowania innego niż path i bez dodatkowych ograniczeń. Ale jeżeli coś takiego jest - oczywiście prośba o wskazanie. Być może warto będzie poprawić wiki.

Przypadek znakowania footway + bicycle=yes ma - o ile pamiętam - zastosowanie tylko do dróg ze znakiem T-22, czyli chodników. Jedyna w tej okolicy droga tego typu jest tu: https://www.openstreetmap.org/way/916430959 (i dalsze).

Pozdrawiam,
Sep

Teren parku nie powinien obejmować tej drogi, skoro to jest chodnik. Ta ścieżka jest prawidłowo otagowana, tylko obszar parku nie.

To byłyby ciągi pieszo-rowerowe, jeśli stałby tam znaki C-13/C-16. Obecne mapowanie jest w porządku.

Ale w sensie, ze w parku? To nie jest droga publiczna, na której obowiązuje PoRD. Jeżeli w parku wolno poruszać się pieszo i rowerem po wszystkich ścieżkach (czyli jeśli jakiś regulamin tego nie zabrania), to nie ma potrzeby oznaczania tego znakami drogowymi i path + foot/bicycle=designated jest dobrym oznaczeniem.

bicycle=designated jest wtedy nie do końca OK

bicycle=yes jest poprawne


bicycle=designated jest wtedy jak coś jest wyznaczone dla roweru (droga dla rowerów) a nie tylko jest tam dozwolony ruch rowerowy

bicycle=yes jest odpowiednie jak w regulaminie jest pozwolenie na jazdę rowerem (lub brak zakazu), na ogół jest tam zakaz jazdy pojazdami z wyłączeniem rowerów