Rowerowa mapa polski - Sieć Tras Rowerowych

Tworzymy serwis Sieć Rowerowa, gdzie rysujemy Rowerową Mapę Polski i wyznaczamy Sieci Tras Rowerowych:

http://siecrowerowa.pl - Mapa
http://siecrowerowa.pl/blog - Główna strona z informacjami o projekcie
https://facebook.com/siecrowerowa/ - Profil fb, newsy

(wspominałem już o projekcie w wątku https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=54093))

Dane mamy jeszcze dość wstępne, ale mamy już grupę kilku ludzi chętnych do rysowania i poprawiania dróg w swojej okolicy.
Dróg nie rysujemy w OSM, ale nie wykluczamy tego w przyszłości. Korzystamy natomiast z podkładu OSM.

Obecnie dla Wrocławia i Lublina mamy na mapie wyznaczone prototypowe Sieci Tras Rowerowych ( https://siecrowerowa.pl/blog/co-to-jest-str/ - NB jedna tego typu węzłowa sieć, znakowana w terenie, istnieje już w Polsce w Białej Podlaskiej - niestety nie ma jej w OSM).
We Wrocławiu i Lublinie można na naszej mapie planować wycieczkę klikając w węzły sieci.

Natomiast dla Trójmiasta robimy inwentaryzację odcinków dróg, tzn rysujemy je i oznaczamy ich parametry: rodzaj nawierzchni, jakość, natężenie ruchu, układ drogi, oraz na tej podstawie wyznaczamy pewną ocenę przydatności drogi dla turystyki lub dojazdów rowerowych
(więcej o klasyfikacji https://siecrowerowa.pl/blog/opis-klasyfikacji-drog/ ).

Plany do wiosny:
Zebrać grupę ludzi chętnych do rysowania, dopracować Trójmiasto i zacząć inne regiony.
Pracujemy obecnie nad narzędziami ułatwiającymi wspólne tworzenie mapy.

Pozdrawiam i zapraszam do podzielenia się wrażeniami i uwagami
Rafał

Schowała się w prawym górnym rogu. Serwis działa też na komórkach a tam wyzwaniem jest mała ilość miejsca. Zmienimy przy najbliższym update

Ja bym dał w lewym dolnym,obok lub pod tym już istniejącym napisem, poza tym ona powinna być widoczna od razu, a nie po kliknięciu na “i”. Po kliknięciu to może się chować.

Za każdym razę widząc tego typu ,słuszną’’ ideę zastanawiam się jaki ma ona sens. Dlaczego nie wprowadzać tych danych wprost w OSM? Brakujące tagi można stworzyć i stosować. Jeżeli są sensowne to się przyjmą. Dane typu nawierzchnia, gładkość, stopień trudności dla rowerów MTB, nachylenie a nawet utrzymanie zimowe są już tagowane. Pośrednio (poprzez layers) wystawienie na wiatr. Brakuje smogu i natężenia ruchu.

Piszę to jako osoba, która wprowadziła 500 km dróg rowerowych w system który został nagle skasowany. Naewt gdybym chciał teraz naprawić błąd i wprowadzić te same dane w OSM to już ich nie mam, zwłaszcza tych sprzed 5 lat.

Są dwie podstawowe zalety trzymania takiego systemu poza OSM:

 1. nikt nie zmieni danych, celowo czy przypadkowo
 2. nie trzeba się męczyć i dodawać dróg z OSM do relacji - by mieć trasę wystarczy użyć śladu gps.

Tutaj jest jednak także przymus - ta sieć rowerowa to subiektywny wybór dróg przyjaznych dla rowerów. Nie da się tego wprowadzić do OSM, gdyż nie istnieje oznakowanie w terenie.

Nie do końca się zgodzę. Dane o rodzaju nawierzchni, gładkości itd. i tak trzeba dopiero zebrać. Dlaczego nie umieścić ich od razu w OSM, tak żeby służyły wszystkim? OSM ma do tego gotowy system tagów, a do tego już wyrysowane sporo dróg i całe mnóstwo innych rzeczy. Potem można wyeksportować wybrane rzeczy na własny serwer i układać trasy po swojemu, korzystając z pozostałych dobrodziejstw OSM.

I czy oznakowanie w terenie jest konieczne do umieszczenia tras w OSM? Np. jeśli za parę lat projekt okaże się sukcesem i zdobędzie popularność wśród rowerzystów?

Już teraz istnieje kilka stron, które pokazują dane o trasach rowerowych z osm. Zgadzam się, że akurat rzeczy typu jakość spokojnie mogą być w bazie. Moja stara strona wymaga pewnych ulepszeń i napraw, ale mógłbym to nawet tam dodać.

Co więcej, nie trzeba wtedy wymyślać wszystkiego od zera jeśli chodzi o zbieranie danych. Patrz np. StreetComplete jeśli chodzi o zbieranie danych o nawierzchni, drogach dla rowerów, dopuszczalnej prędkości i oświetlenia.

Wystawiliśmy kolejną wersję http://siecrowerowa.pl/, zapraszam od obejrzenia!

 • dużo nowych sklasyfikowanych dróg,
 • planowanie wycieczki po prototypowej Sieci Tras Rowerowych (na razie okolice Wrocławia, Lublina)
 • dodane podkłady mapowe UMP, OpenTopoMap
 • zdjęcia i opisy niektórych dróg oraz wiat na północy
 • szlaki (na razie tylko GreenVelo)
 • poprawiona szybkość i UI dla telefonów

Co do Waszych uwag:

Rzeczywiście można tak sobie dodawać tagi?

System tagów osm nie do końca pasuje do tego co robimy.
Obiektywne dane, które mogłyby być w OSM (i częściowo są) to: rodzaj nawierzchni (choć dla nas zbyt wiele kategorii), układ drogi (DDR itp).

Ale już z jakością nawierzchni jest trudniej bo oceniamy ją pod kątem roweru. Key:tracktype ocenia tylko twardość, a my oceniamy subiektywnie jak się jedzie rowerem (kocie łby są twarde ale jazda to męka).

Podobnie natężenie ruchu: nam jest potrzebne bardzo, w kontakście zagrożenia ze strony samochodów oraz hałasu - jest w OSM?

Generalnie: OSM to ma być mapa obiektywnie i ogólnie odwzorowująca rzeczywistość. Tymczasem to co robimy jest częściowo subiektywne dla rowerów (np oceny jakości) i przyszłościowe (Sieć Tras nie istnieje w terenie, dopiero ją projektujemy)

W OSM nie ma zamkniętej listy kluczy i tagów. Stosuje się takie, które najlepiej opisują interesujące cechy. Jeśli żaden z używanych ani opisanych na wiki nie jest odpowiedni, to się tworzy własny.

Do określenia nawierzchni przydatne są trzy tagi:

 1. Surface Nie trzeba używać wszystkich tagów, dla nieutwardzonych z powodzeniem wystarczy surface=unpaved w połączeniu z 2 i 3
 2. Tracktype - przede wszystkim do nawierzchni nieutwardzonych
 3. Smoothness - określający “gładkość” nawierzchni, która jest definiowana właśnie przydatnością dla konkretnych typów pojazdów

Pośrednio można to wyciągnąć z kategorii drogi. Tagów konkretnie dla natężenia ruchu nie ma, ale myślę, że spokojnie można zaproponować jakiś system oparty na obiektywnych kryteriach. Rzecz tylko w dostępności takich danych. GDDKiA robi Generalny Pomiar Ruchu co 5 lat, ale to tylko na drogach krajowych i wojewódzkich, które do jazdy rowerem i tak średnio się nadają.

 1. Jak wyżej napisałem, ocena jakości już jest w OSM sparametryzowana i można śmiało z niej korzystać.
 2. Toteż nikt raczej nie uważa, żeby umieszczać STR w OSM już teraz, tylko żeby skorzystać z architektury bazy OSM do stworzenia Sieci.

Ja jednak bym użył pełnego surface - np jest olbrzymia różnica pomiędzy surface=compacted i surface=sand - szczególnie dla rowerzystów.

Kiedy ja mapuję, to staram się to rozróżnić. Wydaje mi się jednak, że na potrzeby STR wystarczy dać tracktype=grade5. W końcu sieć powinna prowadzić raczej po lepszych drogach, powiedzmy od grade2 (może grade3) wzwyż.

Właśnie wypuściliśmy kolejną wersję https://siecrowerowa.pl/blog/testowa-wersja-serwisu-4-2/
Zapraszamy do testowania i zgłaszania uwag.

Co do mapowania w OSM, dzięki za wskazówki, przyjrzymy się jak to można użyć.

Rxy napisz do mnie to postaram się Wam pomóc jak można pewne dane wyciągnąć z OSM. Samych szlaków rowerowych mamy dużo http://osmapa.pl/w/szlaki/?lat=51.79502&lon=20.06103&zoom=7&ol=B&l1=&l2= jeśli mowa o kontrapasach czy pasach rowerowych to jeszcze więcej.