Remonty dróg i ich automatyczne usuwanie z OSM

Szybkie pytanko - jak oznaczyć remont przejazdu kolejowego (lub cokolwiek innego, np. drogi) jeśli znamy datę rozpoczęcia i zakończenia?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/4th_Dimension/Archive ma jako przyklad wlasnie daty rospoczecia/zakonczenia remotu. Ale w praktyce chyba nie bardzo to jest stosowane i programy takie jak renderery nie umieja tych data interpretowac. Wiec ja bym po prostu zmienil ten kawalek drogi na highway=construction jak najblizej daty rozpoczecia (pewnie z datami w tagu note= ) i staral sie zmienic spowrotem jak najblizej otwarcia przejazdu.

Przemyślałem sprawę i wydaje mi się, że chyba najsensowniej byłoby zrobić punkt na drodze (lub dwa w przypadku odcinka drogi) i dać mu access=no (lub jakąś podobną restrykcję) i tagi start_date= i end_date=

Niestety nie wiem jak sprawdzić, czy to ma szansę zadziałać - serwisy routujące tak rzadko uaktualniają swoje planet.osm, że szybciej się remont skończy niż to zweryfikuję.

Teraz patrzę na mojego posta i widzę, że gdzieś wcięło to co dopisałem później - chodziło mi o to, że nie tyle mi chodzi o wyświetlanie na mapie, co branie danego remontu przez algorytmy routujące przy wyznaczaniu trasy - oczywiście byłoby cudownie gdyby też mapnik to renderował.

Powolalem sie na mapnik jako przyklad, ale wszystkie inne programy napewno tez rozumieja highway=construction, natomiast access=no na punkcie to niewiem, wiecej sensu mialoby barrier=cos.

Swoja droga ktos powiedzial ze OSM zdobedzie slawe w mediach dopiero kiedy ktos wpadnie samochodem do przepasci kierujac sie nawigacja GPS z OSM :slight_smile:

Czy moglibyśmy ustalić razem ze społecznością OSM Global jakiś konsensus dotyczący tego problemu? Mam na myśli, żeby może ktoś będący bliżej ogólnoświatowego OSM zainicjował dyskusję jak tagować remonty w konteście czasu jego trwania. Chciałbym, aby powstał jakiś standard w OSM i wszedł jako preset do JOSM-a.

Uważam, że jest to dosyć ważna rzecz, ponieważ osobiście “przejechałem” się na tym - gdy była powódź w Sandomierzu, “zamknąłem” nieprzejezdny most na Wiśle i o tym zapomniałem na pół roku :frowning:

Ja na tę chwilę taguję to tak: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.52001&lon=22.18804&zoom=17&layers=M

 • stawiam dodatkowy punkt na zamkniętej tymczasowo drodze
 • daję mu barrier=bollard
 • daję mu end_date=2011-12-31

Byłoby fajnie, gdyby aplikacje routujące brały coś takiego pod uwagę (oczywiście, można wymyślić doskonalszy sposób tagowania; np. construction:start_date=* construction:end_date=*)
Dawało by to gwarancję, że jakaś zamknięta z powodu remontu droga nie pozostanie takową zbyt długo. Trzeba brać pod uwagę, że OSM to już nie tylko mapa do oglądania na stronie, ale też dane służące do nawigacji.

Ja dzielę drogę aby odseparować remontowany fragment i dodaję mu construction=yes. http://osm.org/go/0OPmSART?layers=O

UMP remonty śledzi w bugtrackerze (flyspray), może warto byłoby też na tej płaszczyźnie współpracować i w jednym miejscu koordynować remonty (np. na ich bugtrackerze)?

Można, oczywiście.
Jednakże mi chodzi o wypracowanie takie rozwiązania (sposobu tagowania), że to construction=yes przestawało obowiązywać z nastaniem konkretnej daty, bo dzięki temu nikt nie będzie musiał pamiętać, żeby zdjąć blokadę. Byłoby idealnie, gdy takie rozwiązanie brały pod uwagę zarówno renderery, jak i urządzenia nawigujące.

Jednak lepiej jest IMO dawać highway=construction i construction=. Z dwóch względów: renderuje się również na mapniku i większe rozpowszechnienie wśród nawigacji.

Na wiki jest propozycja dodawania opening_date (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:construction). Na IRCu były rzucane propozycje bota, który po tym (lub innym) tagu zdejmowałby construction (bo przeforsowanie tego do nawigacji i renderów byłoby trudniejsze).

Znalazlem taka nowa propozycje na wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/automated_tasks , moze ktos zabierze glos na tej stronie? (tl;dr)

Czyli, zgodnie z tą propozycją widziałbym taki sposób tagowania drogi w remoncie:

Sposób #1, najmniej pracochłonny:

 • construction = yes
 • ata_delete:construction = 2012-01-01

Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/89835932

Sposób #2:
Można tagować węzły należące do remontowanej drogi i leżące na końcach remontowanego odcinka (dodatkową zaletą jest brak konieczności dzielenia drogi na kawałki):

 • access = no
 • landuse = construction (nielogiczne i archaiczne, ale wtedy mapnik renderuje nazwę/opis na węźle)
 • name = Remont do 1. stycznia 2012
 • ata_delete:access = 2012-01-01
 • ata_delete:landuse = 2012-01-01
 • ata_delete:name = 2012-01-01

Przykład: http://www.openstreetmap.org/?lat=50.52048&lon=22.18835&zoom=17&layers=M

Sposób #3: (thx user:marimil)
Moim zdaniem w sam raz pasujący do dróg dopiero powstających:

highway=construction
construction=residential
ata_change:highway = 2012-01-01;residential
ata_delete:construction = 2012-01-01

Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/103530352

Algorytmy routujące powinny uwzględnić wszystkie sposoby (chociaż ten drugi wydaje mi się najpewniejszy, bo jest użyty access = no).
Trzeba mieć na uwadze, że jest to propozycja i pewnie jeszcze się zmieni.

Tak jak pisałem wcześniej obstaje przy #3 sposobie.

Proponuje używać tagu source:construction=UMP:FS#XXXX (oraz ata_delete:source:construction?) w przypadku, gdy info jest z flyspray UMP. Napomknąłbym jeszcze o construction=minor, które można dodawać do dróg z utrudnionym ruchem, spowodowanym remontem (np. ruch wahadłowy), ale nie jest to chyba brane pod uwagę w routerach jeszcze.

Padła propozycja, aby była 1 osoba, która przerzuca informacje z flyspraya UMP do OSM i po miesiącu zmiana na kolejną chętną (aktualnie to ja).

W Warszawie jest taka fajna strona: http://inwestmapa.um.warszawa.pl/index.php gdzie znajdują się prowadzone obecnie i planowane remonty wraz z informacją jakie wprowadzono ograniczenia. Jest też RSS
Może ktoś zdolny pokusiłby się o zautomatyzowanie pobierania informacji do jakiejś tabelki np. na wiki, gdzie osoby zainteresowane mogłyby nadawać statusy, czy remont wprowadzono do osm, czy już zakończył itd.
Ja wprowadziłem ostatnie ograniczenia związane z budową metra i tak na prawdę to tylko ja wiem, że one w OSM są.

Przydałaby się strona ze źródłami danych dla remontów i ewentualnej obsady, kto wprowadza które. Co do automatyzacji to wydaje mi się, że usprawiedliwiona byłaby dopiero gdy takich źródeł byłoby dużo.

Jest osoba chętna, która chciałaby przejąć wprowadzanie remontów z UMP (jest RSS)?

Ja mogę się tym zająć, ale regionalnie np. Mazowsze, ale i tak uważam, że powinniśmy mieć swoje źródło, gdzie byśmy oznaczali, że dany remont jest wprowadzony.

No powiem ze z naszej strony to korzystamy ze sposobu nr 3 czyli highway=construction i nie routujemy przez takie ulice. Ale fakt, ze przydaloby sie to jakos ustandaryzowac.

Jezeli chodzi o zrodla to my staramy sie wprowadzac (jak akurat mamy wolne rece) na podstawie: gddkia oraz poszczegolnych zarzadow drog miejskich (przykladowo http://www.zdm.waw.pl/informacje/utrudnienia-w-ruchu/utrudnienia)) chociaz jakos tak z aktualnoscia tego jest troche slabo.

Jade jutro nad morze to po drodze sobie pooznaczam gdzie cos robia i potem w razie co wprowadze do OSM.

Myślę, że powinniście uwzględniać wszystkie 3 sposoby…

Automatyczne usuwanie remontów niestety nie zostało wdrożone do tej pory.

Przy okazji przygotowywania materiałów dla Jacka, wpadłem na pomysł wizualizacji tagu ‘construction’. Często nie wiemy nawet, że w naszej okolicy jest jakiś obiekt opisany tym tagiem. Przykładem wiszącego remontu może być droga http://www.openstreetmap.org/browse/way/26651717.

Może, wykorzystując przygotowaną mapę, ktoś zechce przejrzeć swoją okolicę. A może mapowicz jadący na walne przejedzie kawałek dalej i sprawdzi jakąś drogę.

Na mapie znajdują się dwa rodzaje obiektów: node i way - oba klikane, a w dymku - link do szczegółów o obiekcie w OSM.

Adres mapy: http://osmapa.pl/w/constr/

Zachęcam

Dziwnie to działa. Przykłady z Krakowa, o ile S7 etap II jest zaznaczony, to przykładowo łącznika “Nowo Saska” od ul. Saskiej do Wielickiej już (a są nawet dwa, bo tramwajowy i drogowy).

PS. Czy jest jakiś tag by obieg nim oznaczony nie był renderowany? Np wrzuczając daleko idące plany. A informacja o takiej drodze była by wprowadzona dopiero na takich “konstrukcyjnych” mapach jak powyżej.

Zrobiłem małe dochodzenie. Przy następnej okazji bardzo proszę o jakieś linki, będzie łatwiej znaleźć :wink:
Przedstawiona warstwa zawiera tylko obiekty z tagami construction=*. Wspomniany przez Ciebie odcinek ma tag proposed=trunk (przy okazji - tramwajowego tam nie widzę). I takich dróg w Krakowie jest więcej (patrząc na kolorowy render ;)). W sumie drogi “planowane” mogą wisieć w OSM bardzo długo, a często nawet ich realizacja może nie dojść do skutku. W związku z tym nawet nie myślałem o tym, żeby je wyróżniać.
Ale, skoro jest zainteresowanie :slight_smile: mogę dodać kolejną warstwę.

Dołączam się do pytania. Niestety render=no nie spełnia chyba swojej funkcji, o ile dobrze ją rozumiem.

EDIT: Cieszę się, że ktoś to analizuje - dzięki temu można na przykład wychwycić różne błędy w tagowaniu obiektów. Może nie w tym konkretnym przypadku. Analizując jednak podobne mapy dla łódzkiego (dla innych tagów) znalazłem już kilka błędów i nieścisłości.

“Udoskonaliłem” mapę http://osmapa.pl/w/constr rozróżniając kombinacje tagów construction/highway. Jest również szansa na regularne uaktualnianie.

Danych niestety jest sporo więc strona chwilkę się ładuje i nie jest demonem prędkości. Po przybliżeniu jest lepiej.

Zachęcam do uzupełniania informacji dotyczących remontów lub ich zdejmowania.