Regulamin Geoportalu a ustawy

Pownnismy tak zrobic, pytanie czy mozna jeszcze zglaszac uwagi bo pismo jest z 19 lipca i termin to 21 dni od odebrania pisma. Widze, ze uwagi, ktore juz zostaly zgloszone sa nie tylko od adresatow tego pisma, wiec i my mozemy zglosic uwagi.

Jest jakis inny, skuteczny tryb zglaszania zastrzezen do projektow ustaw?

Jest tam tez projekt wprowadzenia oplat za korzystanie z ASG-EUPOS.

Hej,

Doszła odpowiedź GUGiK.
A w odpowiedzi, cytuję: Zgodnie z zawartymi w ustawie definicjami usług serwis www.geoportal.gov.pl umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie zbiorów we wskazanym zakresie. Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że obydwie usługi udostępniane są w serwisie nieodpłatnie bez żadnych ograniczeń.

Całość i komentarz tutaj: http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Geoportal#Odpowied.C5.BA_GUGiK_08.2013_-_us.C5.82ugi_Geoportalu_nieodp.C5.82atnie_bez_ogranicze.C5.84

Dobrze rozumiem ze obydwu naszym projektom wolne jest wiec tych danych uzywac do mapowania?

Ciekawe, że GUGiK dopiero teraz zorientował się, o co tak naprawdę we wniosku chodziło. Ale grunt, że odpowiedź jest pozytywna, choć strasznie zawoalowana, jak to na urząd przystało. Ja to odczytuję w ten sposób, że jak najbardziej można sobie podpiąć wms z ortofotomapą Geoportalu i mapować na jej podstawie, podając naturalnie źródło.

Według mojego zrozumienia tego pisma - tak. Nie możemy uzyskać bez opłat danych źródłowych od GUGiK, ale możemy wykorzystywać usługi wyszukiwania i przeglądania, nieodpłatnie i bez jakichkolwiek ograniczeń.
Istnienie tych usług definiuje ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (ustala też, że dane przekazywane za ich pośrednictwem mogą mieć formę uniemożliwiającą wykorzystanie zarobkowe), ich nieodpłatność gwarantuje także Prawo geodezyjne i kartograficzne (w Art 40, 3c, tym samym który w ogóle ustala że za udostepnianie danych z GUGiK należy płacić). GUGiK potwierdza możliwość stosowania jak wyżej.
Tak czy inaczej warto przeczytać całe pismo :slight_smile:
Tam na Wiki znajduje się tez odnośnik do wyroku NSA z 5 kwietnia 2013 - ważne jest potwierdzenie, że zasoby GUGiK to informacja publiczna, ale ważny tez jest fakt, że inne ustawy (niż ta o informacji publicznej) mogą ustalać odmienne zasady i tryb udzielania informacji. W przypadku Geoportalu są to ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (wymóg udostepniania nieodpłatnych usług) i PGiK (uwzględnienie tego jako jeden z wyjątków w kwesti odpłatności udostepniania danych).

Bosko :slight_smile: no to Panowie czas na poprawki na wschodzi, gdzie Binga jest mało, a miejscowości po 40tys. ludzi mają tylko główną drogę.

Zwłaszcza, że gugik miał ostatnio spory update na geoportalu jeśli chodzi o orto, nawet bing nie ma tak świeżych danych (a w miejscu, gdzie “rysowałem ostatnio” ma on datę marzec/kwiecień 2012). W dodatku są to zdjęcia w bardzo przyzwoitej jakości. Myślę, że to oczywiste było, że “można” (IIP) - durny był ten ich regulamin.

Dzięki za podzielenie się informacją o odpowiedzi!

Jest możliwość sprawdzenia daty zdjęć (arkusza) binga i geoportalu?
Na googlemaps czy GoogleEarth, jest.
Znając datę można z cienia wyliczyć wysokość budynku.

Jako, że forum czyta tylko część mapujących, a infomacja jest cenna dla każdego sugeruję zapodać ją na inne komunikatory ( FB, openstreetmap.org.pl )

Tak, tylko ktos musi napisac do tego odpowiednie narzedzie :wink:

Przybliżona dla bing http://mvexel.dev.openstreetmap.org/bing/

Jeśli chodzi o nowsze (powiedzmy 2011+) zdjęcia Binga, to często można je zobaczyć (trochę inne kolory, ale zawartość ta sama) w Google Earth pod ikoną zegara. Na suwaku jest data (w formacie amerykańskim!). Po jakimś czasie zdjęcia te idą do Binga, niestety z niepoprawionymi kolorami :wink:

Co ciekawe, widziałem tam też zdjęcia satelitarne Trójmiasta o bardzo dobrej rozdzielczości, ale ze słabymi kolorami, prawie czarno-białe. Pewnie były to testy najnowszego satelity GeoEye o rozdzielczości 34 cm (!). Może jeśli uporają się z kolorami, to Bing też dostanie to ortofoto.

Edit: Całkiem możliwe, że data jest zawarta w parametrze GET: http://scr.hu/0fk2/st16z .

Dla korzystających z JOSM podaję gotowy link do usługi WMS z ortofoto:

wms:http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=ORTOFOTO&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}

(dodajemy go bezpośrednio do listy warstw, nie przez ikonkę +WMS).

Jeśli ktoś chce to zrobić przez kreator (przez ikonkę +WMS) jako adres usługi trzeba podać:

http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?

wybrać warstwę ortofoto i format image/jpeg.

wms:http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

również

Adres usługi do kreatora:

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?

Ja bym się tym tak nie chwalił, bo gdy się tylko rozniesie wieść po świecie a serwery zaczną działać jeszcze gorzej niż teraz, GUGiK wyciągnie z kapelusza swoją starą śpiewkę o “wykorzystaniu usługi przeglądania noszącym znamiona usługi pobierania”.

Ale wtedy każdy użytkownik rejestruje się swoim IP, więc to tak jakby nagle ludzie rzucili się na przeglądanie geoportalu.

No generalnie nie ma co przesadzać, ale przy normalnym wykorzystaniu nie będzie jakiegoś szału, no i aż tylu nas też nie jest. A jeśli ktoś będzie chciał ściągać masowo (w sensie pobierać jakąś sporą część zawartości), to i tak są w stanie znaleźć po IP kto “pobiera”.
Pozdrawiam,

Jaki tag source ustalamy?

Może podobnie jak Czesi:
source:geometry = geoportal.gov.pl:ortofoto