Registar stambenih zajednica - otvoreni podaci

Slažem se da adresa ne treba na oba mesta. Mislim da je nešto bolje stavljati na tačku:

  • Univerzalnije je, jer zgrada može imati više ulaza pa se svakako mora koristiti i ovaj metod
  • U editoru se lako vidi gde su specificirane adrese (jer se vide tačke) a gde nisu
  • Kad zgrada ima veliku površinu, tačka se može staviti blizu ulaza da ga bolje locira
  • Moguće je uneti samo adrese bez unošenja samih zgrada. Nije najlepše, ali je brže za unos a dovoljno korisno za navigaciju.

S druge strane, veliki broj tačaka usporava i pretrpava prikaz u editoru u gusto naseljenim četvrtima, ali to je nešto što se može prevazići filtriranjem prikaza.

RGZ pravi razliku i u otvorenim podacima su samo stambene zajednice. ne sve stambene jedinice. Zato smo se i dogovorili da idemo sa building=apartments tamo gde je RGZ dao podatke. I ti si sam komentarisao na početku ovog threada, pogledaj kako smo se dogovorili.

Sve se slažemo, osim kada zgrada (way) predstavlja jednu adresu samo. U tom slučaju, ja bih stavio na way, a ulaze treba označavati sa entrance=yes, naročito pošto zgrade često imaju više ulaza (obično prizemlje i podrum, npr. crveni krst, blokovi na nbd.u…). Ako ima više ulaza, slažem se da treba stavljati na node. Gledam tvoju listu razloga i deluje mi da je moje razmišljanje “kompatibilno” sa tvojom listom. Jel ima neki specijalan razlog zašto bi u slučaju zgrade sa jednom adresom želeo da stavljaš adresu na node, a ne na way?

Ništa specijalno, osim a) konzistentan sam, tj. radim isto bez obzira na broj adresa i b) imam vizuelnu indikaciju u editoru da adresa jeste uneta, pa ne moram da klikćem svaki way da bih se uverio.

Бранко, погледај у туристичким подручјима, шта је све обележено као building=apartments. Људи то третирају као “апартмани за издавање”, па макар била то и само колиба.

Слажем се са Дујом, ако се на згради уцртава улаз, чак и ако је само један, онда је боље на њега ставити адресу. На way зграде мени има смисла ставити адресу само ако нема уцртан улаз.

Зашто улаз: па зато што ако неко тражи дату адресу вероватно хоће да дође баш на улаз.

Ne bi bilo loše na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/Mapping_Serbia dodati uputstvo za mapiranje zgrada i adresnih podataka.

Da nekromansujem staru temu i da javim da sam napravio izveštaj stambenih zajednica. Možete ga videti na:

https://dina.openstreetmap.rs/sz/

Ideja je da svaka adresa stambene zajednice treba da bude tagovana kao building=apartments. Ovaj izveštaj se osvežava jednom dnevno i radi po principu funnel-a.

Prvo pokušava da poveže adresu iz adresnog registra (ovog što unosimo ovde) sa adresom iz registra stambenih zajednica. To nam treba da bismo našli lokaciju adrese i njen ID iz adresnog registra. Za neverovati, ali “samo” 88% ovakvih adresa može da se nađe. Razlozi su dvojaki - ili adresa sa tom ulicom i kućnim brojem ne postoji ili postoji u više naselja (a registar stambenih zajednica ne specificira naselje).

Drugi korak, kad nađemo adresu u adresnom registru, je da izvučemo njen ID i da probamo da nađemo tu adresu u OSM-u preko ref:RS:kucni_broj taga. Tako dođemo do 79% nađenih. Ostale adrese ili nismo uneli ili su tu, ali nemaju ref:RS:kucni_broj.

Poslednji korak je da vidimo da li je ta adresa u OSM-u pravilno tagovana. 59% adresa je trenutno dobro tagovano. Dobro tagovano smatram ako je adresa na way-u, a on ima tag building=apartments ili ako je adresa čvor, a nalazi se zakačena na zgradu (ili je unutar zgrade) koja je tagovana kao building=apartments.

Nisam pravio obrnuti izveštaj (da, ukoliko je u OSM-u nešto tagovano kao building=apartments, da vidimo da li je prisutno u registru stambenih zajednica), jer imamo adresa koje se ne slažu između SZ i AR registara, pa čak i da nađemo takvu adresu, ne bismo ništa mogli da zaključimo iz toga.

Napravio sam i dobro filtriranje gore desno iznad tabele, može dosta da pomogne da se nađe šta se traži ili da se izbroje/izanaliziraju stvari.

Očigledno je da je ovaj izveštaj manje bitan od izveštaja za adrese, ali sad kad imamo oba, bila bi šteta da ne možemo da ih povežemo i da izvučemo još neku informaciju iz njih:)

Javite ako je nešto nerazumljivo ili ne radi kako očekujete da radi:)

Planiram da sve zgrade iz registra stambenih zajednica koje su nađene u adresnom registru i nađene u OSM-u, tagujem kao building=apartments. Tagovao bih sve zgrade gde je adresa:

  • ili na way-u zgradi,
  • ili kao čvor unutar zgrade, ili
  • kao čvor na way-u zgrade

Na izveštaju su to one adrese koje su nađene u OSM-u, ali nisu tagovane kao apartments (nego kao residential, house, yes…). building=construction ne bih dirao, samo bih dodao construction=apartments. Relacije ne bih dirao. Ne bih dirao ni way-eve koji nisu tagovani kao building.

Ovim zahvatom bi bilo zahvaćeno do maksimalno 20.000 zgrada.

Planiram da krenem za nedelju-dve. Javite ako imate nekih nedoumica.