Registar stambenih zajednica - otvoreni podaci

Slažem se da adresa ne treba na oba mesta. Mislim da je nešto bolje stavljati na tačku:

  • Univerzalnije je, jer zgrada može imati više ulaza pa se svakako mora koristiti i ovaj metod
  • U editoru se lako vidi gde su specificirane adrese (jer se vide tačke) a gde nisu
  • Kad zgrada ima veliku površinu, tačka se može staviti blizu ulaza da ga bolje locira
  • Moguće je uneti samo adrese bez unošenja samih zgrada. Nije najlepše, ali je brže za unos a dovoljno korisno za navigaciju.

S druge strane, veliki broj tačaka usporava i pretrpava prikaz u editoru u gusto naseljenim četvrtima, ali to je nešto što se može prevazići filtriranjem prikaza.

RGZ pravi razliku i u otvorenim podacima su samo stambene zajednice. ne sve stambene jedinice. Zato smo se i dogovorili da idemo sa building=apartments tamo gde je RGZ dao podatke. I ti si sam komentarisao na početku ovog threada, pogledaj kako smo se dogovorili.

Sve se slažemo, osim kada zgrada (way) predstavlja jednu adresu samo. U tom slučaju, ja bih stavio na way, a ulaze treba označavati sa entrance=yes, naročito pošto zgrade često imaju više ulaza (obično prizemlje i podrum, npr. crveni krst, blokovi na nbd.u…). Ako ima više ulaza, slažem se da treba stavljati na node. Gledam tvoju listu razloga i deluje mi da je moje razmišljanje “kompatibilno” sa tvojom listom. Jel ima neki specijalan razlog zašto bi u slučaju zgrade sa jednom adresom želeo da stavljaš adresu na node, a ne na way?

Ništa specijalno, osim a) konzistentan sam, tj. radim isto bez obzira na broj adresa i b) imam vizuelnu indikaciju u editoru da adresa jeste uneta, pa ne moram da klikćem svaki way da bih se uverio.

Бранко, погледај у туристичким подручјима, шта је све обележено као building=apartments. Људи то третирају као “апартмани за издавање”, па макар била то и само колиба.

Слажем се са Дујом, ако се на згради уцртава улаз, чак и ако је само један, онда је боље на њега ставити адресу. На way зграде мени има смисла ставити адресу само ако нема уцртан улаз.

Зашто улаз: па зато што ако неко тражи дату адресу вероватно хоће да дође баш на улаз.

Ne bi bilo loše na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Serbia/Mapping_Serbia dodati uputstvo za mapiranje zgrada i adresnih podataka.

Da nekromansujem staru temu i da javim da sam napravio izveštaj stambenih zajednica. Možete ga videti na:

https://dina.openstreetmap.rs/sz/

Ideja je da svaka adresa stambene zajednice treba da bude tagovana kao building=apartments. Ovaj izveštaj se osvežava jednom dnevno i radi po principu funnel-a.

Prvo pokušava da poveže adresu iz adresnog registra (ovog što unosimo ovde) sa adresom iz registra stambenih zajednica. To nam treba da bismo našli lokaciju adrese i njen ID iz adresnog registra. Za neverovati, ali “samo” 88% ovakvih adresa može da se nađe. Razlozi su dvojaki - ili adresa sa tom ulicom i kućnim brojem ne postoji ili postoji u više naselja (a registar stambenih zajednica ne specificira naselje).

Drugi korak, kad nađemo adresu u adresnom registru, je da izvučemo njen ID i da probamo da nađemo tu adresu u OSM-u preko ref:RS:kucni_broj taga. Tako dođemo do 79% nađenih. Ostale adrese ili nismo uneli ili su tu, ali nemaju ref:RS:kucni_broj.

Poslednji korak je da vidimo da li je ta adresa u OSM-u pravilno tagovana. 59% adresa je trenutno dobro tagovano. Dobro tagovano smatram ako je adresa na way-u, a on ima tag building=apartments ili ako je adresa čvor, a nalazi se zakačena na zgradu (ili je unutar zgrade) koja je tagovana kao building=apartments.

Nisam pravio obrnuti izveštaj (da, ukoliko je u OSM-u nešto tagovano kao building=apartments, da vidimo da li je prisutno u registru stambenih zajednica), jer imamo adresa koje se ne slažu između SZ i AR registara, pa čak i da nađemo takvu adresu, ne bismo ništa mogli da zaključimo iz toga.

Napravio sam i dobro filtriranje gore desno iznad tabele, može dosta da pomogne da se nađe šta se traži ili da se izbroje/izanaliziraju stvari.

Očigledno je da je ovaj izveštaj manje bitan od izveštaja za adrese, ali sad kad imamo oba, bila bi šteta da ne možemo da ih povežemo i da izvučemo još neku informaciju iz njih:)

Javite ako je nešto nerazumljivo ili ne radi kako očekujete da radi:)

Planiram da sve zgrade iz registra stambenih zajednica koje su nađene u adresnom registru i nađene u OSM-u, tagujem kao building=apartments. Tagovao bih sve zgrade gde je adresa:

  • ili na way-u zgradi,
  • ili kao čvor unutar zgrade, ili
  • kao čvor na way-u zgrade

Na izveštaju su to one adrese koje su nađene u OSM-u, ali nisu tagovane kao apartments (nego kao residential, house, yes…). building=construction ne bih dirao, samo bih dodao construction=apartments. Relacije ne bih dirao. Ne bih dirao ni way-eve koji nisu tagovani kao building.

Ovim zahvatom bi bilo zahvaćeno do maksimalno 20.000 zgrada.

Planiram da krenem za nedelju-dve. Javite ako imate nekih nedoumica.

Ako postoji stambena zajednica, to znači da je izgradnja završena. Ja sam prvi uneo na desetine construction=apartments ali ne stižem uvek da ispratim da ih “otvorim”. U najmanju ruku, ne bi bilo loše takve zapisati sa strane ili staviti note, ali mislim da je bezbedno preflekati building=apartments.

Problem eventualno može nastati kod zgrada sa više lamela koje se grade u fazama, a u OSM su unete kao samo jedan building. No, to znači da nije najbolje mapirano,

Završeno sve. Videćemo sutra efekat, a sad je ovako (da nam ostane za sutra):
slika

Na osnovu situacije sa Novog Beograda (koju poznajem) mi ne deluje da je ovo slučaj! Odlučio sam se da ipak ne sklanjam construction, ali ovakvih slučajeva ima svega 24, tako da ću ih navesti ovde sve:

Ako neko misli/zna da je gradnja gotova, nek slobodno stavi building=apartments umesto sadašnjeg building=construction i construction=apartments.