Minusta tuli mkgmapin oletustyylin ylläpitäjä, ja tein kuluneella viikolla oletustyyliin joitakin lisäyksiä. Yksi niistä oli kauan sitten tehty ehdotus rajojen nimeämisestä, jota täydensin hieman:
boundary=administrative
{ name
'${left:country}/${right:country}' |
'${left:state}/${right:state}' |
'${left:district}/${right:district}' |
'${left:county}/${right:county}' |
'${left:municipality}/${right:municipality}' |
'${left:city}/${right:city}' |
'${left:village}/${right:village}' |
'${left:suburban}/${right:suburban}'
}
Kävin juuri Hämeenlinnassa. Siellä kaikki rajaviivat on esimerkillisesti nimetty left:suburban, right:suburban. Lisäsin Vantaan rajoille left:city, left:city:fi, left:city:sv, right:city, right:city:fi, right:city:sv mutta en vielä ehtinyt lisätä muutosta Garmin-karttaani. Rajoilla pitäisi lukea ”Vantaa/Kerava” tai Sipoon rajalla ”Uusimaa/Itä-Uusimaa” aiemman ”Osavaltioraja” sijasta.
Helsingin kaupunginosat on hienosti merkitty kartalle ja asianmukaisesti nimettyihin relaatioihin, mutta left- ja right-nimet puuttuvat. Voisiko joku lisäillä nimiä? (Itse en viitsi, koska kulutin juuri monta iltaa Suomen kaikkien yksisuuntaisten teiden virheiden korjaamiseen.)
Korjaus: en ollutkaan lisännyt muita kuin kaupungin nimiä (left:city, right:city) enkä lisää vieläkään, koska en tiedä sopivaa merkitsemiskäytäntöä. Sivu boundary=administrative ei kerro, miten maakunnat ja läänit kuuluu nimetä Suomessa, ja käytännöt vaihtelevat maittain. Enkä oikein ole jaksanut pysyä mukana viime aikojen liitoksissa. Uusimaa ja Itä-Uusimaa lienevät kaiketi maakuntia (province), jotka kuuluvat Etelä-Suomen lääniin (district?).
Jos sovitaan, että Uusimaa on “province”, niin sitten kaikille relaation jäsenille pitäisi asettaa right:province=Uusimaa, right:province:fi=Uusimaa, right:province:sv=Nyland (tai left:* niille viivoille, joiden vasemmalle puolelle Uudenmaan alue jää). Esimerkiksi läänejä Vantaan ja Sipoon rajalta puuttuu useita määreitä ja rajaviivaa on pilkottava osiin lisättäessä kaupunginosia. Vantaan koillisnurkassa viivalla pitäisi lukea kutakuinkin seuraavaa:
left:province=Uusimaa
left:province:fi=Uusimaa
left:province:sv=Nyland
right:province=Itä-Uusimaa
right:province:fi=Itä-Uusimaa
right:province:sv=Östra Nyland
left:city=Vantaa
left:city:fi=Vantaa
left:city:sv=Vanda
right:city=Sipoo
right:city:fi=Sipoo
right:city:sv=Sibbo
left:suburban=Pohjois-Nikinmäki
left:suburban:fi=Pohjois-Nikinmäki
left:suburban:sv=Norra Nissbacka
# right:suburban ei ole tiedossa (harvaan asuttua, olisikohan kaupunginosa nimeltään Sipoonkorpi?)