QGIS

Wprawdzie jest ogólny wątek o wizualizacjach ( https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=18960)), ale brakuje mi wątku konkretnie na temat QGIS:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/QGIS

W tej chwili najbardziej interesuje mnie korzystanie z bazy danych:

 1. Czy ma ktoś doświadczenie jaka jest różnica w wydajności przy korzystaniu bezpośrednio z pliku PBF a bazą Postgres+PostGIS? Chodzi mi głównie o zestaw danych dla Polski - ten PBF ma już prawie 1 GB.

 2. Zdaje się, że QGIS nadal nie umie korzystać z hstore:

https://issues.qgis.org/issues/3989

To bardzo ogranicza możliwość korzystania z danych. Czy jest jakieś sensowne wyjście, żeby nie trzeba było ręcznie dodawać kolejnych tagów przy importowaniu przez osm2pgsql?

Może widoki, albo tags->‘klucz’ as “klucz” w kwerendach?
Ja kiedyś używałem QGIS-a z PostGIS-em i irytujące bylo to, że za KAŻDYM otworzeniem okna dodawania warstwy on sprawdzał je na nowo (typ i liczbę obiektów). To niedorzeczne.

Irytuje mnie, że wystarczy przesunąć niechcący myszką obrazek, a program renderuje od początku, zamiast tylko go przesunąć. Natomiast licznik obiektów można wyłączyć albo włączyć - chyba że masz na myśli sprawdzanie w tle, a nie to, co pokazuje.

tags->‘klucz’ as “klucz” nie działa chyba, bo to pierwsze czego spróbowałem, skoro już się tego naumiałem w osm-carto. A jak robić widoki - możesz rozpisać przykładowy ciąg poleceń? Bo to brzmi sensownie.

Chodzi mi o okienko, gdy się podłączasz do bazy. On musi każdą tabelę przeanalizować, żeby wiedzieć co tam jest.
Może w nowszych wersjach tego nie ma, nie wiem.

No dość długo to trwa jak klikam żeby po prostu dodać warstwę, nawet jeśli już wcześniej dodałem z tego samego źródła, tylko z innym filtrem, i to też mnie dziwiło.

Zverik napisał wtyczkę Walking Papers do QGIS. Chodzi o drukowanie roboczych mapek do nanoszenia danych z terenu - tu jest krótki opis jak się tego używa:

https://www.openstreetmap.org/user/Zverik/diary/41851

Eksperymentalna wtyczka do obsługi kafelków wektorowych w QGIS:

http://plugins.qgis.org/plugins/vector_tiles_reader/

Podobno też eksporty danych z OSMaxx zawierają od razu styl dla QGIS:

https://osmaxx.hsr.ch/pages/downloads/

24 funkcje nadchodzącej wersji QGIS 3.0 zebrane w jednym wpisie:

https://north-road.com/2017/12/24/24-days-of-qgis-3-0-features/

Ciekawe, czy z 2.x zostawili funkcję crashowania co 10 minut… :laughing:

Bry

RicoElectrico

 • powiesiłem już kilka tysięcy psów na QGIS ale mi nie kraszuje co 10 minut a potrafię robić dość duże projekty.
 • Okienko “Dodaj warstwę PostGIS” odpalane z przycisku ze słoniem z lewej faktycznie sprawdza dlatego używam go tylko do dodania nowej bazy do QGIS - później używam tylko zarządzania bazami w menu głównym lub pasku narzędzi baz danych - w ten sposób oszczędzasz kilka godzin dziennie.
  Kocio
 • co do wydajności pbf<>baza się nie wypowiem bo używam tylko bazy.
 • Nie da się “tylko przesunąć” widoku w QGIS, bo on renderuje tylko to co ma widoczne aktualnie, więc tego co ma za ekranem fizycznie nie ma :slight_smile:
 • na pewno działa tags → ‘klucz’ as klucz - jeśli nie w samym zapytaniu to możesz w ten sposób zdefiniować widok po stronie bazy (CREATE VIEW ble AS SELECT row_number() over() as gid, ble, ble, way from ble where ble=ble;) i ten widok wyświetlać… co więcej QGIS w oknie sql-a ma przycisk tworzący widok z aktualnego zapytania więc klikasz, podajesz nazwę i twoje zapytanie pojawia Ci się jakby to była kolejna tabela w bazie.
 • przy pracy na bazie kluczowe są indeksy - przede wszystkim przestrzenne (using gist(way)) - możesz je też utworzyć z QGIS w zarządzaniu bazami - menu tabela->edytuj tabelę. Dodatkowo zasadne jest tworzenie indeksów zgodnych z widokami każdej warstwy - całość znacznie po tym przyspiesza… co fajne to hstore też się ładnie indeksują.
 • co do przesuwania - v18 ma już możliwość zablokowania skali (na dole w pasku statusu) - wtedy rolka działa jako powiększenie nie dotykając skali co powoduje że raz pobrane dane nie są pobierane kolejny raz przy powiększaniu czy przesuwaniu.

Przepraszam, że tak hasłowo… czas nagli :slight_smile:

Wyszła nowa wersja QGIS - 3.0 Girona:

http://blog.qgis.org/2018/02/23/qgis-3-0-girona-is-released/

W czerwcu w Krakowie szykuje się I spotkanie QGIS-owców:

http://www.qgis.pl/spotkania/2018/

Jest też do pobrania dość świeży, bo zeszłoroczny podręcznik do QGIS (na CC BY-SA), w którym na stronach 38-42 są informacje na temat OSM:

https://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetailsRPK&rId=75823

A tu skrótowy opis nowości w wersji 3,0 - też po polsku:

http://alinagerlee.pl/qgis-3-0/

Najfajniejsze chyba jest z tego wszystkiego ulepszone ręczne etykietowanie. Ale mi po jednej przypiętej etykiecie przestało działać >.<

Witam wszystkich

Jakiś czas temu bawiłem się troszkę w tym programie i powiem szczerze ze spodobało mi się to ale ze względu na przyczyny niezależne ode mnie musiałem chwilę przestać. Jednak wracam i od razu trafiłem na problem

Ale od początku
Jakis czas temu pobrałem sobie QGIS i zainstalowałem wtyczkę open Layers plugin oraz Inasafe bo bylo mi to potrzebne do Drukowania map i Kiedys pisałem taki post :

"Witam Potrzebuje pomocy.W programie QGIS, po zaimportowaniu mapy dowolnego miasta klikam:
„Wtyczki”, następnie INASAFE i „OpenstreetMap downloader”. Następnie w Panelu warstw edytuję mapę.

Następnie daję widok i cały zasięg i drukuję plik w PDF."

Teraz robiąc to dokładnie tak samo jak kiedyś podczas klikania INASAFE i OpenstreetMap downloader wyskakuje mi taki błąd:

INASAFE Open Street MAP ERROR
Error downloading http://osm.inasafe.org/roads-shp?bbox=21.7317,49.68638,21.79054,49.70484&qgis_version=21822&lang=en&inasafe_version=4.4.0 - server replied: INTERNAL SERVER ERROR

Mogę podać screna

Bardzo zależy mi na tym aby coś na to poradzić a nie wiem jak :((
Już nawet pobrałem QGIS w najnowszej wersji ale Wtyczki Inasafe, potrzebnej do tego aby pobrać siatkę dróg z INASAFE do QGIS i potem edytować warstwy jeszcze nie ma :((, jest tylko do starszych wersji. Kompletnie nie wiem o co chodzi z tym błędem.

Czy ktoś pomoże ?? :(((((

Obawiam się, że nie. Masz błąd po stronie ich serwera. Oni najwyraźniej trzymają własną kopię danych OSM.
W związku z tym pytanie na tym forum to trochę jak skarga do pisarza, że dostało się książkę z krzywo zadrukowanymi stronami. :wink:

Wpisałem w Google “inasafe support” i pierwsze co dostałem z brzegu: http://inasafe.org/for-users/get-help/

A, i na przyszłość - moim zdaniem pisanie duplikatów postów jest w niezgodzie z netykietą. Masz przycisk “raportuj” - możesz go użyć nawet na swoich postach i poprosić o przeniesienie / usunięcie w miarę potrzeb.

Dziękuję za odp. Na przyszłość będę uważał na regulamin.

Jeśli chodzi o mój problem to nie pozostaje mi nic innego tylko format bo na innym komputerze jest wszystko ok :slight_smile:

pozdrawiam i jeszcze raz dziekuję za odp

Ogłoszono termin II spotkania użytkowników QGIS. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25-26.06.2019 w Poznaniu :wink:

http://www.qgis.pl/spotkania/2019/
https://www.facebook.com/events/2255437954515741/

Info o konferencji QGIS - trochę zdubluję, ale temat odpowiedniejszy:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=748262#p748262

Ruszyła rejestracja na warsztaty i konferencję Qgis 25–26 czerwca 2019 r. w Poznaniu.
http://www.qgis.pl/spotkania/2019/