Pytanie o prawa autorskie - czy można korzystać z takiego źródła?

Czy można wykorzystywać http://msip2.um.krakow.pl/ ? Jest tam

Spotkałem się przypadkiem iż ktoś edytuje w sposób wskazujący na przerysowywanie z tej mapy.

Dodam iż uważam że brak udostępnienia tych danych przez urząd z użyciem otwartych licencji to skandal, nie zmienia to faktu iż przerysowywanie tych map do OSM oznacza iż mamy (z tego co wiem) przypadek łamania praw autorskich który może oznaczać problemy dla OSM i korzystających z OSM.

Zdefiniuj “przerysowywanie”.

IMO słowo “mapa” nie dotyczy zdjęć. W regulaminie, który zacytowano tutaj, nie napisano przecież, że nie wolno reprodukować jakiejkolwiek części serwisu, prawda? Wspomniano tylko o mapie…

“Dodane do OSM bazując niemal wyłącznie na danych z danego źródła”?

Dodam iż nie jestem prawnikiem i mam nadzieję że się mylę. Z tego co rozumiem to np. pasaże kamienic ( http://www.openstreetmap.org/way/295433444 http://www.openstreetmap.org/way/295433443 i wiele innych) się kwalifikują.

Zauważ że w przypadku braku udostępnieniu na jakiejś mniej lub bardziej otwartej licencji oznacza iż prawa autorskie są w pełni zastrzeżone. Jeśli dane nie są w jakiś sposób kompatybilne z licencją OSM - niestety nie wolno ich użyć bez łamania prawa autorskie (i co gorsza - doprowadzenia do tego iż inni wykorzystujący dane OSM również łamią dane autorskie).

OSM to nie The Pirate Bay.

Już dawno zostało ustalone, że patrzenie na zdjęcie i wyciąganie z tego wniosków nie jest obłożone restrykcjami prawa autorskiego. Nie wiem więc, o co się czepiasz.

  1. Co znaczy “Dodane do OSM”? Zdefiniuj.
  2. Czego oczekujesz pisząc to?
    Już Ci tłumaczyłem wcześniej w e-mailu różnicę pomiędzy rysowaniem linii i kropek na OSM i kopiowaniem czyjejś własności, jeśli chodzi o podejście prawne.
    Więc nie bardzo wiem do czego zmierzasz, lub czego nie rozumiesz.

Zdjęcie - nie wiem, zdania chyba były podzielone. Ale na pewno nie można przerysowywać z map. Przerysowywanie przetwarzanych zdjęć lotnicze/satelitarnych z tego co wiem też jest problemem.

Kto ustalił? Jest jakaś wykładnia prawna, czy tylko rozważania gdzieś na forum? Druga sprawa: jak definiujesz zdjęcie (przytoczona wyżej mapa Krakowa po domyślnym otwarciu nie jest zdjęciem, nie jest nawet obrazkiem - jest aplikacją, prezentującą mapę, którą można być może podciągnąć pod obrazek (grafikę), ale nie pod zdjęcie)?

Nie pytam w kontekście konkretnie przytoczonej w tym wątku mapy Krakowa, ale w kontekście szerszym - pod jakimi warunkami i w jakim stopniu mogę kopiować do OSM materiały, które są opisane jako chronione prawem autorskim? Napisy tego typu zdarzają się w różnych miejscach, również na mapach eksponowanych w miejscach publicznych.

Według mojej wiedzy - nie można kopiować chronionych prawem autorskim map, przetworzonych zdjęć lotniczych i satelitarnych (np. serwery Google Aerial View są zablokowane jako mozliwe WMSy w JOSMie).

Wykorzystywanie normalnych zdjęć (np. Google Street View) jest mniej oczywiste, często ludzie twierdzą że można.

Patrz też http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Copyright#Proprietary_data

Z http://www.openstreetmap.org/copyright

Opinia prawnika.
Czasami warto wybrać się na Walne - dokształcić się można :stuck_out_tongue:
Jedyna różnica jest taka, że wtedy była mowa o geoportalu gugikowym, a tu mamy geoportal samorządowy.

Ogólnie, zamiast sprzeczać się na forum radziłbym wysłać wniosek/zapytanie do UM Kraków. Ja pisał takowegoż nie będę - raz, że nie widzę potrzeby, a dwa, że są inni mapowicze z samego Krakowa, którym, jak widać, zależy :stuck_out_tongue:

Pisałem. Twierdzą że nie mogę udostępnić na otwartej licencji bo niedasie.

A o co pytałeś? O możliwość korzystania ze zdjęć ortofoto? Bo jeśli o wszystkie dane to nie dziwię się, że spuścili Cię na drzewo.

Pisz do miasta o reuse komercyjny i niekomercyjny ortofoto poprzez WMS. Tylko tyle.

A co się może stać, kiedy ktoś skopiuje dane z jakieś komercyjnej mapy, a potem napisze, że źródłem jest np. geoportal? Czy da się to jakoś odkryć?

Rozumiem, że pisząc “skopiuje dane”, masz na myśli wierne odwzorowanie tych danych (np. import), a nie ręczne rysowanie na podstawie tej mapy.
W takim razie jest to nielegalne.

Tak, ponieważ producenci komercyjnych map celowo fałszują rzeczywistość:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trap_street
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Copyright_Easter_Eggs

Ręczne rysowanie na podstawie tej mapy również jest złamaniem prawa autorskiego.

A nawet jeśli nie jest - to zasady OSM jasno tego zabraniają - http://www.openstreetmap.org/copyright

Absolutnie nie można w ten sposób edytować! Jeśli ktoś myśli że takie edytowanie w czymś pomaga to się myli, potem przy usuwaniu danych dodanych z łamaniem praw autorskich mogą wylecieć również edycje które były OK, dane którzy dodali inni.

Czy zasady OSM zabraniają mapowania lub weryfikacji na podstawie Google StreetView? W OSM się nie wczytywałem w przeciwieństwie do licencji google gdzie explicite zakazu nie ma.