Pytanie. Mapy historyczne w OSM

Wie ktos z Was czy istnieje jakis programik pozwalajacy na rendering obiektów historycznych.
Konkretnie: Chcialbym narysowac historyczna Starówke miasta w formie juz nieistniejacej i przelaczac widok miedzy stanem obecnym a stanem historycznym.

Jesli czegos takiego jeszcze nie ma, jaki kawalek softu mozna wykorzystac do napisania czegos takiego?

Wg mojej wiedzy, trzeba wyrysować w JOSM dawną mapę, zapisać jako .osm, i zaprząc jakiś render do wyrenderowania tego, np. Mapnik. Od ręki można próbować sobie wyrenderować skryptem mapgen.pl

Myślę, że gdy już postawimy ten render turystyczny na serwerze od centuria.pl będzie można pobawić się takimi rzeczami, w sensie, stworzyć jakiś styl do historycznych map.
Tak czy siak plan nieistniejącej starówki ktoś musi narysować i to nie w Potlatchu :wink:

Dzieki Zbigniewie. Pytanie padlo z Torunia i jest na razie jak mysle raczej hipotetyczne. Jednakze mapy historyczne sa zazwyczaj for free i mozna je sobie skanowac i obrysowywac. Mozna tego potem uzywac jako pomocy dydaktycznej. Rozmawiajac z róznymi decydentami fajnie by bylo miec jako stowarzyszenie taki przyklad.

Wiesz Marku, ja już od dawna widzę duży potencjał OSM w tym temacie właśnie… gdyby ktoś chciał (jakiś pasjonat historii) to jest możliwość wyrysowania dawnych rzeczy i przedstawiania ich właśnie za pomocą OSM. Kwestia tylko dopracowania softu.

To proponuje bysmy sobie zrobili na spotkaniu zarzadu agende dotyczaca róznych fajnych tematów do realizacji i podyskutowali jakie tematy bylyby istotne. Moze na mapping party w Zd-Woli wlasnie?

Wlasnie na to trafilem:
http://www.tappenbeck.net/osm/maps/deu/index.php?id=1015 No ale to jeszcze nie to.
Programik musial by dziaac w ten sposób, by pokazywac obiekty na mapie wg daty powstania:
Wajcha calkiem na lewo: Wczesny Mieszko I - calkiem na prawo: pózny Komorowski

No mysle, ze jakby OSM zrobiło np.: mapa Warszawy na 1 sierpnia godzinę W to byłaby sensacja :slight_smile: W sumie czytałem kiedyś o jakimś filmie/animacji 3D właśnie na rocznicę gdzie zrobili model 3D Warszawy chyba właśnie w Powstaniu Warszawskim. Wiem ,że pracowali na zdjęciach lotniczych historycznych i może daliby się podzielić ? Ktoś kojarzy jak się ten film nazywał ?

Mysle ze to sie da znalezc, no ale dluugasna droga do tego. Przede wszystkim trzeba wymyslic specyfikacje jak atrybutowac takie historyczne rzuty budynków i drogi. Ma ktos jakies pomysly?

Znalazłem zdjęcia Warszawy historyczne: http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Historical.

Przy okazji - ktos wie z czego korzysta UM Warszawa w tych swoich mapach ? http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Today

Ten film nazywal sie “Miasto ruin” odpowiadajac na stare pytanie.

A jesli chodzi o software to BGiK (wydawca tego serwisu mapowego UM) korzysta chyba z MapGuide, jesli chodzi o dane i zdjecia to sa zamowione przez nich zdjecia i niestety nie mozemy z nich korzystac bo sa objete prawem geodezyjnymym bla bla.

A jeszcze odpowiadajac na stare pytanie Marka to jest taka proponowana od dawna specyfikacja i nawet sporo juz zostalo zmapowane w ten sposob (np. cale Pompeje oraz taki wielki co-roczny festiwal Burning Man), sklada sie ona z tylko dwoch tagow: start_date= i end_date=. Renderer musialby pokazywac tylko te obiekty, gdzie wybrana data jest pomiedzy start_ i end_date.

Dzięki, właśnie o to mi chodziło.

Ale czy zdjęcia stare/historyczne też są przez nich zamówione ? No chyba nie, rozumiem że to jest jakiś zasób historyczny, ktoś tam 70 lat temu zrobił te zdjęcia i my jako obywatele powinniśmy mieć do tego wolny dostęp. Nawet jeżeli są jakieś prawa autorskie do tych zdjęć W-wy z 39-45 roku to chyba jest coś takiego, że prawa autorskie wygasają po 50 latach i utwór/dzieło wchodzi w public domain. Czy Stowarzyszenie nasze mogłoby wystąpić z zapytaniem do władz Warszawy o udostępnienie tych starych zdjęć lotniczych ?

czy cos ruszylo w temacie ?
przymierzam sie do omarkowania schronów bojowych (bunkrów) w moim rejonie i pomyslalem ze fajnie byloby dorysowac pod to takze historyczne mapy z 1939r.

Myslalem ze jakos uda sie to zrobic jako warstwe ?

Z wielu stron jest pytanie o taki soft. Napisanie go nie jest specjalnie trudne, jednak ktos by to musial zrobic a potem potrzebna by byla podstronka na której by to mozna obejrzec, ewentualnie nawet w przyszlosci podwieszona pod osm.org jako warstwa. Na razie jest specyfikacja jak Balrog pisal, brak jednak przekonywujacego przykladu. Gdybys taka mapke zrobil w JOSM i zapisal jako file, mozna by to dostarczyc jakiemus programiscie by sie z tym pobawil i sporbowal z tego cos wycisnac…

W Polsce utwory przechodzą do domeny publicznej w 70 lat po śmierci ostatniego autora. Jeśli utwór jest zbiorowy/anonimowy/wykonywany w stosunku pracy to prawa majątkowe do niego wygasają w 70 lat od pierwszej publikacji. W przypadku map przeważnie mamy do czynienia z tym ostatnim przypadkiem, także można uznać, że w styczniu 2013 przejdą do domeny publicznej mapy wykonane do końca 1942 r. Starsze oczywiście są już teraz w domenie publicznej.