Pytania początkujących

Zdaje sie ze ktos tak ustawil reguly dla renderingu. Bylo nie bylo, wprowadziles poprawnie informacje. Jesli dla kogos te dane beda wazne, napisze programik w którym ta informacje bedzie widac. Generalnie to mam wrazenie ze co prawda ludzie mysleli przy pisaniu softu robiacego rendering, jednak ilosc informacji które trzeba przewidziec jest tak duza, ze moga pojawic sie nielogicznosci takie jak te, o których piszesz.
W sumie nalezalo by te reguly przejrzec i skodyfikowac. Ciekawy temat dla naszego polskiego Zarzadu i rozmów z OSMF

Nazwa szkoły lub szpitala.

w jakiej postaci wpisywać nazwę szkoły dla:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionakch

To samo dotyczy szpitali czy przychodni:
SPZZOZ Oddział Wewnętrzny i Rehabilitacyjny

Długie nazwy, czasami, pokrywają kilka budynków.

Hej. Na mapie powinny być zaznaczone wszystkie budynki (domy, bloki, kamienice, urzędy), czy tylko jakieś ważniejsze? Pytam, bo w moim mieście są zaznaczone tylko ważniejsze :slight_smile:

Pewnie zostanę okrzyczany :stuck_out_tongue: ale ja bym to zmapował tak:

name=Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pionkach patron=Jędrzej Śniadecki
name=Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pionkach patron=Jan Kochanowski

Wszystkie. Możliwe, że ktoś wcześniej wyrysował tylko tyle ile chciał lub mógł, bo nie było podkładu foto. Oczywiście, warto zacząć od najważniejszych, ale jeśli masz zamiar zrobić wszystko to nie ma znaczenia od czego zaczniesz.

Mnie się to podoba.
Ale czy konieczne jest podawanie, dodatkowo, nazwy miejscowości do nazwy szkoły?
A co ze szpitalami, tam pełna nazwa czy maksymalny skrót?
A może jest możliwość podawania oddziałów?

Podobnie z przychodniami, może dodatkowo jakaś lista specjalności w danej przychodni?

Jeśli jest częścią nazwy oficjalnej wtedy tak. Przykład przydatności - ktoś będzie chciał np. wyciągnąć z OSM bazę szkół to lepiej by nazwa miejscowości się tam pojawiała.

Może coś pośrodku:

name=Szpital powiatowy w Wielkim Mieście operator=Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wielkim Mieście patron=Jan Paweł VI

Do skrótu, jeśli jest stosujemy short_name=

OSM niby jest pojemne i przyjmie każdą informację, ale ja bym tak nie robił - lepiej podać website= przychodni i niech zainteresowany sobie tam sprawdza dostępne specjalności.

Ma to sens, ale jak ująć specjalizacje szpitali.

Dziś, jeden szpital ma oddział tylko Okulistyczny a inny Położniczo-Ginekologiczny.
Obecnie mam do czynienia z:
SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny
SPZZOZ Oddział Wewnętrzny i Rehabilitacyjny
Są to informacje ważne dla potrzebujących.
Np, gdzie w okolicy jest szpital z oddziałem wewnętrznym.

A mieszczą się w oddzielnych budynkach? Jeśli tak, to postaw i otaguj je oddzielnie (potraktuj każdy z nich jako oddzielny szpital), czyli:

amenity=hospital name=SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny addr:street= addr:city= addr:housenumber= itd. itp.

W najprostszej wersji budynek szpitalu jako szpital ogólnie, a oddziały można oznaczyć jako węzły w przybliżonych ich lokalizacjach. W trochę bardziej skomplikowanej wersji można użyć np: relacji site, a w jeszcze bardziej skomplikowanej - można się pobawić w micromapping.

Co do samych tagów specjalizacji… próbowałeś przeszukać wiki OSM na obecność stosownych słów kluczowych? Wiki nie gryzie - jest całkiem sensowny proposal dla chcących podawać takie szczegóły: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Healthcare

PS Proszę nie traktować tego wątku ani całego forum jako miejsca, w którym bywalcy wyręczają innych w elementarnych sprawach takich jak umiejętność szukania informacji na własną rękę.

Zaktualizowałem mapę prawie od podstaw, pomijając główne ulice dla Pionki i wsie w kierunku wschodnim, do Wisły.
Jako nowicjusz, zdaję sobie sprawę, że popełniłem masę błędów.
Dlatego proszę o wskazanie błędów i porady jak zrobić lepiej.
Pomoże mi to w dalszej pracy nad aktualizacją okolic a mam dużo wolnego czasu jako emeryt :slight_smile:

Zgodnie z poprzednio linkowaną propozycją tagowania, zestaw tagów dla oddziału szpitala z Twojego przykładu z uwzględnieniem specjalizacji mógłby wyglądać z grubsza tak:

amenity=hospital healthcare:speciality=surgery;gynaecology;dermatology name=SPZZOZ Oddział Chirurgiczny, Dermatologiczny i Położniczo-Ginekologiczny addr:street= addr:city= addr:housenumber= addr:postcode= addr:country= website= contact:phone= contact:email= 

Analogicznie dla innych specjalizacji/oddziałów. Sugeruję, podobnie jak Zbyszek, by dodawać adres strony internetowej szpitala (website) oraz dane kontaktowe (telefon, e-mail → http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:contact) i pełne dane adresowe.

Zauważyłem, że obecnie w jednym budynku (szpitalu) może być jeden lub kilka specjalistycznych oddziałów.
Żeby było ciekawiej, to w danym roku szpital (budynek) może mieć oddział kardiologii, a w następnym okulistykę. W zależności na co wywalczy pieniądze z Funduszu.
Na OSM jest duża dowolność.
Dlatego tak ten temat drążę, bo wpisać można wszystkie proponowane tagi, ale czy będą one istotne?

Poziom istotności zależy od odbiorcy tych danych. Dla jednego wystarczy samo amenity=hospital (czyli informacja, że to szpital), inny może chcieć tylko adres, a jeszcze inny komplet informacji. My jako OSM, powinniśmy dbać o to, by tagowanie i dane były poprawne i spójne z resztą świata (w miarę możliwości), a odbiorca wyciągnie sobie z bazy to co go interesuje.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli jest dodany POI (np. supermarketu), ale nie ma zaznaczonego budynku, to z chwilą, kiedy dodaję budynek (odpowiednio otagowany, że to jest właśnie sklep), to ten POI ma zostać, czy ma być usunięty?

Tak, takie poi trzeba usuwac. Jedynym powodem dla którego np firma Navigon sprzedaje poi z OSM jest fakt, ze czyszczą one dane z takich właśnie podwójnych informacji.

Do tego co Marek napisał dodam dla kompletnej jasności, że oczywiście, pod warunkiem wcześniejszego skopiowania do obrysu budynku wszystkich danych zawartych w usuwanym POI. Żeby nie było, że ktoś usunie węzeł POI z tzw. kompletem informacji, a do obrysu budynku wrzuci tylko jakieś szczątkowe dane :wink:

Ja osobiście nie usuwałbym danych… Wrzuciłbym to POI w obrys jako węzeł… Usuwając i tworząc węzły na nowo tracimy historię.

Ok, ale wtedy wtedy w tagach budynku mam napisać, że to np. szkoła, itd. czy mam napisać tylko, że to budynek? Bo przecież w POI też są takie same informacje.

A po co nam tak naprawde historia pojedynczego punktu? Zasmiecamy w ten sposób tylko baze malo istotna informacja kto i kiedy ten punkt po raz pierwszy wprowadzil.

W tagach budynku jest takze opis jego funkcji.