W terenie natomiast odcinek w. Świlcza - Dąbrowskiego/Powstańców Warszawy oznaczony jest tabliczkami z nr 94; tak też oznaczony jest na mapach OSM oraz Google Maps.
Inną kwestią jest to, że relacja DK19 w OSM zawiera w sobie DW883(nota bene bez własnej relacji) oraz biegnie po S19.
W związku z powyższym:
czy należy oznaczyć odcinek w. Świlcza-skrzyżowanie DW883/D19 jako DK19?
jak poprowadzić relację DK19?
Uważam, że tego typu dyskusja, czyli dotycząca tagu powinna być na Wiki.
Zostaje wtedy ślad i osoby z innych krajów mogą do niej nawiązać, tłumacząc sobie naszą dyskusje.
Dziwi mnie niechęć do dyskusji na Dyskusja Wiki, poza Mateuszem. Forum nie ma wpływu na zmiany czy aktualizacje tagów.
Dyskusja Wiki jest do tego podstawą.
Ogólna dyskusja na Wiki w j. polskim jest pod:
Talk:Pl:Przewodnik edycji Wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Pl:Przewodnik_edycji_Wiki
Dodałem już temat “Brak tagu skup żywca” i skopiowałem dyskusję na Wiki.
Tak jak wskazują tabliczki w terenie. Jeśli tabliczki w terenie są sprzeczne z stanem oficjalnym - można to zgłosić do GDDKIA czy co tam te tabliczki stawia.
residential jeżeli droga prowadzi tylko do osady; unclassified jeżeli z osady da się dojechać (samochodem) do jakiejś ważniejszej drogi albo innej osady.
Tabliczki z numerami dróg w terenie niestety nie zawsze są poprawne. Szczególnie w przypadku gdy są budowane nowe odcinki dróg i następuje zmiana przebiegu „starej” trasy potrafią zalegać jeszcze miesiącami lub nawet latami. Przed dokonaniem zmian w OSM wysłałbym wpierw maila do GDDKiA i opisał powyższy przypadek z pytaniem to jak to w końcu jest.
Czasami nawet odpowiadają. Pamiętam gdy kiedyś wysłaliśmy z Olgą z Yanosika pismo do ZDM Poznań w sprawie oznakowania w terenie DW 433 (rozporządzenie jest ale oznakowania ani jednego). I odpisali, że temat owszem znają ale oznakowania nie postawią bo „na chwilę obecną nie ma w budżecie przewidzianych na to środków”. Z kolei dziś wysłałem maila do DSDiK w sprawie przebiegu DW 367, tam jest na odwrót, w terenie są tabliczki informujące o przebiegu drogi ale według strony DSDiK nie powinny być. Ciekaw jest czy i co odpowiedzą.
residential odpada bo nie ma przy niej domów, nawet w dużych odstępach
Ślepa droga do tej osady, czyli droga jest używana do dojazdu do pól/lasu? highway=track
Jest to główna droga do dalszej zamieszkanej zmiejscowości? No to redukuje się do poprzedniego przypadku i jest to highway=unclassified.
Pamiętaj o dodaniu tagu surface! Chyba surface=fine_gravel w tym przypadku, nie wygląda na surface=compacted
Można dać też
note=główna droga dojazdowa do miejscowości XYZ, czyli nie jest to highway=track, było dyskutowane na forum na https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=791206#p791206
Cześć,
Mam pytanie odnośnie stylów mapy. Dopiero zaczynam znajomość z OSM i udało mi się utworzyć na Centosie serwer kafelek i teraz muszę zmienić jeszcze styl na ciemny. Jak zrobić to w jakiś najsensowniejszy i w miarę prosty sposób? Próbowałem kilku opcji ale póki co nie udało mi się.
Czyli wykorzystuję CartoCSS i mapkę mam z geofabrik.
Teraz chciałem, zrobić mapkę z ciemnym tłem na url=/osm_dark/. Ścieżkę już w renderd.config wprowadziłem i tylko brakuje mi tego stylu jeśli dobrze rozumiem (powiedzmy, że ten styl - https://github.com/openmaptiles/dark-matter-gl-style.
W jaki sposób mogę ten styl umieścić u mnie na serwerze?
Wytłumaczę różnicę.
Jak stawiasz mapkę na Mapniku, to importujesz dane do bazy PostGIS, a Mapnik na podstawie stylu renderuje ci kafelki rastrowe.
Z OpenMapTiles albo kupujesz od nich wygenerowane kafelki wektorowe, albo generujesz sam (udostępniają obrazy Dockera). Kafelki wektorowe są renderowane po stronie klienta, style można zmieniać dynamicznie.
Zależnie od tego co potrzebujesz i co już masz wybór może być różny. Mimo wszystko z powodów objętości danych kafelki wektorowe nie są tak szczegółowe.
Tak samo - OpenMapTiles wykorzystuje bibliotekę Mapbox GL JS, a kafelki rastrowe podepniesz w chyba każdej bibliotece. (GL JS, Leaflet, OpenLayers)
(wiarygodny użytkownik, więc tu na podstawie notki bym dodał - gdybym wiedział jak)
Raczej nie - chyba że wykupisz o tej firmy dostęp do ich serwera. Możesz zrobic swój styl mapy. Na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tile_servers jest “wmflabs OSM B&W” z nieznanymi zasadami korzystania i nie wiem czy opublikowali styl mapy.
Dziś zgłosiłem użytkownika C2oc4, będzie po nim kupę roboty, co chwila odkrywam błędy, które chyba można nazwać wandalizmem
Masowo usuwa tagowanie building z budynków szkół, czasami zamienia na amenity. przykład: https://www.openstreetmap.org/way/219337159#map=19/50.31686/19.13029
Niemal wszystko co robi jest z błędami, na komentarze nie odpowiada.