Hej, czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć jak pociąć obszar na mniejsze?
https://www.openstreetmap.org/#map=16/51.1505/17.1067&layers=D
Tutaj są 2 duże obszary ROD, ale wymagają pocięcia na mniejsze kawałki, bo w rzeczywistości jest ich tam 5.
Próbowałem w iD - nie wyszło, a w JOSM nie potrafię
W JOSM zaznaczasz obszar dzielony (wystarczy dwuklik wewnątrz konturu w dololnym pustym miejscu). Trzymając szift zaznaczasz dwa punkty które podzielą obszar (bierzesz jakie są, a jeżeli chcesz mieć konkretnie swoje to sobie je najpierw dodaj - przed całą operacją). Wciskasz “P” i obszar zostaje podzielony. Zaznaczasz odcięty fragment i domykasz rysując właściwy przebieg jego konturu poleceniem “A”.
Dla drugiej części tak samo. Potem znowu zaznaczasz to co chcesz podzielić i tak dalej i tak dalej.
@sorbovit dzięki, udało się, choć nie wiem czy zrobiłem wszystko dobrze. wysłałem 3 zmiany z prośbą o review.
https://www.openstreetmap.org/user/kret11/history#map=15/51.1500/17.1058
IMHO jest ok.
Ktoś wie dlaczego nie można dodać apteki w edytorze iD? Co się stało?
Z jakiegoś powodu zmieniono preset. To skasowało dotychczasowe tłumaczenie. Szukaj pod Pharmacy Counter.
Trochę to “nie można” razi mnie z innego powodu. Można przecież ręcznie dodać tag amenity=pharmacy, nawet gdyby się nie wiedziało pod jaką nazwą to leży.
W szerszej perspektywie - edytor to nie jest wyrocznia zwalniająca z myślenia i to wszyscy maperzy powinni pamiętać. Choćby iD sprawiał wrażenie, że prowadzi za rączkę, to nie zawsze ma rację i nie wszystko przewiduje. Trzeba być świadomym (tagów, przyjętych praktyk, działania OSM) mapowiczem.
Dlatego nie lubię iD, bo jego filozofia działania nie do końca jest zbieżna z filozofią OSM. Taki Potlatch 2 może był średnim edytorem, ale nie udawał że jest mądrzejszy od użytkownika i zachęcał do eksperymentowania. iD ponadto zapada się pod swoim ciężarem oferując masę funkcji, która niekoniecznie są przemyślane i potrzebne - być może powinny być oddelegowane do jakiegoś systemu pluginów.
Nie napisałem, że nie umiem dodać apteki. Edytor iD oczywiście nie jest idealny i często muszę wpisywać tagi ręcznie lub je poprawiać.
Brak presetu apteki to duże utrudnienie, jeśli chciałbyś np. dodać kilkadziesiąt aptek.
No rzeczywiście wcięło z szablonów. Ale zawsze możesz zjechać na dół do “wszystkie znaczniki” i dodać amenity=pharmacy
Nie jest to pierwszy przypadek braku tłumaczania lub nagłego wyłączenia się tłumaczenia w tym edytorze.
Jest to skutek braku wersji beta iD. Jest tylko wersja robocza, która w dowolnym momencie wybranym przez zarządzającego edytorem staje się wersją wdrożoną.
Sugerowano zarządzającemu, by wcześniej informował tłumaczy o wydaniu, by mieli szansę przejrzeć tłumaczenia i uzupełnili te istotne. Nie widział on w tym specjalnie sensu. Rozumowanie było specyficzne - z zestawienia kompletności tłumaczeń wyszło mu że i tak tylko tłumaczenie na kilka języków jest robione stale na 100%, więc skoro reszta języków i tak nie wyrabia się, to po co ich informować o wydaniu?
Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia w aptekach. Jak wybieram (wybierałem) taki preset, to automatycznie dodawany jest tag dispensing=yes. Skąd edytor wie, że ta apteka realizuje recepty? Ja tego nawet nie wiem, więc usuwam zawsze ten tag. A skoro każda apteka realizuje recepty (myślałem że tak jest), to po co ten tag?
W Polsce kazda apteka realizuje recepty, poza internetowymi. Inaczej nie nest apteką.
Ale już gdzie indziej na świecie - niekoniecznie. Na pewno w USA istnieja apteki niewydające leków recepturowych.
Da się jakoś zrobić dziurę w ogromnym obszarze aby nie trzeba było tak kombinować z przesuwaniem? Korzystam z przeglądarkowego edytora (iD).
Rysujesz obszar który chcesz wyciąć, zaznaczasz oba obszary (zewnętrzny i wewnętrzny) i naciskasz “C”.
Zerknij: https://learnosm.org/pl/
Nie mogę zaznaczyć obu obszarów klawiszem Ctrl. O co chodzi?
Ale Shift działa …
Teraz działa Dzięki za pomoc.
W jaki sposób należy tworzyć w OSM tego typu drogi?: https://i.imgur.com/AM2NCe8.png
Czy powierzchnia wyłączona z ruchu powinna być traktowana jako “fizyczne oddzielenie” i każdy pas ruchu powinien być oznakowany jako droga jednokierunkowa? Czy może tak jak jest obecnie w tym konkretnie przypadku - linia jest jedna i jest poprowadzona przez środek powierzchni wyłączonej z ruchu.
Ten konkretny przypadek ma ponad kilometr, co więcej w miejscach przejść dla pieszych znajdują się wysepki.
Osobiście taki przypadek mapuję jako jedną linię otagowaną jako:
highway=…
lanes=3
lanes:backward=1
lanes:forward=1
Na przejściach dla pieszych:
highway=crossing
crossing=island
przykłady znajdziesz tutaj.
IMHO lanes=2, za wyjątkiem lanes=3 w górnej części (skrzyżowanie/zjazd).