Ja się tylko czepiam tego, że takie dość drastyczne zmiany - coś, co było tylko outdoor nagle się staje też indoor - mogą ogłupić niektóre rendery czy narzędzia.
Teraz np. gdybym chciał dostać listę wszystkich pobliskich placów zabaw na świeżym powietrzu musiałbym odfiltrować te z indoor=yes, czego wcześniej robić nie musiałem, a do dziś nawet nie wiedziałem, że powinienem robić.
Co robimy w przypadku dublujących się obiektów , które raz opisane są na węzłach a drugi raz na obszarze ?
Tak jak tu - mamy pojedyncze drzewa, które stoją w obrębie terenu zalesionego (swoją drogą to powinno być chyba bardziej landuse=forest a nie natural=wood) - wszystko wrzucone w jednym changesecie: https://www.openstreetmap.org/way/483557858 https://www.openstreetmap.org/way/483557859
Wyrzucamy drzewa, wyrzucamy teren zalesiony czy w ogóle zostawiamy całość w spokoju ?
Często stosowane rozwiązanie, by umieścić dodatkowe informacje o drzewach, jak gatunek, obwód czy ochrona (pomnik przyrody).
Niemniej zdarzają się też takie drzewa wstawiane na podstawie zdjęcia lotniczego - często z dużymi błędami w lokalizacji.
Nie udało się uzgodnić różnic między tymi tagami, bezpiecznie jest więc je traktować wymiennie.
Moi drodzy, co zrobić gdy na mapie podana jest stara nazwa szkoły. Obecnie znajduje się tam inna szkoła, a mapa ulokowana jest w portalu dla uczniów i dość mylące jest to, że ta nazwa jest zła. Nie potrafię tego edytować. Czy ktoś mi może pomóc ?
Jeśli jednak używacie innego stylu mapy niż domyślny na osm.org (fajnie by było mieć link do Waszej mapki) - np. od Mapboxa, to sobie trochę poczekacie
Jest afera o kaplice, bo widać w różnych krajach różnie to interpretują.
Patrzę na to przez pryzmat polski. Kaplice to małe kościoły, a sama grupa Kaplica w OSM jest jakaś taka zeświecczona, ani krzyża, ani nic świadczącego z czym ta kaplica powiązana. Nie można tam podać wyznania - tak jak w grupie Kościół. I potem jest płacz niektórych jak się kaplicę filialną dodaje jako kościół, żeby było jasne, że to katolicka kaplica a nie jakiś budda czy inny wynalazek. Może by ktoś raczył także kaplice rozbudować o dział, w którym wstawimy, że to rzymsko-katolickie, wtedy na ikonie łaskawie zobaczymy krzyż jak na kościele, a nie jakieś niewiadomo co.
To jest problem edytora iD, który przyjmuje, że obiekt da się opisać jednym presetem.
Jeśli więc wybierze się Kaplicę, to efektem będzie tylko jeden tag: building=chapel.
Jeśli wybierze się “Miejsce odbywania się praktyk religijnych”, to dojdzie amenity=place_of_worship i opcjonalnie inne tag (religion,denomination), ale też wstawi building=yes - i to nawet w sytuacji, gdy wcześniej było building=church lub building=chapel.
Trzeba ręcznie ustawić tam typ budynku.
@rezerwa
Czy możesz przyszłościowo w przypadku pytań o obiekty związane z kwestiami jak religia/wyznanie ograniczyć się do kwestii merytorycznych i darować sobie takie pogardliwe wstawki w stylu:
Jak byś nie zauważył OSM jest projektem neutralnym światopoglądowo a wyznawców „buddów czy innych wynalazków” jak to uroczo ująłeś, jest na świecie łącznie co najmniej kilka miliardów…
Przecież można zawsze podać religion i denomination, nawet do ławki w parku. W edytorze iD pod polami jest lista wszystkich tagów i można tam dodać dowolny tag.
A jeśli uważasz, że dla kaplicy powinno to być dodane do pól w presecie, to należy to zgłosić na githubie.
Czy ktoś zna jakąś stronę gdzie można podlinkować osoby zainteresowane edytowaniem? Jakiś taki wstęp od zera? Czy w tym momencie najlepiej odesłać ich do iD i by sobie przez tutorial przeszli?