Pytania początkujących

Czym edytujesz? iD? JOSM?

Kolor - czy chcesz zmienić jak się pokazuje w edytorze/na mapie czy też chcesz zaznaczyć jaki ma on kolor w rzeczywistości?

Id, jak zajdzie potrzeba to zmienie edytor. Tworzę ciepłociąg istniejący i planowany i chcę żeby różniły się kolorami w rzeczywistości.Mam też problem z połączeniem nitek w całość (edytor twierdzi że nie są połączone - więc jak mam je połączyć?)

  • nie powinno zaznaczać się rzeczy które są tylko proponowane a nie istnieją
  • nie kontroluje się jak będzie wyglądała mapa czy nawet edytor - podaje się dane które są odpowiednio interpretowane. Jeśli ktoś chce może wygenerować własną mapę (np za pomocą http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_turbo/MapCSS )
  • by połączyć punkty w iD trzeba je do siebie zbliżyć. Jeśli chce się złączyć linie - wybieramy końcowy punkt jednej z nich i przesuwany na końcowy punkt drugiej lini.

A istnieje możliwość połączenia punktu końcowego jednej lini z drugą linią ale w jej połowie(rozgałęzienie lini).

Jest - przeciągasz do punktu znajdującego się na lini, tam gdzie potrzeba połączyć.

Da się załadować do JOSM dane wzdłuż śladu tak, żeby od razu załadowały się uwagi?

Prawym przyciskiem na śladzie w oknie warstw i “pobierz dane wzdłuż sladu” (jakoś tak, z pamięci piszę).
Uwagi to chyba automatycznie się ładują…

No właśnie nie chcą w tym przypadku. Jak ładuję przez okienko, to mam na stałe zahaczoną opcję, żeby ładowało razem z uwagami i to działa. A jak ładuję wzdłuż śladu - uwag nie ma…

Zawsze możesz kliknąć “Download notes in current view”… w oknie uwag.

Jak ładuję → Gdy ładuję

I tak robiłem, ale trochę to upierdliwe - co przesunę kawałek wzdłuż śladu, klikać i sprawdzać, czy tam uwagi nie ma.

Ale przecież nie masz śladu na całą Europę, więc po pobraniu danych wzdłuż śladu, możesz oddalić widok w JOSM tak, by widzieć całość i wtedy kliknąć “Download notes…”

Nie potrafie znaleść odpowiedzi na wiki. jak otagować Sala Królestwa Świadków Jehowy - miejsce spotkań osób tego wyznania

Przecież jest szablonie JOSM-a…
amenity=place_of-worship + religion=christian + denomination=jehovahs_witness

W sumie… niegłupie. Nie pomyślałem :smiley:

Tak własciwie, to czy mamy jakiś specjalny sposób oznaczania skrzyżowań o ruchu okrężnym?

W sensie tych, co mają światła ORAZ oznakowanie ronda i jak tylko światła się zepsują, stają się rondem?

Czy mapując przystanek autobusowy highway=bus_stop można kluczowi bench nadać wartość stolen, kiedy zostały tylko słupki (akurat metalowe) na których kiedyś były dwie deski tworzące ławeczkę, ale jakiś wandale je podp…ły. Taginfo niestety sugeruje, że nikt jeszcze tego nie wymyślił.

Ja bym raczej szedł w kierunku “broken”, bo to bardziej uniwersalne i bliższe temu, co widać.

Rondo to skrzyżowanie z odpowiednim oznaczeniem

I według mnie tak powinniśmy je oznaczyć w OSM - czyli junction=roundabout, nawet jeśli dodatkowo są światła.
Dodatkowo, jeśli posiada taki znak (sądzę, że w 99,9% posiadają):

To warto wstawić w jeden z ostatnich węzłów przed rondem tag highway=give_way (ewentualnie jeśli droga dwukierunkowa, give_way:direction=forward/backward).

Wtedy gdy takie skrzyżowanie ma światła, to również je opisujemy w OSM. Jedno nie przeszkadza drugiemu.
W nawigacji dostaniesz trochę większe ‘penalty’ jedynie.

Też bym nie miał nic przeciwko, ale przyjęta doktryna jest taka, że jak są światła, to nie ma junction=roundabout

że jeśli są