Skąd można pobrać aktualną bazę danych OSM rejonu Polski?
znalazłem tylko stornę z danymi całej planety czy poszczególnych krajów (lecz w formacie na OSMand).
Można łatwo sprawdzić, kto usunął i w którym zestawie zmian: http://osm.mapki.com/history/relation.php?id=2909638
a następnie najprościej wycofać cały ten zestaw zmian, szczególnie, że autor w odpowiedziach na komentarze do tego zestawu wykazuje się wyjątkową ignorancją (“Szlak ze Skarszew do Karczemek jest zrobiony, dalej mnie nie było muszę popatrzeć na stronie PTTK” = dalej nie byłem to kasuję, przy okazji zapewne niechcący wszystko). OSM polega na poprawianiu niedokładnych danych, nie na kasowaniu ich!
Wstyd przyznać, ze dopiero teraz, ale obczajam powoli relacje zakazów skrętu.
Czy ktoś bardziej zaawansowany mógłby sprawdzić porprawnośc realacji zakazu skrętu na poniższych skrzyżowaniach?
Wiem, że przy jednokierunkowych nie ma konieczności robienia relacji zakazów, ale w tym wypadku jednak wskazane bo nawigacje mogłyby kierować bezpośrednio na główną drogę zamaist na tzw. “zawrotki”.
EDIT 16.15
Jeszcze nie sprawdzac bo poprawiam… tak sądzę…
EDIT 16.23 Ok. Teraz prosze kogoś o zweryfikowanie poprawności zakazów skrętu.
Aby dodać zakazy skrętu musiałem podzielić drogę E4 na odcinki w tym miejscu (klawiszem P), z tego co rozumiem nie powinno to wpływac na działanie OSM czy w nawigacjach samochodowych. ALe… mimo wszystko proszę by zerknał na to ktoś bardziej obeznany.
EDIT 20.54
Nie wiem, albo coś źle zrobiłem, albo wyznaczanie tras OSM nie działa poprawnie. Gdyż obierając dwa punkty zamiast użyć tzw. zawrotki, OSM wyznacza trasę tam gdzie ustaliłem zakaz skrętu w lewo…
Ja bym jednak proponował zwrócić uwagę na man_made=campanile. Opcja man_made=tower + tower:type=bell_tower jest dobra, jeśli dzwonnica stanowi dominantę wysokościową, bo trzeba przyjąć, że głównym celem zgrupowania różnego rodzaju wież pod tagiem man_made=tower jest wyizolowanie tych obiektów, które można na mapie zaznaczyć jako punkty orientacyjne.
Postanowiłem “zakasać rękawy” i wrysować pierwszą “moją” ulicę w OSM. Może nie od przysłowiowego zera, ale poprawić drogę, która ewidentnie jest “skopana” w mapach. I niby wszysko OK, ale po weryfikcji danych JOSM dostaje takie dwa komunikaty. Jak napiszę, że od 1.5 godzyny próbuję znaleźć bezskutecznie przyczynę ich powstania, nie będę gołosłowny …
Może jakaś sugestia bardziej doswiadczonych w temacie ???
Maciek
highway=road to bardzo zły pomysł. Proponuję zapoznać się z tym tematem: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce i zrobić to poprawnie. Drugi komunikat JOSMa to zapewne kod pocztowy (lub nazwa miasta) dodany do ulicy. Zwykle nie jest to do niczego potrzebne.
Pewnie tylko tą jedną drogą się zajmujesz, więc nie trzeba zgadywać, ale gdybyś w przyszłości chciał sprawdzić o który obiekt chodzi, to w okienku ostrzeżeń należy na nim kliknąć prawym klawiszem - czyli w tym wypadku na “droga (61 węzłów)”.
A jak tam w ogóle jazda z JOSM-em? Coś ci przeszkadza albo się zastanawiasz?
To moje pierwsze godziny z mapowaniem dla OSM i JOSM’em wiec dopiero próbuję go ogarnąć - najepiej bez powodowania chaosu w mapach :D:). Ale już mi się podoba …
Wcześniej robiłem mapowanie dla Googla (kilkanaście tysięcy zmian), ale … mnie zniechecili. Po ponad roczej przerwie, postanowiłem wrócić do hobby, ale nie dla GM