Pytania początkujących

Takie pytania sondażowe. Na ortofoto widać, że na działce znajduje się kilka budynków. Często są to dobudówki i dobudówki do dobudówek, posiadające wspólne ściany, ale wyglądające na niezależne struktury. W grę wchodzą też jakieś budynku wyglądające na gospodarcze z tyłu terenu. Nie wiadomo, czy przylegające do siebie obiekty przynajmniej funkcjonalnie stanowią jeden budynek, czy też może nie ma między nimi żadnych wewnętrznych połączeń. Do tego dla całej działki jest tylko jeden punkt adresowy.

  1. Od kiedy budynek jest osobnym budynkiem, a do kiedy tylko częścią budynku o innych parametrach takich jak wysokość, materiał, kształt dachu?
  2. Chyba ważniejsze: czy w takiej sytuacji można w ogóle przenieść adres na obrys budynku (którego, zakładając, że mam ich wydzielonych więcej niż jeden?), czy trzeba trzymać punkt adresowy?

Chętnie się dowiem, czy jako starsi stażem użytkownicy macie jakieś przemyślenia na ten temat :slight_smile:

ad 1) - na podstawie samego ortofoto nie da się tego często ustalić. Z punktu widzenia prawa budowlanego - “Za odrębny budynek przyjęto budynek oddzielony od innych wolną przestrzenią, a w przypadku bezpośredniego przylegania do innego budynku w zabudowie zwartej lub do innych zabudowań (np. przy budynkach zespolonych pod jednym dachem lecz spełniających różne funkcje gospodarcze) - budynek oddzielony ścianami szczytowym. W budynkach mieszkalnych bliźniaczych i szeregowych za odrębny budynek należy uważać każdy segment zawierający odrębne wyjście na działkę, ulicę lub ogród.” - w praktyce aby mieć pewność w wątpliwych przypadkach należałoby rzucić okiem na projekt lub zrobić wizję lokalną - także wewnątrz budynku.

W praktyce - w OSM - jak rysujemy na podstawie ortofoto - to robimy to na “czuja” :slight_smile:

ad 2) - to zależy - jak wiadomo, że cały budynek lub kompleks budynków jest pod jednym adresem - to należy dodać adres do obrysu; bywają też budynki, które mają kilka adresów - np. kamiennice na rogach ulic - wtedy jak się nie da podzielić budynku zgodnie z adresacją - bezpieczniej pewnie jest dać punkty, ale co do zasady - preforowane jest dodawanie adresów do całych obrysów.

Zdaje się też, że jeśli są znane wejścia do poszczególnych budynków, to adres nanosimy właśnie na te punkty, ale osobiście jestem pełen sceptycyzmu wobec tego rozwiązania - przynajmniej jeśli znamy obrysy budynków.

Właśnie chciałbym, ale jeśli budynków jest kilka, to do obrysu którego budynku? Czy może robić obrys działki, na którym nie będzie innych tagów poza adresem (to mi się nie widzi)?

Jeśli jest budynek to przypisz do budynku i tyle. Jeśli jest kilka budynków, to przypisz do tego najgłówniejszego :slight_smile:

Może ktoś ma lepszy wzrok ode mnie i jest w stanie powiedzieć mi, dlaczego ta restrykcja nie bardzo chce działać, chociaż inne na tym skrzyżowaniu - wydaje mi się, że identyczne - działają.

Być może chodziło o kolejność, było: from, to, via, zmieniłem na from, via, to.

Mam nadzieję, że mnie nie zjecie, bo pytanie nie dotyczy samego mapowania a przeglądania mapy.
W krajach Bliskiego Wschodu wyświetlają mi się wyłącznie azwy arabskie ( pisane arabskim “szlaczkiem” ). W takim Iranie np. nawet stolica nie ma wyświetlanego odpowiednika w alfabecie łacińskim.
Można to jakoś zmienić? Kurczę, o ile z cyrylicą nie mam problemów, to jednak arabski jest już czarną magią :wink:

Spróbuj: http://mlm.jochentopf.com/

Jest to jakieś rozwiązanie. Dzięki :slight_smile:

Cześć,
mam pytanie - czy można jakoś prosto podmienić linię w relacji?
Np w wypadku gdy mamy granicę i dostajemy nowe dane z bardziej dokładnym przebiegiem.

Drugie pytanie związane z pierwszym - czy można jakoś automatycznie podzielić linie z jednej długie na kawałki które są wspólne? Np. mam relcję opisującą dwa powiaty i w pewnej części ich granica jest wspólna. Zatem muszę ręcznie zaznaczyć jedną linię oraz punkt i podzielić, potem znowu zaznaczyć drugą linię i podzielić, potem usunąć nadmiarową linię. Czy jest może komenda w JOSM która pozwoliła by to zautomatyzować?

Funkcja “zastąp geometrię” do tego nadaje się całkiem dobrze. Jeśli nie masz takowej, trzeba doinstalować wtyczkę utils_plugin2.

Nie rozumiem istoty problemu. Przecież JOSM automatycznie dodaje obydwie części dzielonej linii do relacji?

Ok pokaże problem praktycznie. Na OSM są już granice Sudanu Południowego - w międzyczasie zostały one zmienione i te zmiany są dostępne tutaj:
http://www.humanitarianresponse.info/operations/south-sudan/dataset/south-sudan-admin-level-1-boundaries-admin-level-2-boundaries-admin

Jaki jest najłatwiejszy sposób by uaktualnić dane na OSM z .shp?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Jak oznaczać budynek zespołu szkół? Przykład - mamy Zespół Szkół nr 1, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, wszystko w jednym budynku. Budynek oznaczyć jako Zespół Szkół, a SP i Gimnazjum jako punkty, nie oznaczać SP i G czy jeszcze inaczej?

//edit: i od razu - szkoła zajmuje dwa budynki, każdy z nich ma mieć osobne tagi amenity=school, name=…? Czy do czegoś takiego wchodzą już relacje lub coś w ten deseń?

Zależy od sytuacji. Najczęściej szkoła nie mieści się w samym tylko budynku, tylko zajmuje jakiś ogrodzony na ogół obszar, na którym znajduje się budynek, boiska itp. Rysuję wtedy cały obszar (jeśli się da zaznaczam też płoty, bramki itp.) i oznaczam jako amenity=school oraz dodaję dane dla zespołu szkół. Poszczególne szkoły składowe oznaczam jako punkty i rozmieszczam je gdzieś na budynkach w sposób mniej więcej zgodny z rzeczywistością o ile da się te położenia jakoś wyróżnić a także w taki sposób, żeby się w miarę wyświetlały na mapie (nie przykrywały się), tak, wiem, to mapowanie pod render, ale chyba niezbyt problematyczne. Budynki zostają wtedy po prostu budynkami. Jeśli każda szkoła składowa zajmuje jeden i tylko jeden budynek na wyłączność, to można przypisać amenity=school do budynku, w przypadku wątpliwości bezpieczniej użyć punktów.

@Gaurozauron, dzięki, brzmi sensownie :slight_smile:

Kolejne pytanie, z użycia Overpass API - chcę wyciągnąć dane o drogach dla rowerów, żeby móc łatwo sprawdzić czego brakuje. Próbuję to zrobić przy pomocy takiej kwerendy: http://overpass-turbo.eu/s/7aV - ale to wyświetla tylko dane z pierwszej linijki - tylko highway=cycleway. Próbowałem wsadzać każde way(…) do osobnego uniona z >; i kilku innych rzeczy - nie mogę rozgryźć dlaczego to nie chce działać :confused: Jak zostawię tylko way[bicycle=designated] to dobrze wyszykuje te elementy, ale nie chce wszystkie razem zsumować… Jakieś podpowiedzi?

Może Ci się przyda:
http://overpass-turbo.eu/s/74A
http://overpass-turbo.eu/s/74L (Wrocław)

Hazard:bicycle jest mało popularnym tagiem więc aby pokazać styl wybrałem Warszawę
Kolorystyka:
Czerwony - zakaz dla rowerów
Żółty - jeden kierunek ale nie dla rowerów
Pomarańczowy - Kontrapas
Zielony - Pas rowerowy
Purpurowy - ścieżka na równych zasadach z pieszymi
Czarny - ścieżka dla rowerów lub rozdzielona część z pieszymi

Styl (obejmuje tylko purpurowe i czarne linie):
Ciągła linia - asfalt
Przerywana - kostka
podwójna kropka - brak danych (Warto uzupełnić)

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to mogę poprawić.
PS. W opcjach najlepiej włączyć opcję aby krótkich linii nie pokazywał jako POI

Dotevo, wielkie dzięki, BARDZO się przyda :slight_smile:

Jak prawidłowo powinien wyglądać klucz except dla restrykcji zawartej w znaku B-21 z tabliczką T-23b - czyli zakaz skrętu w lewo dla samochodów ciężarowych?

type=restriction:hgv
restriction=no_left_turn

Jak pod znakiem jest tylko tabliczka T-23b bez podanego tonażu, to raczej nie potrzeba except.