Pytania początkujących

Wiadomo coś o jakichś problemach z mapą na stronie głównej? Wprowadziłem trochę zmian i nie renderują się na największych przyblizeniach, ale jak się trochę oddalić, to czasem widać. Co ciekawsze, na stronie https://mapcomplete.osm.be/pets.html?z=16&lat=52.22859&lon=21.08437&language=en#welcome , używającej OSM Carto jako podkładu też na najwyższych zoomach zmian nie widać, na niższych od pewnego momentu widać zawsze (a na głównej to jak się trafi)…

Dzisiaj nie miałem z tym problemu. Odświeżanie cache dawało radę. Próbowałeś Ctrl+F5 na wybrakowanych zbliżeniach?

Wcześniej nie próbowałem, teraz się samo naprawiło, ale to mogło być to, znalazłem jakiś zoom na którym kawałka brakowało i ctrl-F5 pomogło.

Natomiast na MapComplete kawałka brakuje i wygląda to jak jeden nieodświeżony kafelek i ctrl-F5 nie pomaga.

Czy jest gdzieś tutorial jak mapować dokładnie budynki pod projekcje 3d?
Chodzi mi o to jak mapować poszczególne części budynku, jak łączyć je w całość jako jeden obiekt (np gdy część budynku ma 4 piętra, a reszta na 10 pięter i che aby później to w renderze 3d było poprawnie wyawietlone).

Simple 3D Buildings

Hej, mam pytanie - jeśli budynek w ramach jakiegoś kompleksu ma oznakowanie jako “budynek A”, “budynek B” itd. to jak oznakować (jaki tag użyć), że jest to ten wyznacznik budynku? ref=* czy jakoś inaczej?

Ja się kiedyś nad tym zastanawiałem i ref=A, B, C itp. brzmi najsensowniej, ale w sumie może to jest też nazwa - “Budynek A, B, C…”. Podobny problem jest z bramami do dużych kompleksów, np. stadionów.

Po ostatnich zmianach w kodzie strony OSM, od kilku tygodni przestał mi na starszych przeglądarkach działać podstawowy edytor iD. Czy jest obecnie coś działające jako edytor mapy pod starym poczciwym systemem win xp? Zewnętrzne edytory widzę, że jeżeli są to już tylko dla nowszych windowsów. Wszelkie inne znane mi mapy edytują się nadal bez problemu przez starsze przeglądarki, a na OSM obecnie jak nie mamy najnowszych przeglądarek z wodotryskami, w coraz nowszych bardziej spuchniętych systemach, to przy próbie wejście w edycję mapy nic się nie ładuje i jest tylko puste okno. Starsze oprogramowanie wymuszone z tytułu starego sprzętu o niezbyt dużej mocy obliczeniowej. Pozostaje póki co odpalić sobie np. linuxa minta nawet w wersji live by dało się na OSM cokolwiek edytować, bo na starsze niewspierane wersje przeglądarek OSM od niedawna się wypięła. Da się jeszcze czymś edytować OSM z poziomu starego systemu?

Teoretycznie JOSM (ewentualnie w starszej wersji) powinien działać pod Java 8, teoretycznie Java 8 powinna działać pod XP. Najszybciej spodziewałbym się problemów z nieaktualnymi systemowymi certyfikatami SSL i zbyt małą ilością pamięci w komputerze, ale przeglądarek to też dotyczy.

Ja daję name=A, ref=A.

Czy jest jakieś narzędzie, które potrafiło by wynaleźć problemy “Way end node near other highway”, w danym obszarze, josm pokazuje, ale trzeba mieć załadowany obszar. Widze, że czasem nadal pojawiają się takie kwiatki :expressionless:

Ostatnio sam parę takich kwiatków wyprodukowałem. No co ja poradzę, że chodnik kończy się kratą, a za nią jest jezdnia w poprzek, lub drugi chodnik. Albo kończy się donicą, a za nią chodnik metr niżej. Albo pod chodnikiem jest zsyp i droga serwisowa do niego prowadzi.

ale mi chodzi o ewidętnych błędach, np dwa węzły są w tym samym miejscu, lub droga jest podłączona do obszaru zieleń las, zamiast do drogi

http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/

Jak byście oznaczyli sztuczny strumyk? Taki ozdobny, zaczyna się słupkiem, z którego z kilku rurek leje się woda, dalej koryto wyłożone kamykami idzie sobie linią łamaną wzdłuż chodnika i parędziesiąt metrów dalej woda znika w rurze odpływowej. Na zimę wyłączany, jak fontanny.

Dałbym pewnie waterway=stream czy waterway=drain i intermittent=yes

Zerknij po ogrodach botanicznych, często mają takie

Dodaję noexit=yes do końcowego node’a w takich sytuacjach (kiedy validator JOSM krzyczy)

A street in Ukraine is named after a person with the surname Makuch. What to write in the name:pl? ulica Makuchi or ulica Makuchy

It could depend on what nationality the person in question was. But in this case it’s anyway almost certainly ulica Makucha.

Hejka,
Raczkuję w edycjach i mam parę pytań praktycznych, więc pewnie najłatwiej by to wszystko ogarnąć jakby było jakieś spotkanie osm we Wrocławiu. Są takie robione czasem?

W międzyczasie wrzucam tutaj.

  • Mapuję kamery zaczynając od centrum. Na spacerze zaznaczam chorągiewkami gdzie są na Osmandzie, potem w ich miejscach ręcznie tworzę (nadal przez Osmanda) POI: man_made: Surveillance. Zbiorowo uploaduje. Potem na komputerze/osm.org zaznaczam ręcznie te wszystkie kamery i zbiorowo im dodaje kolejne tagi niezbędne by kamery się pojawiły na StreetComplete (surveillance: public; surveillance:type: camera).

Jest to bardzo nieergonomiczne i łatwo coś przeoczyć.

Czy jest jakiś np sposób, by wyselekcjonować do edycji (by dodać tagi) wszystkie nody z jednego Changeset, np z https://www.openstreetmap.org/changeset/124556456 ?

  • Jest jakiś klient do edycji nodów osm z terminala? (np by edytować / dodać te brakujące tagi)

  • Co do samych kamer, to czy jest coś ustalone co do prawdopodobieństwa tego, że część kamer jest atrapami? Nie umiem ich odróżniać :frowning: Teraz po prostu mapuję wszystko, co wygląda na kamerę.

  • Wziąwszy pod uwagę to, że obecnie dodaję głównie kamery, czy da się w osmandzie to zautomatyzować tak, był to np domyślny rodzaj POI, albo wręcz mieć guziczek “dodaj kamerę” ?

  • Próbuję też wykminić jak to zrobić w JOSM, ale niestety jest bardzo ciężki dla mojego komputera.

Kolejne wątpliwości dotyczą samego procesu mapowania, bo czasem widzę, że coś jest niezgodne z rzeczywistością, np zaznaczono hydrant, którego nie ma, rzeźba jest przestawiona, itp. Na razie wolę oznaczać to dodając notatki do mapy, a nie przestawiać obiekty. Czy to jest OK, czy nie zostanie poczytane za dodawanie pracy innym?

  • Jak jest mapowana / aktualizowana komunikacja miejska? We Wrocławiu zdażają się niezaktualizowane trasy, co jest dla mnie o tyle uciążliwe, że do planowania przemieszczania się używam tylko Osmanda. Więc jeśli to jest ogarnialne dla nowej osoby, chętnie pomogę w tych aktualizacjach danych.

Czytam wpisy i instrukcje dla początkujących, ale jest tego strasznie dużo. Nie jestem w stanie przeczytać całego tego forum :wink:

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.