Pytania początkujących

Ja bym opisał jako man_made=mooring + mooring=vacuum_mooring

Dzięki! Już zrobione https://www.openstreetmap.org/node/9812236666

Hej, mam pytanie:
Mapować czy nie mapować ścieżek w centrach handlowych?

Nie szczególnie.
Wewnątrz budynku mapujemy “Indoor” poszczególne obiekty/sklepy.
Na zewnątrz mapujemy trasy dojazdowe, gdyż ludzie chodzą z zasady jak im wygodnie.
Bardziej istotne jest dodawanie POI czyli sklepów/usług/itd i ich rozwijanie o dodatkowe informacje.

Jeśli jednak pytasz w kontekście Dworca Wileńskiego, to może to akurat być wyjątek. Zdarza się, że przejście przez publicznie dostępny budynek jest wręcz projektowo przewidziane jako połączenie dla pieszych poruszających się w różnych relacjach niezwiązanych wcale z tym budynkiem. Jeśli bawimy się w danej okolicy w rysowanie chodników i ścieżek, to i takie przejście z indoor=yes i ew. covered=yes (ale nie *tunnel=**!) moim zdaniem można mapować jako footway. Niestety wiki nie wyjaśnia, jak godzić taki scenariusz z systemem indoor=*.

Nadaje się to do zmapowania tak jak wszystko - co kto uzna za ważne, tym się zajmuje. Ważniejsze od ścieżek będą aktualne POI (tu w uzupełnianiu szczegółów pomoże aplikacja StreetComplete). Jeśli chcesz zobaczyć jak to się mapuje, to możesz rzucić okiem na dworzec Kraków Główny (i Galerię Krakowską obok) - dość skomplikowane i chyba ok otagowane.

Czy dziekanat to POI??
Według mnie jest na równi z sekretariatem w szkole podstawowej lub działem kadr w jakiejś firmie, czyli nie powinno być, a już na pewno nie jako amenity=university. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Po przejrzeniu zapytania overpass widzę, że nie ma ich dużo w Polsce, ale jednak trochę jest:
https://www.openstreetmap.org/way/364777468 - tu dziekanat zajmujący cały 2-piętrowy budynek…
https://www.openstreetmap.org/node/1789723127 - dziekanat jako amenity=college
https://www.openstreetmap.org/node/6086652940 - bez tagu głównego, w Poznaniu
https://www.openstreetmap.org/way/314655671 - przy takim szczegółowym mapowaniu indoor to nawet wydaje się w porządku
oraz w Toruniu jako indoor: https://www.openstreetmap.org/way/534985878, https://www.openstreetmap.org/way/534987102, https://www.openstreetmap.org/way/534988789, https://www.openstreetmap.org/way/534989291
https://www.openstreetmap.org/node/5160318066 - tu jako office w Krakowie
i cztery jako amenity=university we Wrocławiu:
https://www.openstreetmap.org/node/7879747664
https://www.openstreetmap.org/node/1200477040
https://www.openstreetmap.org/node/7879701418
https://www.openstreetmap.org/node/3086406867

Jako nazwa pokoju tak, jako szkoła czy uniwersytet - nie. Oczywiście znów kłania się problem, jak tagować różne, często mieszczące się w różnych lokalizacjach jednostki dużych organizacji takich jak uczelnie, urzędy itd., na który OSM nie ma odpowiedzi.

Tak.
To jest POI jako “office=”.
Można, zawsze, dodać “description=”, gdy nazwa biura nie jest wystarczająca.

Jest sobie droga leśna (typowe, standardowe oznaczenie):
highway=track
tracktype=grade2

Ktoś dodał znaczniki:
access=forestry
foot=yes

Efekt: Nawigacja dla rowerów omija tą drogę.

Czy lepiej dodać bicycle=yes czy w ogóle usunąć tego typu znaczniki?

Może tam wcale nie jest dozwolona jazda na rowerze? Co na to regulamin? A jeśli jest dozwolona, to albo dodać bicycle=yes albo skasować access=forestry + foot=yes i dać motor_vehicle=forestry. Sam wolałbym to drugie, ale znaki na wjeździe lub zapisy regulaminu mogą bardziej odpowiadać jednej albo drugiej wersji.

Ja zwykłe leśne drogi w okolicy — takie, gdzie przy wjeździe stoi B-1 z tabliczkami „Nie dotyczy U+1F6B2” i „Nie dotyczy Służb Leśnych” — oznaczam

bicycle=yes
horse=forestry
vehicle=forestry

Być może access=forestry bicycle=yes foot=yes byłoby lepsze. Moje tagowanie opiera się na tym, co na pewno jest zakazane, reszta domyślnie dozwolona (ale czy w każdej nawigacji highway=track → foot=yes?); z kolei ta druga wersja jawnie określa wszystkie środki transportu (ale czy na pewno nie mogę wjechać do lasu na słoniu?).

Ja preferuję zostawiać access=yes i ograniczać poszczególne typy dostępu, bo jakby abstrahować od sposobu transportu, to przebywanie osobie postronnej na tej drodze jest jednak dozwolone. Wyobrażam sobie, że ktoś spadł z nieba na taką drogę i zastanawiam się, czy ma tam prawo być. W przypadku lasów ma. Z kolei gdyby dotyczyło to drogi na ogrodzonym prywatnym terenie, to nie - i access=private czy inne wykluczenia na poziomie access wolę zostawić dla takich sytuacji.

Racja, dodanie access=yes do tego mojego sposobu rozwiązałoby problem tego, że samo highway=track może w niektórych nawigacjach wprowadzać zbyt wiele domyślnych ograniczeń.

Mam jeszcze problem z końmi: z tego co wiem, teoretycznie konno można się poruszać tylko po wyznaczonych ścieżkach. W okolicy lasów mnóstwo, stadnin sporo, wyraźnie oznaczonych ścieżek do jazdy konnej prawie nie ma, jednak wyjazdy się odbywają. horse=yes (czy nawet permissive) nie bardzo można stosować, bo trudno ustalić, których ścieżek by to dotyczyło; a nawet jeśli wiadomo gdzie odbywają się jazdy, to trudno powiedzieć, czy każdemu zawsze wolno po tych trasach jeździć. horse=forestry chyba ujdzie jako słaby sposób na przekazanie, że konno może jechać osoba upoważniona przez nadleśnictwo. (Oryginalnie horse=forestry i vehicle=forestry wywnioskowałem ze znaku B-1 jako dotyczącego „wszelkich pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy”.)

Dzięki za pomoc, na razie zostawiam zapisy:

Wiadomo coś o jakichś problemach z mapą na stronie głównej? Wprowadziłem trochę zmian i nie renderują się na największych przyblizeniach, ale jak się trochę oddalić, to czasem widać. Co ciekawsze, na stronie https://mapcomplete.osm.be/pets.html?z=16&lat=52.22859&lon=21.08437&language=en#welcome , używającej OSM Carto jako podkładu też na najwyższych zoomach zmian nie widać, na niższych od pewnego momentu widać zawsze (a na głównej to jak się trafi)…

Dzisiaj nie miałem z tym problemu. Odświeżanie cache dawało radę. Próbowałeś Ctrl+F5 na wybrakowanych zbliżeniach?

Wcześniej nie próbowałem, teraz się samo naprawiło, ale to mogło być to, znalazłem jakiś zoom na którym kawałka brakowało i ctrl-F5 pomogło.

Natomiast na MapComplete kawałka brakuje i wygląda to jak jeden nieodświeżony kafelek i ctrl-F5 nie pomaga.

Czy jest gdzieś tutorial jak mapować dokładnie budynki pod projekcje 3d?
Chodzi mi o to jak mapować poszczególne części budynku, jak łączyć je w całość jako jeden obiekt (np gdy część budynku ma 4 piętra, a reszta na 10 pięter i che aby później to w renderze 3d było poprawnie wyawietlone).

Simple 3D Buildings