Pytania początkujących

Właśnie nie zajmuje całego budynku, tylko zwykły lokal usługowy. Jak Żabka, tylko wstęp wyłącznie dla dostawców. shop=delivery wydaje się nawet stworzone dla takich miejsc, ale zgadzam się, że jest w złym namespace’ie, to nie powinien być *shop=**. office=logistics jednak słabo mi pasuje, żadne to biuro, gdzie następuje planowanie i organizacja.

Na szybko dla tego “wirtualnego marketu” głównie z produktami spożywczymi (internetowy sklep z żywnością) może pasowałaby kombinacja:

  • shop=outpost
  • delivery=only
  • website:orders=*

Osobiście nie jestem pewien, czy ten rodzaj sklepu powinien mieć jako główny tag shop=* ponieważ w terenie jest to często zwykły magazyn, do którego potencjalni klienci nie mają wstępu, zakupy są robione jedynie online z dostawą, ewentualnie odbiór osobisty.

Przykłady firm z Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu usługa się narodziła to: Whole Foods (Amazon), Bolt, Gorillas, Dija, Zapp, Weezy, Jiffy, Getir. W Polsce Carrefour, Lisek, Jokr, Biedronka Express BIEK. Maja powstać: Bolt Food, Glovo Express, Wolt Market.

Cortilla (Włochy) - przywozi w ciągu 24h świeże produkty od rolników.
Bother (Wielka Brytania) - specjalizuje się w chemii gospodarczej.

W sensie że ten sam ekran? Otagowałbym jako osobne.

amenity=warehouse?

man_made=warehouse?

amenity=pickup_point?

na pewno nie shop=*

shop=catalogue [lub inna wartość; shop=delivery też jest dobre, skoro już zaczyna być używane]
access=delivery lub access=private

Kurierzy pracujący dla tego sklepu to też użytkownicy mapy. A liczba osób mająca dostęp do jakiegoś obiektu, który jest widoczny w terenie i nie jest dostępny publicznie, nie ma wpływu na mapowalność.

W domyslnych ustawieniach JOSM są warstwy jak “granice działek” i “budynki wms”, ale coś te podkłady nie działają. Czy można ich używać ogólnie i ma ktoś aktualnie działające adresy WMS?

Ale kurierzy nie robią w tym magazynie wysyłkowym zakupów w sposób bezpośredni, fizyczny. Kurierzy pewnie nawet nie mają wstępu do tego magazyn, być może odbierają przekonfekcjonowaną przez magazyniera paczkę i jadą z nią do klienta.

Tag shop=* z tego co się orientuję jest skojarzony w całym ekosystemie OSM z fizycznym sklepem, który w aplikacjach wyszukuje się po tagu shop=* idzie się do niego i fizycznie robi zakupy. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że stosowanie tagu shop=* dla siedziby sklepu internetowego, który jest prywatnym magazynem gdzieś w strefie przemysłowej, jest błędne.

Ja bym proponował jakiś tag z grupy amenity=, ewentualnie office=.

Nikt nie twierdzi że to niemapowalne.

Ale magazyn nie jest sklepem, użycie shop=* jest błędem.

Mamy na coś takiego dedykowany tag?

amenity=give_box + plants=only ???

Dokładnie tak.

Zamierzam dodać do parkingu informację o nawierzchni, przy okazji dodając miejsca parkingowe. Cały parking jest wyłożony kostką brukową (“surface=paving_stones”), z wyjątkiem części miejsc parkingowych, które są wyłożone płytami ażurowymi (“surface=grass_paver”). Czy oprócz miejsc i alejki otagować teren parkingu “surface=paving_stones” jako oznaczenie domyślne?
PS. Ustawienie pojazdów zaznaczyć przy miejscach parkingowych, całym parkingu czy obu obiektach?

Cześć wszystkim,
muszę zrobić bazę ulic dla wybranego obszaru na mapkach googla.
Czy jest jakaś opcją żeby to zrobić żeby nie siedzieć manuakne 3 dni nad tym?
Dziekuje za wszelkie podpowiedzi

Nie bardzo rozumiem, co właściwie masz zrobić, ale i tak doradzam Ci zrobienie tego na mapkach OpenStreetMap. Jeśli jednak koniecznie musi to być mapa Google, to prawdopodobnie prędzej znajdziesz odpowiedź na forum, poświęconym mapie Google.

Pytanie jak otagować cumę pneumatyczną taką jak na tym zdjęciu

https://www.mapillary.com/app/?pKey=5184400948340425

Ja bym opisał jako man_made=mooring + mooring=vacuum_mooring

Dzięki! Już zrobione https://www.openstreetmap.org/node/9812236666

Hej, mam pytanie:
Mapować czy nie mapować ścieżek w centrach handlowych?

Nie szczególnie.
Wewnątrz budynku mapujemy “Indoor” poszczególne obiekty/sklepy.
Na zewnątrz mapujemy trasy dojazdowe, gdyż ludzie chodzą z zasady jak im wygodnie.
Bardziej istotne jest dodawanie POI czyli sklepów/usług/itd i ich rozwijanie o dodatkowe informacje.

Jeśli jednak pytasz w kontekście Dworca Wileńskiego, to może to akurat być wyjątek. Zdarza się, że przejście przez publicznie dostępny budynek jest wręcz projektowo przewidziane jako połączenie dla pieszych poruszających się w różnych relacjach niezwiązanych wcale z tym budynkiem. Jeśli bawimy się w danej okolicy w rysowanie chodników i ścieżek, to i takie przejście z indoor=yes i ew. covered=yes (ale nie *tunnel=**!) moim zdaniem można mapować jako footway. Niestety wiki nie wyjaśnia, jak godzić taki scenariusz z systemem indoor=*.

Nadaje się to do zmapowania tak jak wszystko - co kto uzna za ważne, tym się zajmuje. Ważniejsze od ścieżek będą aktualne POI (tu w uzupełnianiu szczegółów pomoże aplikacja StreetComplete). Jeśli chcesz zobaczyć jak to się mapuje, to możesz rzucić okiem na dworzec Kraków Główny (i Galerię Krakowską obok) - dość skomplikowane i chyba ok otagowane.

Czy dziekanat to POI??
Według mnie jest na równi z sekretariatem w szkole podstawowej lub działem kadr w jakiejś firmie, czyli nie powinno być, a już na pewno nie jako amenity=university. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Po przejrzeniu zapytania overpass widzę, że nie ma ich dużo w Polsce, ale jednak trochę jest:
https://www.openstreetmap.org/way/364777468 - tu dziekanat zajmujący cały 2-piętrowy budynek…
https://www.openstreetmap.org/node/1789723127 - dziekanat jako amenity=college
https://www.openstreetmap.org/node/6086652940 - bez tagu głównego, w Poznaniu
https://www.openstreetmap.org/way/314655671 - przy takim szczegółowym mapowaniu indoor to nawet wydaje się w porządku
oraz w Toruniu jako indoor: https://www.openstreetmap.org/way/534985878, https://www.openstreetmap.org/way/534987102, https://www.openstreetmap.org/way/534988789, https://www.openstreetmap.org/way/534989291
https://www.openstreetmap.org/node/5160318066 - tu jako office w Krakowie
i cztery jako amenity=university we Wrocławiu:
https://www.openstreetmap.org/node/7879747664
https://www.openstreetmap.org/node/1200477040
https://www.openstreetmap.org/node/7879701418
https://www.openstreetmap.org/node/3086406867