Pytania początkujących

https://www.openstreetmap.org/changeset/107783791

Co robić z takimi zmianami? Domki letniskowe pewnie mają jakieś numery, ale czy jest to na pewno numer adresowy? Mogę to jakoś inaczej oznaczyć, żeby nie świeciło w mrówkach?

Jam bym to dał w [name] i w [ref]

Witam,czy jest możliwość wprowadzania ograniczeń np.tonaż,wysokość nad wiaduktami czy raczej nie jest to możliwe?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Restrictions — np. maxheight, maxweight.

maxweight, maxheight i inne: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Road_signs_in_Poland

Dodam że StreetComplete samo wykrywa gdzie stan tego na mostach/pod mostami nie jest otagowany i się pyta

(StreetComplete to aplikacja na Androida co umożliwia dodanie niektórych informacji w prosty sposób)

Cześć.
Na dzień dzisiejszy podany tag wykorzystano w Polsce tylko raz (wedle zapytania overpass-turbo.eu). Tymczasem takich dedykowanych parkingów są już setki i są malowane nowe.
Na stronie taginfo można zobaczyć, że używane są różne tagi w kontekście kick/e scooter, np.:
kick-scooter_rental 96
kick_scooter_parking 9
escooter_parking 7
e_scooter_parking 3
electric_kick_scooter_parking 1
Co ciekawe na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dkick-scooter_rental znajduje się zdjęcie takiego parkingu w Polsce, a tag ma swoją dość ładną ikonę i wydaje się, że jest najczęściej używany.
Znalazłem również dyskusję na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/ElectricScooters dot. tagu small_electric_vehicle=*.
Sprawa jest nierozstrzygnięta.

Stąd pytanie - czy może ktoś miał zamiar mapować tego typu parkingi, a jeśli tak to jaki tag wybrał? Ja bym się skłaniał do amenity=kick-scooter_rental.
@zuicz @maro21
P.S.
Tego typu koperty zazwyczaj maluje się z przeznaczeniem dla operatorów wypożyczających hulajnogi. Nie nazwał bym tak parkingów dla hulajnóg prywatnych, bo nie ma na nich zazwyczaj możliwości ich zabezpieczenia, a póki co, nie ma tez obowiązku ich tam parkowania.

tyle że to

(a) ikonka jest do parkingu, nie do wynajmu więc raczej do zdjecia
(b) na parkingu ze zdjęcia można zostawiać prywatne nie do wynajmu - więc zdjęcie też nie pasuje
(c) typowe jest że taki parking jest pusty i nie ma co wynająć

Ja bym dawał coś typu amenity=electric_kick_scooter_parking

A hulajnogi prywatne nie mają też czasem blokady którą można użyć podobnie jak te w wynajmowanuch, tyle że z możliwością odblokowania przez właściciela? Widziałem ewidentnie prywatne tak zostawione. To one nie były zabezpieczone w żaden sposób?

Dodatkowo w Krakowie pojawiają się też parkingi z możliwością przypięcia hulajnóg (te co wspomniałem nie były przypięte)

Proszę o wytłumaczenie pewnych niuansów w funkcjonowaniu poniższych funkcjonalności.

  1. Taka sytuacja: mamy deptak https://www.openstreetmap.org/way/71003340 mapowany jako obszar, przy czym na tymże deptaku są też inne obszary (np. budynki budynek, drugi i rząd drzew. Problem w tym, że obszar deptaka przysłania wszystkie inne. Rozumiem, że co do zasady różnego rodzaju drogi “przykrywają” na zrenderowanej mapie inne obiekty, ale budynkom nadałem dodatkowo tag layer=1 spodziewając się, że wtedy będą widoczne na obszarze deptaka mapie. Nie są. Czy layer nie powinien ich wynieść ponad obszar deptaka przy renderowaniu, czy to nie działa w ten sposób? Czy jedynym wyjściem pozostaje w tej sytuacji “wycięcie otworów” w obszarze deptaka tam, gdzie są inne elementy?

  2. Jaka jest logika działania wyświetlania nazw wg wikidata? Gdy mamy uzupełniony wpis wikidata, to czy na obiekcie powinna renderować się
    właśnie ta nazwa obiektu, czy też priorytet ma zawsze tag name? Weźmy pierwszy z brzegu przykład: https://www.openstreetmap.org/way/303728338 gdzie jest niezgodność pomiędzy tymi dwiema nazwami. Na mapie renderowane jest to, co wpisane w name. Tu z kolei: https://www.openstreetmap.org/way/247400029 w ogóle nie ma name, a jest wpis wikidata - nazwa w ogóle nie jest na mapie widoczna. Czy w takich sytuacjach wyświetlanie nazwy obiektu wg wikidata nie powinno mieć priorytetu nad name, bo jak rozumiem, właśnie temu służy to powiązanie, żeby wyświetlać w pewnym sensie “ustandaryzowaną” nazwę (zresztą przy edytowaniu, gdy jest wikidata, to name w ogóle jest zablokowane do edycji, więc tym bardziej skłania to do takiego wniosku).

  3. Ostatnie pytanie z innej beczki - być może istnieja już wypracowana konwencja na rozwiązanie problemu. Otóż, jak poradzić sobie z tagowaniem znaków żeglugi śródlądowej spoza katalogu CEVNI? Chodzi mi konkretnie o bardzo typowy i często spotykany na naszych jeziorach znak wyjścia szlaku z jeziora - usankcjonowany Rozporządzeniem Min. Infrastuktury (przedstawiony na 108 stronie pliku)?

Jak intepretować dane to kwestia danego stylu mapy (i były propozycje by te konkretny to inaczej robił), ale jeśli chodzi o ścisłość to bez wycięcia otworów twierdzi się że w danym miejscu jest i budynek i deptak. Co nie jest prawdą (chyba że dom jest na słupach a pod nim jest plac?)

Więc bym wyciął te dziury.

Zależy od stylu mapy. Domyślny styl mapy OSM Carto ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OSM_Carto ) celowo unika stosowania jakichkolwiek danych niż OSM, Wikidata nie ma w tym przypadku jakiegokolwiek wpływu na wyświetlanie w jakikolwiek sposób, tag wikidata jest w tym stylu mapy kompletnie ignorowany. Ale inne style mapy mogą z kolei brać dane z Wikidata i ignorować co jest w tagu name.

Co robi domyślny edytor iD (w tym jego wyświetlanie danych) nie ma bezpośredniego wpływu na wyśiwetlanie danych przez inne style mapy.

Do tego może służyć jak ktoś chce użyć tych danych - nie ma takiego obowiązku. Dodam że z mojego doświadczenie z Wikidata to nazwy tam są dużo niższej jakości niż te na OSM.

Skoro już w tę stronę poszliśmy, to jeszcze jedno case study, którą chciałbym skonsultować. Bardzo podobna sytuacja - tu znów mamy deptak https://www.openstreetmap.org/way/174920724 na którym jest plenerowe pole do szachownicy https://www.openstreetmap.org/way/972667512 To pole jest integralną częścią deptaka, czyli po prostu jest wykonane z nawierzchni o innym kolorze. Czyli de facto mamy dokładnie tą sytuację, którą przedstawiłeś - w jednym miejscu jest i deptak i szachownica. Zastanawiam się co w tym przypadku będzie najbardziej właściwe, bo wydaje mi się jednak, że tu raczej zasadne jest zostawić tak, jak jest, bez wycinania obrysu w deptaku. Tak będzie ok, czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Ok, trochę mi to rozjaśniło sytuację. Rozumiem ideę, niemniej jednak wydaje mi się, że taka rozbieżność pomiędzy działaniem domyślnego edytora i domyślnym stylem jest nie do końca spójna. Takie zachowanie edytora (tj. blokowanie edycji nazwy) sugeruje, że tag wikidata ma priorytet nad name, natomiast efekt (domyślny) jest dokładnie odwrotny. To nie jest intuicyjne i wprowadza nieco w błąd, gdy się o tym nie wie (jak wszystko zresztą, o czym się nie wie ;)) - przeglądając wiki nie udało mi się natrafić na tak jednoznaczną informację jak to, co wynika z Twojej wypowiedzi - myślę, że byłoby to pomocne.

Ciekawe czy jakakolwiek aplikacja/styl korzysta z tagów dla hulajnóg elektrycznych. Tag amenity=electric_kick_scooter_parking jest użyty 1 raz w Krakowie.

Trudno powiedzieć, blokada poprzez aplikację i jej zabezpieczenie zależy zapewne od producenta/modelu. Nie były zabezpieczone przed przechwyceniem do bagażnika - oczywiście pomijam, że sforsowanie blokady rowerowej dowolnego typu to góra minuta.

Pytanie: jak zatem przy tagu amenity=electric_kick_scooter_parking dodać informację o możliwości przypięcia do elementu stałego?

Obszary highway=footway czy highway=pedestrian służą przede wszystkim do tego, by pokazać, że można się po nich poruszać wzdłuż dowolnej łamanej, która się w nich zawiera, a nie tylko po liniach oznaczonych jako *highway=**. Ma to pewien sens, zwłaszcza kiedy takich możliwych ścieżek pomiędzy licznymi punktami na obwodzie obszaru byłoby dużo. Zatem o ile budynek trzeba z obszaru wyciąć, bo nikt prosto przez niego nie przejdzie, to takie pole do gry spokojnie może pokrywać się z obszarem pieszym, zwłaszcza że można się domyślać, że w praktyce rzadko kiedy ktoś z niego korzysta do gry i najczęściej piesi mogą swobodnie przez tę szachownicę przechodzić.

A gdzie szukałeś? Mogę dodać, ale na razie nie mam pomysłu gdzie by to pasowało.

Można po tym chodzić i się normalnie chodzi? To dałbym jako część deptaka. Jak jest ogrodzone/wydzielone/blokowane przejście to bym wyciął.

W różnych miejscach, ale chyba przy opisie klucza bym się tego najbardziej spodziewał. Przykładowo w postaci sekcji uwag dot. renderingu, podobnie jak tutaj.

Jak można wykorzystać takie informacje zamieszczone na ładowarkach pojazdów elektrycznych?

na razie wykonałem to w ten sposób:
https://www.openstreetmap.org/node/9020760227

Dorzuciłbym jeszcze tag:

fee=yes

@Marek-M - czy te dwa tagowania dodatkowe będą poprawne? -

w pierwszej pozycji chodzi mi o ten RFiD
w drugiej chodzi o aplikację na smartfona

Ten tag jest wg angielskiej wiki ‘deprecated’: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:authentication#Deprecated_sub_tags
Ale chyba bym to zostawił, bo taka kombinacja wg taginfo powtarza się 7338 razy w OSM, więc jest dość szeroko stosowane. Dorzuciłbym może jeszcze tag:

authentication:contactless=yes

Druga pozycja nie budzi moich wątpliwości aczkolwiek nie jestem ekspertem :slight_smile:

Podsumowując wydaje mi się, że poniższe tagi są OK dla tego urządzenia w kwestii płatności:

fee=yes
authentication:membership_card=yes
authentication:contactless=yes
authentication:app=yes

Warto dać tag operator (przy okazji, StreetComplete się o to pyta)

Tutaj to chyba

operator=EVPlus

?