Pytania początkujących

Stacja oczywiście powinna być jedna.
Jest tam też trochę niepotrzebnych lub błędnych tagów np. automated na stacji albo shop=yes na drugim budynku.
Ktoś pomieszał w tej edycji: https://overpass-api.de/achavi/?changeset=105903693 Wcześniej była tam trzecia myjnia, co pewnie też było błędne, ale za to teraz jest druga stacja benzynowa…

Ja mapuję tak:

budynek-daszek:
building=roof
layer=1

a amenity=fuel jako węzeł w obrębie powyższego budynku

budynek ze sklepem:
building=retail
building:levels=1
shop=covenience
opening_hours=24/7
name= (sklepy największych sieci stacji paliw najczęściej mają swoją nazwę)

Czy figura świętego to waszym zdaniem memorial, artwork czy wayside_shrine?

historic=memorial
memorial=statue

Gdyż ponieważ?

To zależy - takiego Św. Floriana zrobił bym jako wayside_shrine, ale już takiego pewnie jako memorial=statue, a z kolei takiego raczej jako artwork.

historic=memorial to pomnik upamiętniający osobę, postać, wydarzenie lub miejsce
a memorial= to rodzaj tego pomnika, jeśli jest to figura, to memorial=statue, memorial=bust jeśli popiersie.
Tourism=artwork jest do dzieł sztuki, które niczego nie upamiętniają
historic=wayside_shrine to kapliczka, a nie pomnik.

Daj link do zdjęcia, to będzie łatwiej.

Dziękuję, zwłaszcza @szydzio za zniuansowanie problemu. To są teoretyczne rozważania i rzeczywiście chodzi właśnie o to, że takie figury były stawiane z różnym celem, który - dotąd wydawało mi się - ma wpływ na klasyfikację. Ten Św. Klemens i św. Benedykt mogą faktycznie być pomnikami, ale czy to samo powiemy o starych Nepomukach stojących przy drogach? Stawiane były jako wyraz wiary w ochronę roztaczaną przez świętego nad podróżnymi, a nie w celu upamiętnienia postaci (upamiętniają św. Jana Nepomucena wyłącznie w takim sensie, w jakim każdy krucyfiks upamiętnia Jezusa Chrystusa). A jeszcze trudniej jest z figurami Maryi. Do kapliczek maryjnych jesteśmy przyzwyczajeni, a czy ta albo ta Maryja jest pomnikiem czy kapliczką? Czy kapliczka musi mieć niszę albo daszek? Na wiki pokazana jako przykład wayside_shrine jest taka kolumna, więc jakby nie.

Czyli zaznaczyłbyś to w taki sposób: https://www.openstreetmap.org/changeset/106848922

Wygląda to logicznie.

Pewnie było już…
Przemysłowe fermy / kurniki oznaczacie jako teren przemysłowy czy teren rolniczy?

Dominuje oznaczanie ich jako landuse=farmyard, choć nie jestem przekonany, że poprawnie…
Ja użyłbym landuse=industrial.

https://www.openstreetmap.org/changeset/107783791

Co robić z takimi zmianami? Domki letniskowe pewnie mają jakieś numery, ale czy jest to na pewno numer adresowy? Mogę to jakoś inaczej oznaczyć, żeby nie świeciło w mrówkach?

Jam bym to dał w [name] i w [ref]

Witam,czy jest możliwość wprowadzania ograniczeń np.tonaż,wysokość nad wiaduktami czy raczej nie jest to możliwe?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Restrictions — np. maxheight, maxweight.

maxweight, maxheight i inne: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Road_signs_in_Poland

Dodam że StreetComplete samo wykrywa gdzie stan tego na mostach/pod mostami nie jest otagowany i się pyta

(StreetComplete to aplikacja na Androida co umożliwia dodanie niektórych informacji w prosty sposób)

Cześć.
Na dzień dzisiejszy podany tag wykorzystano w Polsce tylko raz (wedle zapytania overpass-turbo.eu). Tymczasem takich dedykowanych parkingów są już setki i są malowane nowe.
Na stronie taginfo można zobaczyć, że używane są różne tagi w kontekście kick/e scooter, np.:
kick-scooter_rental 96
kick_scooter_parking 9
escooter_parking 7
e_scooter_parking 3
electric_kick_scooter_parking 1
Co ciekawe na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dkick-scooter_rental znajduje się zdjęcie takiego parkingu w Polsce, a tag ma swoją dość ładną ikonę i wydaje się, że jest najczęściej używany.
Znalazłem również dyskusję na stronie https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/ElectricScooters dot. tagu small_electric_vehicle=*.
Sprawa jest nierozstrzygnięta.

Stąd pytanie - czy może ktoś miał zamiar mapować tego typu parkingi, a jeśli tak to jaki tag wybrał? Ja bym się skłaniał do amenity=kick-scooter_rental.
@zuicz @maro21
P.S.
Tego typu koperty zazwyczaj maluje się z przeznaczeniem dla operatorów wypożyczających hulajnogi. Nie nazwał bym tak parkingów dla hulajnóg prywatnych, bo nie ma na nich zazwyczaj możliwości ich zabezpieczenia, a póki co, nie ma tez obowiązku ich tam parkowania.

tyle że to

(a) ikonka jest do parkingu, nie do wynajmu więc raczej do zdjecia
(b) na parkingu ze zdjęcia można zostawiać prywatne nie do wynajmu - więc zdjęcie też nie pasuje
(c) typowe jest że taki parking jest pusty i nie ma co wynająć

Ja bym dawał coś typu amenity=electric_kick_scooter_parking

A hulajnogi prywatne nie mają też czasem blokady którą można użyć podobnie jak te w wynajmowanuch, tyle że z możliwością odblokowania przez właściciela? Widziałem ewidentnie prywatne tak zostawione. To one nie były zabezpieczone w żaden sposób?

Dodatkowo w Krakowie pojawiają się też parkingi z możliwością przypięcia hulajnóg (te co wspomniałem nie były przypięte)

Proszę o wytłumaczenie pewnych niuansów w funkcjonowaniu poniższych funkcjonalności.

  1. Taka sytuacja: mamy deptak https://www.openstreetmap.org/way/71003340 mapowany jako obszar, przy czym na tymże deptaku są też inne obszary (np. budynki budynek, drugi i rząd drzew. Problem w tym, że obszar deptaka przysłania wszystkie inne. Rozumiem, że co do zasady różnego rodzaju drogi “przykrywają” na zrenderowanej mapie inne obiekty, ale budynkom nadałem dodatkowo tag layer=1 spodziewając się, że wtedy będą widoczne na obszarze deptaka mapie. Nie są. Czy layer nie powinien ich wynieść ponad obszar deptaka przy renderowaniu, czy to nie działa w ten sposób? Czy jedynym wyjściem pozostaje w tej sytuacji “wycięcie otworów” w obszarze deptaka tam, gdzie są inne elementy?

  2. Jaka jest logika działania wyświetlania nazw wg wikidata? Gdy mamy uzupełniony wpis wikidata, to czy na obiekcie powinna renderować się
    właśnie ta nazwa obiektu, czy też priorytet ma zawsze tag name? Weźmy pierwszy z brzegu przykład: https://www.openstreetmap.org/way/303728338 gdzie jest niezgodność pomiędzy tymi dwiema nazwami. Na mapie renderowane jest to, co wpisane w name. Tu z kolei: https://www.openstreetmap.org/way/247400029 w ogóle nie ma name, a jest wpis wikidata - nazwa w ogóle nie jest na mapie widoczna. Czy w takich sytuacjach wyświetlanie nazwy obiektu wg wikidata nie powinno mieć priorytetu nad name, bo jak rozumiem, właśnie temu służy to powiązanie, żeby wyświetlać w pewnym sensie “ustandaryzowaną” nazwę (zresztą przy edytowaniu, gdy jest wikidata, to name w ogóle jest zablokowane do edycji, więc tym bardziej skłania to do takiego wniosku).

  3. Ostatnie pytanie z innej beczki - być może istnieja już wypracowana konwencja na rozwiązanie problemu. Otóż, jak poradzić sobie z tagowaniem znaków żeglugi śródlądowej spoza katalogu CEVNI? Chodzi mi konkretnie o bardzo typowy i często spotykany na naszych jeziorach znak wyjścia szlaku z jeziora - usankcjonowany Rozporządzeniem Min. Infrastuktury (przedstawiony na 108 stronie pliku)?

Jak intepretować dane to kwestia danego stylu mapy (i były propozycje by te konkretny to inaczej robił), ale jeśli chodzi o ścisłość to bez wycięcia otworów twierdzi się że w danym miejscu jest i budynek i deptak. Co nie jest prawdą (chyba że dom jest na słupach a pod nim jest plac?)

Więc bym wyciął te dziury.

Zależy od stylu mapy. Domyślny styl mapy OSM Carto ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OSM_Carto ) celowo unika stosowania jakichkolwiek danych niż OSM, Wikidata nie ma w tym przypadku jakiegokolwiek wpływu na wyświetlanie w jakikolwiek sposób, tag wikidata jest w tym stylu mapy kompletnie ignorowany. Ale inne style mapy mogą z kolei brać dane z Wikidata i ignorować co jest w tagu name.

Co robi domyślny edytor iD (w tym jego wyświetlanie danych) nie ma bezpośredniego wpływu na wyśiwetlanie danych przez inne style mapy.

Do tego może służyć jak ktoś chce użyć tych danych - nie ma takiego obowiązku. Dodam że z mojego doświadczenie z Wikidata to nazwy tam są dużo niższej jakości niż te na OSM.