Pytania początkujących

Wygląda na typowe highway=pedestrian ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dpedestrian - polskie tłumaczenie kuleje )

Tak, highway=pedestrian + bicycle=yes to typowe tagowanie tego.

Cześć,
brouter.de uwzględnia oba wskazane odcinki - możliwe, że przyczyną jest niezaktualizowana baza openrouteservice.org
Poniżej linki:
https://brouter.de/brouter-web/#map=17/50.30786/18.48087/standard&lonlats=18.478446,50.306568;18.485656,50.307693&profile=trekking-ignore-cr
oraz
https://brouter.de/brouter-web/#map=16/50.2891/18.5033/standard&lonlats=18.503895,50.287499;18.506041,50.289131&profile=trekking-ignore-cr

Tak samo kwestia aktualizacji danych na openstreetmap.org

Dzień dobry.

Czy prawidłowe jest dodawanie nazwy poza głównym ciągiem drogi także do każdej drogi dojazdowej do budynków, które w adresie mają tę nazwę? (przykłady na screenach poniżej)
Czy raczej nazwę powinien mieć tylko główny ciąg tej drogi, bez żadnych odnóg?

Wydaje mi się, że kiedyś gdzieś takie wytyczne widziałem, ale teraz nie mogę znaleźć.
O ile to możliwe proszę o odpowiedź z linkiem do wiki lub innego źródła.

Nie jest. Tylko jeśli w terenie te drogi mają tabliczkę z nazwą ulicy, to można. Jeśli takich tabliczek nie ma i droga nie ma nazwy w ewidencji ulic, wtedy warto dodać tag noname=yes.

Nie, gdyż w Polsce nazwy ulic są nadawane osobno, i dopiero wtedy trafiają do adresów. W drugą stronę to nie działa - na podstawie ulicy w adresie nie można ustalać nazwy pobliskiej ulicy.

Te odnogi (sięgacze) zazwyczaj nie mają nazw jak główna ulica - są bezimienne, ale bywają miejscowości/gminy, które lubią im takie nazwy przypisywać. Dlatego należy się upewnić w terenie lub w lokalnej ewidencji.
Z tego co zauważyłem, im większa miejscowość, tym mniej jest prawdopodobne, że sięgacze mają powtórzoną nazwę głównej ulicy.

Czy trasy autobusowe, które zostały zastąpione przez nowe warianty powinny zostać z tagiem disused:route czy raczej powinny być usunięte? Piszę o tym w kontekście ostatnich zmian tras autobusów w Warszawie a konkretnie autobusy 209, 715, 737 i 809. Dodałem nowe trasy a w starych dodałem tag disused:route, ale zastanawiam się czy ich nie usunąć.

Ani usunięte, ani disused.
Stara trasa nie jest do niczego potrzebna. Jeśli trasa linii 209 się zmieniła, to najlepiej po prostu zaktualizować tę trasę na OSM. Przenieś nową trasę do starego obiektu.
Widać, że zmieniły się tylko końcówki trasy.

W Warszawie to chyba jakiś bot aktualizuje te trasy i zostawia niepotrzebne relacje jako disused:route. Też mi to przeszkadza, bo przy ręcznym manipulowaniu przy drogach jest więcej relacji, które trzeba naprawić.

https://www.openstreetmap.org/changeset/62258065#map=12/52.2629/21.0759
https://www.openstreetmap.org/changeset/71977477#map=11/51.8510/19.4080
https://www.openstreetmap.org/changeset/61382366#map=12/52.4380/16.9432

Dlaczego w relacji Wisły (https://www.openstreetmap.org/relation/34392) jest Raba, Drwinka, Klikawa i jeszcze jeden dopływ bez nazwy?
Czemu dodany do niej jest kanał od stopnia Dwory do Mętkowa, ale nie ma już kanału przy stopniu Smolice czy Kanału Łączany-Skawina?

Jeszcze jedno pytanie - czy w jakiś sposób oznaczamy linie kolejowe, które nie zostały ukończone? Np. taka, na trasie której do dziś istnieją nasypy, nawet wielki żelbetonowy wiadukt, jednak torów nigdy nie ułożono.

Jeśli chodzi o rolę tributary, to rzeczywiście taka jest i można jej używać. Tylko tutaj do Wisły mamy dodane linie (np. 554980043), a rolę tributary powinny mieć relacje (np. Raba).

IMHO nasypy/mosty można oznaczyć railway=abandoned. Jeśli chodzi o linie kolejowe, to OpenRailwayMap proponuje dodawanie abandoned=* i historic=* do relacji route=tracks i route=railway.

Bo ktoś wadliwie zastosował side_stream - to jest dla bocznego nurtu, nie dla dopływów ( https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:waterway )

Utworzyłem https://www.openstreetmap.org/note/2336656

Jak najbardziej można zaznaczyć taki zbudowany wiadukt (man_made=bridge), nasypy (man_made=embankment z tego co pamiętam).

Kiedy moje zmiany znajdą się na publicznej mapie?

A możesz podać linka do tych zmian? To zależy, nie wszystkie elementy się w ogóle wyświetlają na domyślnej mapie (nie ma gwarancji), ale jeśli się wyświetlają, to zwykle są widoczne w ciągu minut.

Zwykle zmiany na mapie są widoczne po kilku minutach. Czasami trzeba wymusić pobranie kafelka na nowo (Ctrl+F5), bo przez jakiś czas jest on przechowywany w cache przeglądarki. Zdarzają się opóźnienia w aktualizacjach (kilka godzin, kilka dni), ale ostatnio są to sporadyczne sytuacje.

Wiki: Kiedy wprowadzone przeze mnie zmiany pokażą się na mapie

Zapytałbym jeszcze dlaczego w relacji Wisły w tagu destination jest wpisane “Balta Maro”, a nie “Morze Bałtyckie”.
Poza tym do niektórych odcinków Wisły ktoś dodał niemieckie nazwy, np. https://www.openstreetmap.org/way/408890760 bez tagu name:pl, co skutkuje tym, że na liście takiej jak tu https://www.openstreetmap.org/relation/34392 wyświetlana jest niemiecka nazwa, a nie tag name. Nazwy w innych językach powinny być tylko na relacji.

Nie ma tu błędu, tag name:pl jest zbędny, gdy jest już nazwa w name i obiekt jest w granicach Polski.

To, jaka nazwa się tam wyświetli zależy od ustawień przeglądarki i osm-website. Dlatego - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tagging_for_the_renderer

Gdzie na wiki jest, że “tylko”? Ja tam widzę, że to jest pożądana konstrukcja (bo jest), ale zakazu umieszczania na liniach rzek wielu nazw nie ma.

Nie do końca zbędny, czasem jest to przydatne. Zwłaszcza że na ogół nie da się założyć że zasięg języka idealnie się zbiega z zasięgiem państwa.

Mam takie pytanie. Obszary zabudowy ulegają ciągłemu powiększeniu. Aktualizując dane dochodzi do tego, że teren zabudowy 1 styka się z terenem zabudowy 2. Czy należy je łączyć w jeden większy teren? Jak to zrobić prawidłowo w ID przeglądarce? W kilku miejscach, gdzie aktualnie edytuję doszło do absurdów, że jest kilka tych terenów, które mogą być połączone już w jeden większy.