Pytania początkujących

Niestety nie mogę podać linku bo to widać na warstwie z nazwami. Od ujścia Turka pojawia się Łęg

Na jakiej licencji jest tworzone mapillary? Czy to projekt pokroju OSM czy Wikipedii, czy bardziej komercyjne zagranie? Na jakiej licencji przekazuje się zdjęcia? Na jakiej licencji można je otrzymać i używać?

https://www.mapillary.com/legal

https://echomarketing.pl/

Czy to podpada pod office=advertising_agency?

Jak tagujecie znak ograniczenia prędkości w połączeniu ze znakiem progu zwalniającego?
Jedne interpretacje przepisów mówią o tym, że próg zwalniający nie odwołuje ograniczenia i obowiązuje ono do skrzyżowania bądź innych znaków, które go odwołują.
Drugie interpretacje mówią, że połączenia znaku ograniczenia prędkości ze znakiem progu zwalniającego oznacza jedynie bezpieczną prędkość z jaką można pokonać próg.

Na czym ta interpretacja się opiera? Nigdy o takiej interpretacji nie słyszałem.

Bo to jest Polska właśnie - dziwny kraj jak to mawiał Zulugula,
wracając do meritum pytania - ja tego nie taguję, zaznaczam tylko próg zwalniający.

A tu taki mały bonus:

Zachowałbym daleko idącą ostrożność w dodawaniu tego typu ograniczeń prędkości (mówię tutaj o ograniczeniach związanych z konkretną sytuacją na drodze typu właśnie próg zwalniający czy inne “szykany”).
Tego typu informacje moim zdaniem powinny być zawarte w węźle opisującym dane zdarzenie, uzupełnione np. tagiem direction=* jeżeli zachodzi taka potrzeba. Rolą nawigacji jest wyświetlenie odpowiedniego komunikatu z odpowiednim wyprzedzeniem.
Gdyby pociąć drogę na odcinki które określałyby zmianę prędkości od znaku informującego do przeszkody, to nie zdążyła by się ona wyświetlić w nawigacji - ponieważ to są krótkie odcinki.
A swoją drogą mnie na kursie instruktorzy tę kwestię tłumaczyli w taki sposób, że jeżeli znak ograniczenia prędkości występuje w połączeniu ze znakiem ostrzegającym, to ograniczenie obowiązuje do miejsca wystąpienia. Dalej już nie.

Dzień dobry,
Jestem zupełnie początkujący. Od razu na początku użytkowania OSM napotkałem na pewien (chyba drobny) problem. Ulica osiedlowa, domki. Do wszystkich adresów oprócz jednego nawigacja doprowadza prawidłowo. W tym jednym przypadku doprowadza do uliczki równoległej. Próbowałem jakichś poprawek, ale bezskutecznie. Czy mógłbym prosić o jakąś sugestię, w jakich przypadkach tak może się dziać i czy są to błędy mapy czy może oprogramowania MapFactor. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

Chciałbym wgrać lub narysować szlaki turystyczne z mojej okolicy. Jak można to zrobić proszę o samouczek.

Pozdrawiam
Wiesiek

Hej,

Samouczek jest tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki
Mapowanie szlaków jest stosunkowo trudne więc licz się z tym, że będzie pod górkę. W samouczku jest screencast ale nie potrafię ocenić czy łatwo zrozumiały bo nie mogę otworzyć go w pracy.

Powodzenia prędzej czy później! :slight_smile:

Może być tak i tak, musiałbyś pokazać gdzie to, żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś problemów na mapie.
Możesz użyć na przykład tego pożytecznego serwisiku.

highway raczej nie powinna mieć tagów z rodziny addr:*, prawda?
https://www.openstreetmap.org/way/173445583

JOSM zgłasza jako ostrzeżenie, na wiki (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Highway_tagging_samples/urban) też nie znalazłem takiego tagowania

addr:city czy addr:place może mieć w szczególnych sytuacjach

Czy polecacie jakieś aplikacje dla pływających żaglówką po mazurach? Na razie znalazłem tylko SeaMap (nie ma map offline bo używa googlemaps jako podkładu).

Witam,
Mam pytanie dotyczące pobierania danych z OSM:
Zadanie polega na tym, że chciałabym pozyskać zbiór kilku klas obiektów z obszaru całej Polski (głównie muzea i sklepy).
Ściągnęłam plik z Geofabrik w formacie .shp dla województwa mazowieckiego i rozłożyłam go na części pierwsze w QGIS, żeby mniej więcej poznać strukturę zapisu danych zgromadzonych w OSM.
Okazało się, że sklepy siedzą w co najmniej trzech klasach obiektów, tj. poi_punktowe, poi_powierzchniowe, budynki (zdarzają się również duble, typu : ten sam obiekt obiekt zapisany jest jako punkt i jako obiekt powierzchniowy- ale to mniejszy problem)
Na chwilę obecną plan jest taki: ściągnąć paczki .shp dla wszystkich województw i przeszukać wskazane 3 klasy pod kątem wyłowienia sklepów)-> nie jedna osoba się złapie z głowę, ale innego pomysłu nie mam :slight_smile:
Ogromna prośba o wsparcie:

  1. czy można ściągnąć shp’y dla całej Polski w jednym pliku?-> Geofabrik wystawia taki plik z rozszerzeniem osm.pbf, ale niestety nie potrafię tego przerobić na shp.
  2. czy można ściągnąć shp’y z większą ilością atrybutów? ->zauważyłam, że wysyłając zapytanie o np. tourism=museum przez http://overpass-turbo.eu/ lub przez wtyczki w QGIS, dostaję dane z większą ilością atrybutów niż .shp’y z Geofabrik, niestety zapytanie na większe obszary (Polska, połowa Polski) kończy się porażką (obstawiam, że wynika to limitu danych pobieranych z osm w trybie online)
    Ponadto zauważyłam, że niektóre obiekty, które miały zdefiniowaną fclass jako ‘museum’, nie zostały wyłapane przez overpass-turbo oraz wtyczki w QGIS, stąd trzecie pytanie:
  3. czy wszystkie obiekty które mają atrybut ‘fclass’ museum są traktowane jako obiekty z tagiem ‘museum’? czy może fclass i tag to dwie inne historie?
  4. i tak ogólnie: jak najprościej pozyskać z OSM informację przestrzenną o sklepach typu: Lidl, Żabka, Kaufland itp. (w Polsce)?

Dodam, że jedyne środowisko, w którym się poruszam to QGIS, obce mi są narzędzia, o których wspomina wikipedia: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefiles

Z góry dziękuję za wsparcie :smiley:

Jest to coś dodane na etapie konwersji danych OSM do .shp przez Geofabrika (dane są z OSM, format od Geofabrika).

to nie najlepsza metoda, w ten sposób poznasz jakie pliki .shp generuje geofabrik z danych OSM.

To lepsza metoda na zapoznanie się z modelem danych OSM.

A jaki dostajesz komunikat? Można podnieść limit czasu jeśli zapytanie nie daje rady skończyć w domyślnym. Ale muzeów w Polsce jest tyle że pewnie przeglądarka nie da radę wszystkich pokazać - ale dane powinno dać się pobrać.

W sensie geometrię sklepów, czy gdzie są czy jeszcze co innego?

Chodzi ci o te konkretne marki czy ogólnie o markety i supermarkety?


Czy już znalazłaś http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shapefiles ? Może tam jest coś co się przyda. (jest to wiki, więc jeśli czegoś tam brakuje a potrafisz dodać to zachęcam do edycji)

SHP jest obcy OSM. To nie jest format, którym się posługuje przy edycji i nie należy patrzeć przez jego pryzmat. Zresztą masz napisane w dokumentacji shp z geofabrik, że OSM można konwertować do SHP właściwie arbitralnie. http://www.geofabrik.de/data/geofabrik-osm-gis-standard-0.7.pdf Masz tam także opisane zaobserowane przez Ciebie dublowanie.
Przeczytaj też https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Elements

Myślę, że w Twoim przypadku najprościej będzie użyć Overpass API w overpass turbo. Wydaje mi się, że kwerenda powinna przejść, tylko po prostu nie zmieniłeś timeoutu na coś rzędu 1000 s. Możesz potem wyeksportować wynik jako GeoJSON.

Nie musisz robić kwerendy na całą Polskę pd razu, możesz sobie podzielić zadanie na województwa.

Czy polecacie jakieś aplikacje dla pływających żaglówką po mazurach? Na razie znalazłem tylko SeaMap (nie ma map offline bo używa googlemaps jako podkładu). Czy jest jakaś alternatywa na której można zobaczyć informacje dla żeglujących w trybie offline?

OsmAnd i Mapy.czu całkiem ładnie pokazują porty (leisure=marina), co ciekawe żaden innych styl z mapy offline nie radzi sobie z tym zadaniem.