Pytania początkujących

Chcę dorobić relację dla rzeki Łęg.

Według Wikipedii jej górny bieg “jest zwany Zyzogą”.

Na mapie widzę tę Zyzogę pod jej własną nazwą.

Którą opcję wybrać:

  1. włączyć tę Zyzogę bezpośrednio do relacji Łęg?

  2. utworzyć osobne relacje Łęg i Zyzoga?

  3. utworzyć osobne relacje Łęg i Zyzoga, po czym włączyć relację Zyzoga do relacji Łęg?

Też czasami spotykam rowy, strumienie, rzeczki które mają kilka nazw. Nie podpowiem za bardzo w tej sytuacji, ale może tam gdzie kończy się Zygoza a zaczyna Łęg jest jakiś ważny dopływ? i po prostu Zygoza jest dopływem Łęgu. Podobnie jak Warta wpływa do Odry(Obydwie rzeki mają osobne relacje.)

Wybrałbym B) lub C)

Zyzoga wpada do zbiornika Maziarnia i stamtąd już wypływa jako Łęg - tak jest zmapowane.
A z kolei wg wiki Zyzoga powinna kończyć się tutaj przy ujściu Turka.

O ile jest to to miejsce.

Czyli sprawa jest bardziej skomplikowana i potrzebujemy kogoś, kto wie, gdzie właściwie kończy się Zyzoga…
Szczególnie, że z kolei ta strona sugeruje, ze Zyzoga kończy się dopiero w tym miejscu

Do sztucznego zbiornika wodnego na Łęgu https://www.openstreetmap.org/#map=15/50.3376/21.9315 dodamy natural=water + water=reservoir. czy landuse=reservoir?

Spis kombinacji https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:water klucz reservoir https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dreservoir .

Sztuczne zbiorniki zaporowe w Polsce(jest ich na pewno więcej) w/g wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczne_zbiorniki_wodne_w_Polsce

Według mnie Zbiornik na Łęgu nie jest ważnym dopływem:) Zygoza powinna się kończyć/Łęg zaczynać tutaj https://www.openstreetmap.org/#map=18/50.29278/21.98707 e/g Geoportalu.

Również nazwa rzeki nie powinna się zmienić po wypłynieciu ze sztucznego zbiornika wodnego np: https://www.openstreetmap.org/#map=14/49.3824/22.4457 San nie zmienia nazwy po wypłynięciu ze zbiornika na Sanie:)

Edytowałem:…

A nie oba?

natural=water - jest to obszar pokryty wodą
water=reservoir - dokładne użycie wody
landuse=reservoir - inny sposób opisu użycia wody

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dreservoir

Na pewno warto dać natural=water (by nie zmuszać wszystkich do intepretacji specjalnych tagów typu landuse=reservoir).

Ewentualnie pominąć landuse=reservoir (ja go nie lubię, landuse by wskazywało na to że oebjmuje to nie tylko wodę a też np. tamę, urządzenia techniczne, wały… - a wszyscy intepretują to jako obszar zalany wodą).

Jeśli chodzi o wodę to tu jest dość spory rozgardiasz w tagowaniu dodatkowo swego czasu pogłębiony poprzez usunięcie jednych tagów jak ten http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dpond i zastąpienie ich innymi. Trzy tagi byle tylko oznaczyć zbiornik wodny to jak dla mnie za jednak za dużo i wypadało by to zmienić/ujednolicić/coś z tym zrobić.

A masz może link do miejsca, gdzie Geoportal tak twierdzi?

Niestety nie mogę podać linku bo to widać na warstwie z nazwami. Od ujścia Turka pojawia się Łęg

Na jakiej licencji jest tworzone mapillary? Czy to projekt pokroju OSM czy Wikipedii, czy bardziej komercyjne zagranie? Na jakiej licencji przekazuje się zdjęcia? Na jakiej licencji można je otrzymać i używać?

https://www.mapillary.com/legal

https://echomarketing.pl/

Czy to podpada pod office=advertising_agency?

Jak tagujecie znak ograniczenia prędkości w połączeniu ze znakiem progu zwalniającego?
Jedne interpretacje przepisów mówią o tym, że próg zwalniający nie odwołuje ograniczenia i obowiązuje ono do skrzyżowania bądź innych znaków, które go odwołują.
Drugie interpretacje mówią, że połączenia znaku ograniczenia prędkości ze znakiem progu zwalniającego oznacza jedynie bezpieczną prędkość z jaką można pokonać próg.

Na czym ta interpretacja się opiera? Nigdy o takiej interpretacji nie słyszałem.

Bo to jest Polska właśnie - dziwny kraj jak to mawiał Zulugula,
wracając do meritum pytania - ja tego nie taguję, zaznaczam tylko próg zwalniający.

A tu taki mały bonus:

Zachowałbym daleko idącą ostrożność w dodawaniu tego typu ograniczeń prędkości (mówię tutaj o ograniczeniach związanych z konkretną sytuacją na drodze typu właśnie próg zwalniający czy inne “szykany”).
Tego typu informacje moim zdaniem powinny być zawarte w węźle opisującym dane zdarzenie, uzupełnione np. tagiem direction=* jeżeli zachodzi taka potrzeba. Rolą nawigacji jest wyświetlenie odpowiedniego komunikatu z odpowiednim wyprzedzeniem.
Gdyby pociąć drogę na odcinki które określałyby zmianę prędkości od znaku informującego do przeszkody, to nie zdążyła by się ona wyświetlić w nawigacji - ponieważ to są krótkie odcinki.
A swoją drogą mnie na kursie instruktorzy tę kwestię tłumaczyli w taki sposób, że jeżeli znak ograniczenia prędkości występuje w połączeniu ze znakiem ostrzegającym, to ograniczenie obowiązuje do miejsca wystąpienia. Dalej już nie.

Dzień dobry,
Jestem zupełnie początkujący. Od razu na początku użytkowania OSM napotkałem na pewien (chyba drobny) problem. Ulica osiedlowa, domki. Do wszystkich adresów oprócz jednego nawigacja doprowadza prawidłowo. W tym jednym przypadku doprowadza do uliczki równoległej. Próbowałem jakichś poprawek, ale bezskutecznie. Czy mógłbym prosić o jakąś sugestię, w jakich przypadkach tak może się dziać i czy są to błędy mapy czy może oprogramowania MapFactor. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,

Chciałbym wgrać lub narysować szlaki turystyczne z mojej okolicy. Jak można to zrobić proszę o samouczek.

Pozdrawiam
Wiesiek

Hej,

Samouczek jest tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki
Mapowanie szlaków jest stosunkowo trudne więc licz się z tym, że będzie pod górkę. W samouczku jest screencast ale nie potrafię ocenić czy łatwo zrozumiały bo nie mogę otworzyć go w pracy.

Powodzenia prędzej czy później! :slight_smile:

Może być tak i tak, musiałbyś pokazać gdzie to, żeby sprawdzić, czy nie ma jakichś problemów na mapie.
Możesz użyć na przykład tego pożytecznego serwisiku.